Podmienky nároku na predčasný dôchodok
Nárok na predčasný dôchodok má ten, kto
- na dôchodky prispieval najmenej 10 rokov a
- jeho predčasný dôchodok by bol vyšší ako 1,2-násobok životného minima pre jednu plnoletú osobu. Kým do 30. júna to musí byť najmenej 5977, od 1. júla 6157 korún.
Posudzovanie hmotnej núdze
Na tieto účely sa za príjem nepovažuje ani
- príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy do 2-násobku životného minima získané v bežnom roku, čo do 30. júna predstavuje (najviac) 9960 a potom 10 260 korún,
- príjem stredoškoláka alebo príjem denne študujúceho na vysokej škole, ak neprevyšuje 1,2-násobok životného minima pre plnoletú osobu.
Občan v hmotnej núdzi a osoby, ktoré sa spolu s ním posudzujú, si majú pomôcť aj predajom alebo prenájmom vlastného majetku. Nemožno však od nich požadovať, aby predali alebo prenajali svoje auto, ak jeho hodnota podľa znaleckého posudku nie je vyššia ako 35-násobok životného minima, čiže do konca júna 174 300 a od júla 179 550 korún.
Jednorazová dávka
v hmotnej núdzi
Ľuďom, ktorým sa vypláca dávka a príspevky v hmotnej núdzi, môže obec na nevyhnutné ošatenie či základné vybavenie domácnosti poskytnúť dávku do výšky trojnásobku životného minima. To do konca júna predstavuje 14 940 a od júla 15 390 korún.
Nárok na náhradné výživné
Náhradné výživné sa poskytne, len ak príjem žiadateľa oň a osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne, nie je vyšší ako 2,2-násobok ich celkového životného minima.
Príklad:
Ak ide o výživné na jedno dieťa, ktoré nemá žiaden príjem a žije iba so žiadateľom, zväčša s matkou, do konca júna ho poskytnú, len ak príjem žiadateľa nie je vyšší ako 2,2 x (4980 + 2270), to jest 15 950 korún. Od júla príjem môže predstavovať až 16 434 korún.
Výška náhradného výživného
Náhradné výživné sa poskytuje v takej výške, o akej rozhodol súd, no najviac to môže byť 1,2-násobok životného minima pre nezaopatrené dieťa. Od júla teda 2808 korún.
Nárok na príspevok
na osobnú asistenciu
V plnej výške sa príspevok poskytuje vtedy, ak príjem ťažko zdravotne postihnutého človeka je nižší alebo sa rovná 3-násobku životného minima pre plnoletú osobu, čo je do konca júna 14 940 a od júla 15 390 korún.
Ak je príjem vyšší, tak sa ten 3-násobok životného minima z neho odpočíta. Ak výsledok je menší ako rozsah osobnej asistencie, výška príspevku sa rovná rozdielu týchto dvoch súm.
Nárok na príspevok na
kompenzáciu zvýšených výdavkov
Bude ho mať viacej ľudí. Príspevok sa totiž neposkytuje, ak príjem ťažko zdravotne postihnutého presiahol 2-násobok životného minima pre plnoletú osobu, čiže od júla 10 260 korún.Nárok na príspevok
za opatrovanie
Príspevok opatrujúcemu možno poskytnúť, len ak nemá mesačný príjem presahujúci 2-násobok životného minima pre plnoletú osobu. Príspevok sa kráti o to, o čo príjem opatrovaného prevyšuje 1,2-násobok životného minima pre plnoletú osobu. Ak občanom s ťažkým zdravotným postihnutím je nezaopatrené dieťa, príspevok sa kráti o to, o čo jeho príjem prevyšuje 3-násobok životného minima pre plnoletú osobu.
Podmienky na štipendium
Štipendium môže dostať aj ten, kto sa spoločne posudzuje s osobami, ktorých jedna dvanástina príjmu za predchádzajúci kalendárny rok je najviac vo výške životného minima. Keďže od 1. júla životné minimum bude vyššie, nárok na štipendium bude mať ešte viacej žiakov stredných a špeciálnych škôl.
Výška rodičovského príspevku
Od 1. septembra príspevok bude predstavovať 4560 korún. Dnes to je 4440 korún.