zložiek integrovaného záchranného systému na podobné mimoriadne situácie. Nitra si už pamätá na únik čpavku zo zimného štadióna pred niekoľkými rokmi.
Smeroval na juh
Haváriu v areáli spoločnosti ohlásil dvojminútový zvuk sirény. Nebezpečný amoniak unikol z chladiaceho systému v strojovni do ovzdušia a smeroval na juh. „Zaistili sme priestory z hľadiska nebezpečnosti úniku amoniaku, vyhľadávali sme zranené a mŕtve osoby, riedili sme ovzdušie a zranených sme odvážali na miesto lekárskej služby,“ povedal Dezider Erdélyi z hasičského a záchranného zboru v Nitre.
Všetky zložky zabezpečovali okolie havárie a prístupové cesty. Evakuovali aj neďalekú základnú školu a ľudí informovali o vzniknutej situácii. Polícia regulovala dopravu a obsadila cesty, aby zabránila vstupu nepovolaným osobám. „Riadili sme dopravu, aby sme sprejazdnili cesty pre záchranné zložky,“ povedal riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Juraj Cagáň.
Amoniak je zákerný
Z celkového množstva šesť ton čpavku unikla do okolia asi desatina. Viacerí pracovníci firmy sa látky nadýchali.
Amoniak je bezfarebný, veľmi dráždivý plyn s charakteristickým zápachom. Otrava sa prejavuje pálením a slzením očí, podráždením nosa a záchvatmi dráždivého kašľa. Pri masívnej inhalácii môže dôjsť k zastaveniu dýchania.
Ak sa roztoky amoniaku dostanú do kontaktu s pokožkou, spôsobia sčervenanie a pľuzgiere. „Na ľudský organizmus je to veľmi zákerná látka. Čpavok je nebezpečný hlavne pri podujatiach, kde je väčší počet ľudí,“ hovorí šéf Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre Jozef Zelenka. Nitrianski hasiči si spomínajú na prípad spred niekoľkých rokov. Čpavok vtedy unikol na zimnom štadióne v Nitre. „Boli aj zranení, ale nie tak veľa, ako teraz na cvičení. V lete nebolo na štadióne toľko ľudí,“ povedal Erdélyi. „Mali sme aj únik čpavku, pri ktorom sa náš príslušník pri dekontaminácii nadýchol. Preto sú všetky skúsenosti nazbierané pri takýchto cvičeniach veľmi potrebné,“ dodal Zelenka.
Za 45 rokov haváriu nemali
Záchranári vyniesli postihnutých zo zamoreného územia a po vykonaní hygienickej očisty im zdravotníci poskytli pomoc. Hasiči merali hodnotu uniknutého amoniaku, zranených „sprchovali“ a odnášali na ošetrenie. „Neprestajné vytváranie vodnej clony a odčerpávanie kontaminovanej vody prinieslo výsledok – monitorovacie skupiny ohlásili dve hodiny po havárii pokles koncentrácie nebezpečnej látky pod stanovené hygienické limity,“ povedal prednosta Obvodného úradu v Nitre Juraj Horváth. Orgány krízového riadenia potom odvolali vyhlásené opatrenia.
Podľa generálneho riaditeľa Mevaku Alexandra Lipčáka sa do simulovaného úniku čpavku zapojilo osem nájomníkov a asi šesťdesiat zamestnancov firmy. „Prevádzkujeme čpavkové hospodárstvo už 45 rokov, za ten čas sme ale podobnú havarijnú situáciu nemali. Vždy je však dobré, keď si môžeme vyskúšať, ako sa v prípade havárie majú správať naši nájomníci a zamestnanci,“ dodal.
Školenia vo firme zamerané na krízovú situáciu sa uskutočňujú raz za rok.