Tridsaťjedenročná žena z Partizánskeho je odsúdená za prečin krádeže. Načierno odoberala elektrinu, čím Západoslovenskej energetike spôsobila vyše 69-tisícovú škodu. Ingrid sa k činu priznala a dohodla si aj splátkový kalendár.
Okresný súd v Topoľčanoch ju odsúdil na trest domáceho väzenia v trvaní jeden rok. Uložil jej povinnosť zdržiavať sa v čase od 17. hodiny do 9. hodiny nasledujúceho dňa (v dňoch pracovného pokoja a voľna nepretržite) vo svojom obydlí. V rozsudku sa ďalej uvádza, že má viesť riadny život a podrobiť sa kontrole technickými prostriedkami. Opustiť svoje obydlie by mohla iba z naliehavého dôvodu a na nevyhnutne potrebný čas, a to len po predchádzajúcom súhlase probačného a mediačného úradníka.
Samosudkyňa topoľčianskeho okresného súdu dospela k záveru, že trest domáceho väzenia splní svoj účel: Ingrid nebude odtrhnutá od svojej rodiny a bude zabezpečená aj riadna starostlivosť o štyri maloleté deti. V rozsudku sa píše, že tie by v opačnom prípade museli byť dané do náhradnej starostlivosti, „čo by malo negatívny vplyv na ich citový a duševný vývin“. Ingrid totiž vychováva deti sama, jej partner je vo väzení.
Voči rozsudku sa odvolala zástupkyňa Okresnej prokuratúry v Topoľčanoch. Poukázala na skutočnosť, že minimálne jedno z detí je školopovinné. „Súdom nebolo zisťované, či má matka ako zabezpečiť prítomnosť dieťaťa na vyučovaní od 8. hodiny, keďže do 9. hodiny má vykonávať trest.“ Nebolo zisťované ani to, či prípadne ďalšie deti nenavštevujú predškolské zariadenia, „a teda či takto uložený trest v konečnom dôsledku chod domácnosti nebude narušovať“. Prokuratúra poukázala, že najmladšie dieťa má oslabený imunitný systém a často býva choré. „Je predpoklad, že odsúdená bude nútená opustiť svoje obydlie z dôvodu návštevy lekára s dieťaťom, k čomu potrebuje súhlas probačného a mediačného úradníka. Dokazovaním nebolo zisťované, či má možnosť si tento súhlas zabezpečiť.“
Okresný súd okrem toho uložil Ingrid H. povinnosť podrobiť sa kontrole technickými prostriedkami. Podľa zákona by malo ísť o náramok na ruke alebo nohe vyrobený z tvrdého a ťažko snímateľného materiálu. „Takéto technické prostriedky však zatiaľ neexistujú,“ upozornil hovorca nitrianskej krajskej prokuratúry Jaroslav Maček. Dodal, že vzhľadom na uvedené skutočnosti rozsudok okresného súdu nebol vykonateľný.
Krajský súd v Nitre sa s prokuratúrou stotožnil. Zároveň zohľadnil skutočnosť, že obžalovaná sa už v minulosti dopustila krádeže v štádiu pokusu. Keď vlani načierno odoberala elektrinu, bola ešte v podmienke. Vzhľadom na tento fakt považoval odvolací súd trest domáceho väzenia za neprimerane mierny. Ingrid H. namiesto neho vymeral trojmesačný trest odňatia slobody v ústave s minimálnym stupňom stráženia. O jej štyri deti sa podľa našich informácií stará príbuzná.
Podľa trestného zákona platného od januára 2006 možno domáce väzenie uložiť páchateľovi prečinu, za ktorý hrozí trest odňatia slobody v trvaní maximálne jeden rok.