V jednom z novozámockých panelákov majú teplú vodu vďaka solárnemu kolektoru. Podnetom k vybudovaniu úplne nového vykurovacieho systému v činžiaku na Komárňanskej ulici boli vysoké ceny za dodávku tepla a teplej vody.
„Rozhodli sme sa mať vlastné kúrenie, ale trvalo nám aj tri roky, kým sme vôbec našli spoločné riešenie. Medzitým sa však zmenil aj zákon a bytové kotolne už nie sú možné. Preto sme spravili domovú kotolňu na celý vchod, kde je celkom 23 bytov. Niekoľkokrát sme boli aj s naším správcom na výstavách v Nitre, kde sa zaoberali práve touto problematikou. Oslovili sme niekoľko firiem a hľadali spoločne optimálne riešenie. Napokon sme sa rozhodli pre kotle Viessmann. Chceli sme nielen dobré kotle, ale zároveň aj solárny kolektor,“ hovorí predseda výboru vlastníkov bytov Štefan Pirohár.
Princíp funkcie solárneho kolektora je v tom, že sám o sebe nedokáže zabezpečiť dodávku teplej vody pre celý blok, ale slúži skôr ako doplnkový zdroj. Ukázalo sa však, že v takomto priaznivom teplom počasí a vtedy, keď tých 23 bytov nevyužíva naraz možnosť čerpania teplej vody, aj stačí. „Momentálne je nastavený úsporný režim a kotol sa zapína len vtedy, ak poklesne teplota úžitkovej vody pod určitú hodnotu. V 500-litrovom zásobníku je 50 stupňová voda pre 23 bytov. V čase špičky využitia také množstvo vody nepostačuje, v momente, keď teplota klesá, kotle chýbajúce množstvo dopĺňajú. Kolektor sme spustili v auguste minulého roka a prvú sezónu nám ani poriadne nefungoval. Všetko bolo potrebné doladiť. Podarilo sa.“
Tento systém sa ukazuje ako veľmi efektívny. „Nová plynová kotolňa, strednotlaková prípojka a solárny kolektor, to všetko sa zmestilo do 1 a pol milióna korún. Všetko musí, samozrejme, zodpovedať príslušným normám a predpisom. Čo je však veľmi dôležité, že náklady na dodávku vody sú tretinové. Vlastníkov bytov táto investícia mimoriadne nezaťažila. Zvýšili sme sadzbu za 1 meter štvorcový, odvod do fondu opráv, založili sme si stavebné sporenie a posledným krokom bol úver, ktorý si zobral správca bytov. Stále platby, ktoré sa za dodávku vody ušetria sa z časti presunuli na zvýšenie do fondu opráv, údržby na meter štvorcový. V súčasnosti je to presne 18 korún na 1 meter štvorcový. Maximálna doba návratnosti investícií je päť rokov. Základom systému sú tri kondenzačné, vysokoekologické kotle, kde nedochádza k vytváraniu spalín. Kondenzát sa odvádza do kanalizácie, cez čerpadlo.“
Solárny panel je veľmi významným doplnkom systému hlavne v tomto čase. Odborníci tvrdia, že návratnosť výdavkov v prípade solárnych panelov je dlhodobá. Štefan Pirohár to ale vidí celkom inak. „Ja toto tvrdenie nebudem vyvracať, ale možem povedať, že nám solárny kolektor veľmi pomáha. V zúčtovaní roku 2007 finančný rozdiel k dobrému isto pocítime. “
Dôležitú úlohu zohral v samotnej realizácii systému správca bytov. „Vidíme v tom veľkú fantáziu a prínos, veď pol roka si budú vlastníci bytov vyrábať teplú vodu vlastne sami. Odpadávajú vzniknuté náklady centrálneho dodávateľa tepla, odpadli straty na vedeniach, ktoré privádzali teplo a teplú vodu do bytového domu. Úspora sa javí vo výške 75 % bývalej ceny od centrálneho dodávateľa tepla. Prínos vidíme nielen my, ale aj štát, veď na budúci rok by mali byť vyčlenené dotácie na slnečné kolektory. Samozrejme, rozhodnutie je vždy na vlastníkoch, ale my ako správcovská spoločnosť pochopiteľne pomáhame, “ hovorí správca bytov Jaromír Valent.
Finančnú záťaž vlastníci podľa slov správcu nepocítili vôbec. „Predpoklad návratnosti investícií bol pôvodne štyri a pol roka. Keďže bol teplý rok, javí sa to skôr na tri a pol roka a ja verím, že to bude ešte menej.“ Správcovská spoločnosť Handimex sa nebráni myšlienke realizácie podobného systému vykurovania pomocou solárnych panelov aj v iných lokalitách Nových Zámkov. „Rozhodujú sa vždy vlastníci. V tomto prípade si museli dať spraviť aj potrubie, keďže plynárne žiadajú strednotlakové napojenie. Títo vlastníci si museli dať spraviť 150 metrov strednotlakového potrubia. Sú ale vlastníkmi a keď sa bude chcieť napríklad v tomto sídlisku niekto pripojiť, tak bude musieť vrátiť majiteľom časť prostriedkov. Čiže v prípade tohto systému všetko závisí aj od toho, kde je najbližší rozvod strednotlaku,“ dodal J. Valent.
Autor: - dcz -