Vo vstupnej hale Mestského úradu bola otvorená výstava „Galanta v starom i novom šate“. Táto výstava podáva prehľadnú informáciu o historických udalostiach mesta. Svoje miesto tu našla i výstava „Sakrálne pamiatky mesta Galanta“, ktorá informuje návštevníkov o aktivitách mesta vo vzťahu ku kultúrnym pamiatkam, k ich údržbe a oprave. Historický prehľad dejinných udalostí, ktoré zanechali stopy na vývoji mesta, získa návštevník Galanty pri prehliadke expozícií „Miestopis Galanty“ a „Meštianska bytová kultúra z konca 19. storočia“ v Renesančnom kaštieli. Dejinné udalosti dopĺňajú kapitoly z histórie mesta na výstave „Galanta v zrkadle času“ vo Vlastivednom múzeu v Galante.
OTÁZKA PRE RIADITEĽA VLASTIVEDNÉHO MÚZEA V GALANTE JOZEFA KEPPERTA
Vlastivedné múzeum okrem organizovania výstav plní aj poslanie, ktorým je objavovanie a zachovávanie všetkého, čo pre nás zanechali dejiny. Okrem tejto práce však v posledných troch rokoch dostáva vaša budova novú tvár. Ako to všetko zvládate?
„Rekonštrukcia našej budovy sa začala pred tromi rokmi. Postupne sme vymenili strechu celej budovy, okná, zrekonštruovali sme elektroinštaláciu, vymenili osvetľovacie telesá. Čo je najdôležitejšie, podarila sa nám reštaurácia pôvodnej secesnej maľby stropu vstupnej haly a schodišťa. Tá pochádza z konca 19. storočia. Okrem toho sme skompletizovali výstavu o mlynoch a mlynárstve v regióne Galanta. Veľký kus práce sme vykonali i na úseku archeológie. Ako vieme, Galanta za posledné roky zaznamenala veľký rozmach, hlavne čo sa týka priemyslu a stavebníctva. Mnohé cenné predmety sme našli a zakonzervovali pri výstavbe závodu Samsung, ako i pri výstavbe jeho logistického centra. Cenné nálezy sme objavili i na mieste bývalej budovy Okresnej vojenskej správy, na mieste ktorej vyrastá v súčasnosti polyfunkčný dom. Práce teda máme neúrekom. Teší nás, že i vďaka našej práci môže verejnosť poznávať najstaršie stopy osídlenia vo svetle starších aj novších archeologických nálezov, odhaľovať stredovekú históriu mesta či hospodársky rozvoj v 19. - 20. storočí, rozvoj remesiel a živností, dejinné medzníky 20. storočia, ako boli 1. a 2. svetová vojna, ale i novodobú súčasnosť.“