„Narodeniny som neoslavoval, lebo nebolo kedy. Verím však, že sa mi podarí dať dokopy rodinu a oslava bude. Máme na to celý rok,“ povedal nitriansky scénograf, ktorý sa minulý víkend vrátil z Bratislavy. Spolu s Jozefom Bednárikom pripravovali v Aréne „švajčiarsku noc“ a v Nitre ho čakala ďalšia práca. Vo štvrtok sa na námestí uskutoční predstavenie o Svätoplukovi, kde je autorom scény. Okrem toho pripravuje aj výstavu, ktorou by sa mal v septembri predstaviť v Ponitrianskom múzeu.
Nitriansky scénograf mal vraj byť sklárom. Narodil sa totiž v Kružlovskej Hute pri Bardejove, kde sa tomuto remeslu venoval každý obyvateľ. Sklárske remeslo sa tu dedilo z generácie na generáciu. Už ako dieťa však veľmi rád kreslil a portrétoval, najradšej Štefánika a svätcov. „Keby nebola vojna, asi by som bol sklárom,“ povedal jubilant. Práve po vojne, keď sklárstvo v jeho rodisku zanikalo a začalo sa koncentrovať do Čiech, odišiel študovať výtvarnú výchovu do Prešova a odtiaľ do Bratislavy na VŠMU. Scénografia bola novým odborom a prijímali na ňu len každé štyri roky. Štúdium ukončili traja – František Perger, Helena Bezáková a Vladimír Suchánek.
Jeho cesta do Nitry viedla cez režiséra Pavla Haspru. V DAB pôsobil v čase, keď František Perger ukončil školu. „Veľmi som sa tešil, nitrianske divadlo bolo v tom čase veľmi dobré. Aj dnes to počúvam všade, kam prídem,“ zmienil sa F. Perger, ktorý sa v Nitre usadil a založil si tu rodinu. V DAB pripravil desiatky scénografických a stovky kostýmových kreácií pre inscenácie nielen v domovskom divadle, ale aj v televízii a iných divadlách. Venoval sa aj plagátovej tvorbe. Nitrianskemu divákovi je známy scénou k úspešnému predstaveniu Fidlikant na streche.
Na otázku, prečo zasvätil život práve nitrianskemu DAB, bez váhania odpovedal: „Striedala sa tu osobnosť za osobnosťou, nemal som prečo odísť,“ povedal Perger, ktorý v DAB pôsobil polstoročie. Na jeho doskách mu v podvečer Cyrilo-metodských slávností v Nitre udelia Cenu Mesta.
MARIANNA PETROVÁ