Cirkus Humberto je pojem. Stal sa známym hlavne vďaka českému rovnomennému seriálu, ktorý divákom ukázal to, čo pred ich zrakmi vždy zostávalo ukryté - cirkusové zákulisie. Keďže cirkus Humberto budúci týždeň rozloží šapitó v Nitre na sídlisku Klokočina,
využili sme príležitosť a s principálom Bohumilom Navrátilom sme nahliadli za túto slávnu, tentoraz skutočnú oponu.
Doba praje cirkusom
„Teraz sme už tretiu sezónu na Slovensku. Návštevnosť máme slušnú, nemôžeme sa sťažovať. Vďaka nášmu programu a tiež menu. Ľudia už vedia, že u nás naozaj niečo uvidia. Dnešná doba praje cirkusom,“ hodnotí riaditeľ cirkusu, temperamentný 72-ročný B. Navrátil. Pred piatimi rokmi to však takto nebolo. Ľudia na vystúpenia nechodili, mnohé cirkusy klesajúce tržby položili na kolená.
V súčasnosti teda cirkus ako taký začína prežívať akúsi renesanciu. Ľudia už nepozerajú „telku“ ako kedysi. Cirkus je zábava s tradíciou pre malých i dospelých. „Najviac ľudí chodí do cirkusov vo Francúzsku a Holandsku. Tam jazdia veľké cirkusy s kapacitou až 5-tisíc návštevníkov. Záujem je vyšší aj preto, že ľudia majú vyššiu životnú úroveň. Samozrejme, to vstupné sa nedá porovnať s naším. Tu sa ľudia chytajú za hlavu, keď musia za predstavenie zaplatiť 100 až 150 korún. Tam stojí vstupenka 50 až 80 Eur. A na veľké galapredstavenia až 300 Eur.“
Lákadlom sú zvieratá
Zvierací park má cirkus Humberto početný. Chová 80 rôznych druhov zvierat - kone, ťavy, lamy, hady, kozy, pudlíky... Levov má až pätnásť. „Žiadna zoo ani cirkus nedrží také stádo levov ako my. Okolo 8-tisíc korún denne minieme len na mäso pre levy. A to je cena lacného mäsa z bitúnkov. Tých je málo, preto sme niekedy odkázaní kúpiť 70 kurčiat a vtedy sa náklady na ich stravu zvýšia raz toľko.“
Kvôli mäsu pre levy sa im oplatí cestovať aj 200 km. Mäso kupujú aj do zásoby. V mraziacich boxoch, ktoré vozia so sebou, uskladnia asi 200 kg. Jeden lev zožerie denne 5 kg mäsa, všetci teda 75 kg. „Okrem mäsa musíme kupovať seno, slamu, kŕmne obilniny, zeleninu a chlieb pre ostatné zvieratá.“ Treba tiež zaplatiť prenájom verejného priestranstva, vodu a elektrinu. Až 15 vozidiel, s ktorými sa presúvajú, treba tiež „živiť“, a to vyjde na slušnú čiastku.
Náklady sú vysoké, šetrí sa, kde sa môže. Naposledy zredukovali počet maringotiek. Zamestnanci ešte nedávno bývali v jednej maringotke po dvoch, teraz sú štyria. Nesťažujú sa, sami chápu, že keď má cirkus prežiť, musí sa všetko prispôsobovať. Každá maringotka je vybavená prvotriedne. Sú v nich spálne, obývačky, kuchyne, kúpeľky s chemickým WC, vaňou, sprchovacím kútom, pračkou. Nechýba ani klimatizácia.
Lev mu odhryzol nohu
Cirkus tvorí 40 ľudí. Polovica z nich patrí do rodiny Navrátilových. Externí sú klauni z Poľska a technický personál. „Klaunom platíme 3500 korún za vystúpenie. Technických zamestnancov vyplácame denne. Dostanú 400 Sk a obedy, ubytovanie, pranie, vodu, elektrinu majú zadarmo. Prakticky ich nemajú kde minúť, je to ich čisté vreckové. Nemusia chodiť nikde po reštauráciách, lebo máme svoj bufet. Napriek tomu je so zamestnávaním ľudí problém, lebo aj keď je vysoká nezamestnanosť, stálu prácu si nikto nehľadá. Všetko sú to Česi, ale máme aj dvoch Slovákov.“
Na predstaveniach vystupuje rozvetvená rodina Navrátilovcov. Synovia, vnúčatá principála, rodina jeho brata a bratrancov... Deti sa odmalička pripravujú na budúce vystúpenia, lebo nacvičenie artistického čísla trvá niekoľko rokov. Syn Bohumil, umeleckým menom Bob Navarro, sa venuje drezúre levov a koní. Za svoju drezúru zbiera každú sezónu prestížne ceny v Monte Carle. Syn Hynek cvičí medvede, ťavy a pudlíky. Drezúra šeliem je náročná a riskantná. Už mnoho cirkusových drezérov prišlo kvôli svojim zverencom o život. „Bojím sa o nich, ale to je všetko zvyk. Tie zvieratá sú u nás odchované, poznáme ich od mala, tak nám ani nepríde, že sú nebezpečné. Ja som cvičil slony a tigre, od ktorých mám roztrhnutú kožu na hlave,“ ukazuje na hlbokú jazvu na čele a temene. „Tiger ma škrabol pazúrom. Ale zviera to nechcelo urobiť, stačí, že sa po drezérovi trošku zaženie, ani nevie, že trhne a už má roztrhnuté rameno. Úrazov od zvierat máme veľa, ale to je normálne. Nepozastavujeme sa nad tým.“
Starosti im občas narobia aj príliš odvážni občania, ktorí si neuvedomujú, aké nebezpečné môžu byť šelmy. V Ústí nad Labem na svoju odvahu doplatil jeden alkoholom posilnený študent. Dovtedy kopal do klietky levom, pokiaľ si jeden z nich nepovedal dosť. Stačilo, aby sa mu noha dostala len kúsok dovnútra, v okamihu sa mu lev labou do nej zakvačil, zatiahol ju dnu a odkusol až v oblasti panvy... „On si človeka pretiahne hocijakou malou mriežkou. To si nikto nevie ani predstaviť, ako to dokážu.
Manželia cez internet
Pracovná doba cirkusanta je nepretržitá a rozhádzaná. Principál vstáva zo všetkých najskôr, už o 5. hodine. Ostatní majú budíček o šiestej. Do 10. hodiny musí technický personál nakŕmiť zvieratá. Všetci členovia rodiny majú práce podelené, niektorí sa pripravujú na vystúpenie, iní idú po žrádlo zvieratám, ktoré principál dohodol niekoľko dní vopred. Manželky vykonávajú bežné domáce práce, varia a učia deti. Podľa potreby sa pripravujú na vystúpenie, ktoré začína o 16. a 18. hodine. Kým odíde posledný návštevník z areálu, je 21. hodín.
„Ešte treba poupratovať manéž, vymeniť piliny, ak je to potrebné, pozbierať odpadky po divákoch, poukladať stoličky. Všetko sa robí ešte večer, lebo ráno je už iná práca. Končí sa o 22. hodine, ale aj neskôr. Potom sa všetci zídeme, keď je ešte čas, tak si rozdelíme úlohy na ďalší deň a keď nie je, tak to necháme na zajtra. Spať ideme okolo polnoci a niekedy aj neskôr.“ Voľné víkendy alebo dovolenky sú u cirkusantov neznámym pojmom. Na dovolenke sú vraj stále, lebo sú zakaždým v inom meste... Deti chodia do školy v zime, cez sezónu sa učia podľa individuálneho študijného plánu. „Keď sa porovnávajú s inými deťmi, tak sú väčšinou pred nimi. A učia sa lepšie.“
Principál prestal vystupovať ako 52-ročný. Odvtedy sa venuje manažovaniu cirkusu. Vďaka nemu klape cirkus ako švajčiarske hodinky. Všetko má naplánované dopredu. Nové štácie i množstvo formalít, ktoré si vyžadujú. Niekoľko dní pred termínom príde na miesto a vybaví všetko potrebné. Obchádza úrady, zisťuje a dohodne stravu pre zvieratá, zabezpečí propagáciu. Myslí aj na zdanlivé „maličkosti“. Nič necháva na náhodu či poslednú chvíľu. „Mám dopredu zistené, kde sa nachádza od nášho stanoviska najbližšia nemocnica, prejdem si trasu, ktorou sa k nej ide. Počítať sa musí so všetkým. Stáva sa, že návštevník omdlie. Nikdy sa nespolieham na sanitku. Kým by prišla, ja som už v nemocnici.“
V minulosti väčšinou uzatvárali cirkusanti manželstvá medzi sebou. „Dnes to už nie je moderné, lebo cirkusových dievčat tak veľa nie je. Preto si naši chlapci berú dievčatá zvonku. Tie sa vedia tak prispôsobiť, že sú mnohokrát lepšie ako cirkusantky.“ Zoznamovanie prebieha vo veľkej miere cez internet. S chlapcami z Humberta si píšu dievčatá zo všetkých kútov Čiech i Slovenska.
Autor: Andrea Božinovská, r
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou