Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Obec Podhájska

Pri vjazde do obce kedysi stávalo benzínové čerpadlo, ktoré pamätalo časy dávno minulé. Dnes na jeho mieste bývajú lunaparky a atrakcie, ktoré sú, naopak, symbolom súčasnej trhovej ekonomiky. „O tú benzínku sme dosť bojovali, ale majitelia vtedy zrušili viacero menších čerpacích staníc,“ hovorí starosta Podhájskej Ing. Vladimír Bakoš. „V obci je veľa mechanizmov, podnikatelia musia jazdi po naftu do miest v okolí. Podhájska má 1150 obyvateľov. Priamo v obci je približne 1400 ubytovacích lôžok, k tomu treba pripočítať turistov, ubytovaných v susedných obciach a „denných“ návštevníkov kúpaliska. Počas hlavnej letnej sezóny počet ľudí v obci niekoľkonásobne stúpa. Rokovali sme so zástupcom siete čerpacích staníc, ktorý je ochotný u nás benzínku postaviť.“
Bezpečnejší vodiči i chodci
Veľa rekreantov prichádza na kúpalisko cez frekventovaný hlavný ťah Šurany - Levice. Stalo sa tu niekoľko vážnych dopravných nehôd - najmä podvečer, keď zapadajúce slnko rýchlo jazdiacich vodičov oslepuje. Obec dala vypracovať štúdiu kruhovej križovatky, Nitriansky samosprávny kraj (NSK) vybral dodávateľa. Do jesene by mala byť hotová projektová dokumentácia okruhu, príjazdových ciest na parkovisko aj spomínanú benzínovú pumpu. Pozemky sú majetkovo vyrovnané, budúci rok by sa mala začať výstavba. Postup prác závisí od prísunu peňazí z NSK, ktorý bude hlavným investorom.
Bezpečnosť a pohodlie pre domácich aj návštevníkov
Podhájska praská vo švíkoch. V horúcich letných dňoch takmer nebolo kde zaparkovať. Ešte vlani tu odstavené autá blokovali obe strany hlavnej cesty a hrozilo, že v prípade núdze by sa na niektoré miesta nedostali hasiči alebo zdravotníci. Tento rok je situácia podstatne lepšia. Priamo pri kúpalisku pribudli dve parkoviská, ďalšia záchytná plocha s bezplatným státím je pri vjazde zo Šurian. Hlavnú cestu „olemovali“ zábranami, osadili dopravné značky, ale autobusy občas ešte majú problém dostať sa na vlastnú zastávku. „Budeme musieť nainštalovať ďalšie mechanické zábrany,“ konštatuje starosta V. Bakoš. „Budúci rok chceme vytvoriť jednotný parkovací systém v celej obci, ktorý bude riešiť usmerňovanie áut, vyberanie poplatkov, prípadne sankcií. Buď to zveríme našej spoločnosti alebo nejakému nájomcovi.“
Na poriadok budú dohliadať kamery
Ak denne do obce prichádzajú tri - štyri tisícky cudzích ľudí, nevyhnutne s stáva aj „operačným priestorom“ kriminálnikov. Ešte v nedávnej minulosti sa najmä na parkoviskách často vykrádali alebo dokonca priamo kradli autá. Odkedy nainštalovali pred areálom bezpečnostnú kameru, počet prípadov podstatne klesol. Bezpečnostný systém chce obec rozšíriť na celkom trinásť kamier. Okrem krádeží by mali pomôcť odhaľovať vandalov a ničiteľov obecného majetku či zelene. Samospráva očakáva aj menší počet novozaložených „divokých“ skládok. Kamery musia byť dostatočne kvalitné, aby rozlíšili konkrétneho páchateľa. Rekreanti s poctivými úmyslami budú mať väčší pocit bezpečia. Obávať sa nemusia, zábery kamier sa použijú len pri prípadnom vyšetrovaní trestnej činnosti. V zdravotnom stredisku zriadili stanicu rýchlej lekárskej pomoci. Najmä v extrémnych horúčavách je v plnej permanencii. Lekári z príjmového oddelenia novozámockej nemocnice nám potvrdili, že práve rekreačné areály patria k hlavným „dodávateľom“ pacientov s úrazmi či kolapsami. Hovorí sa aj o zriadení policajnej stanice v Podhájskej. „Rokoval som s krajským riaditeľom Policajného zboru SR v Nitre, prijal ma aj policajný prezident SR. Po začlenení Slovenska do zóny Schengenskej dohody sa predpokladá uvoľnenie policajtov aj pre takéto vidiecke stanice. Obec je ochotná poskytnúť priestory, vybavenie a hradiť náklady na prevádzku policajnej stanice. Bezpečnosť občanov a návštevníkov za to stojí.“

Starším chcú postaviť penzión, mladým byty
Vlani na jeseň dokončili v Podhájskej rekonštrukciu budovy obecného úradu. Najpodstatnejšou zmenou je prestavba prízemia, kde zriadili spoločenskú sálu, šatňu, salónik a kuchynku. Obec tak konečne získala priestor na usporiadanie kultúrnych a spoločenských akcií. Náklady na rekonštrukciu celej budovy predstavovali päť miliónov korún, čo je omnoho menej, ako by stál hoci aj najmenší kultúrny dom. Pretože časť pozemku patrí Slovenskej pošte, samospráva nemohla žiadať dotáciu od eurofondov a na akciu si vzala päťmiliónový úver. Na pozemku medzi obecným úradom a zdravotným strediskom sa predpokladá výstavba dvoch nájomných domov s dvanástimi bytmi. „Obec eviduje približne 20 žiadostí o pridelenie bytu. Štátny program výstavby nájomných bytov v súčasnosti uprednostňuje menšie byty s rozlohou do 65 štvorcových metrov. Majú najvýhodnejšie podmienky financovania pre obec aj pre nájomníkov, ktorými môžu byť mladé rodiny s deťmi,“ hovorí starosta Podhájskej. „Pre starých občanov zasa chceme vybudovať penzión. U nás by sa seniori mali ako v kúpeľoch. Príbuzní by ich určite často navštevovali a nevynechali by ani naše kúpalisko. Penzión by, samozrejme, bol omnoho väčšou akciou s rozpočtom 50 - 60 miliónov korún. Na to hľadáme investora,“ dodáva starosta. Budova základnej školy s ročníkmi 1 - 4 má vzhľadom na svoj vek a technický stav vysoké prevádzkové náklady. Opraviť treba aj strechu na budove materskej školy. Obec preto uvažuje u zlúčení oboch inštitúcií do jedného objektu. Projektant navrhol nadstaviť na súčasnú škôlku jedno podlažie s triedami a kabinetom. Obnovenú a zateplenú budovu bude možné prevádzkovať s omnoho nižšími nákladmi na energie ako dve staré. Čaká sa, ako štát vyrieši vlastníctvo pozemkov, ktoré pred niekoľkými rokmi mal previesť spolu s budovami do majetku samosprávy. Obec zamestnáva piatich ľudí na drobné opravy, údržbu komunikácií a verejnej zelene. Pred železničnou stanicou chcú s ich pomocou zriadiť park. Keďže sa naučili budovať chodníky, môžu opravovať a predlžovať chodníky vo vlastnej réžii, teda približne o 40 percent lacnejšie ako dodávateľsky. V súčasnosti sa pripravuje projekt budovania chodníkov v časti Podhájskej Svätuša. Obec na tento účel vyčlenila z rozpočtu milión korún. „Za milión sa dá urobiť časť jedného chodníka. Ak ho investujeme do prípravy dobrého projektu, môžeme žiadať dotáciu na vybudovanie všetkých chodníkov, opravy ciest a odvodňovacích rigolov. Stálo by to 8 - 10 miliónov korún, z vlastných prostriedkov by nám to trvalo veľmi dlho. Ak podáme jeden hodnotný projekt, je šanca, že ho schvália,“ dopĺňa Vladimír Bakoš.

Podhájska je centrom mikroregiónu Termál
Podhájska má oproti iným strediskám cestovného ruchu veľkú výhodu v celoročnej prevádzke. Návštevníci tu trávia nielen leto - týždenné či predĺžené víkendové pobyty si tu objednávajú celoročne. V poslednom období nastal v obci doslova stavebný boom, ročne tu vydávajú 70 - 80 povolení na výstavbu či rekonštrukciu objektov. „V januári sme s občanmi, poslancami a podnikateľmi prerokovali zmeny a doplnky územného plánu obce. Chceme rozvíjať predovšetkým infraštruktúru, reštaurácie, športoviská. V centre obce sa dokončujú posledné dva veľké penzióny, ostatné už chceme situovať mimo hlavnej obytnej zóny. Medzi obecným úradom a štátnou cestou je približne dvadsaťhektárová plocha, kde predpokladáme výstavbu ubytovacích kapacít, športovísk, nákupného strediska. Hľadáme silného investora alebo skupinu, ktorá by bola schopná vykúpiť celú plochu a stavať (prípadne prenajímať stavebné parcely ďalším subjektom). Podhájska ako centrum mikroregiónu Termál Podhájska spolu s obcami združenými v mikroregióne Termál je hlavným dodávateľom turistov a návštevníkov do širokého okolia. Najmä Poliaci a Česi počas pobytov prejdú región až po Nitru. Jedenásť členských obcí mikroregiónu spoločne obnovuje program hospodárskeho a sociálneho rozvoja. V rámci projektu Leader vydali propagačnú brožúrku s prezentáciou sídiel v mikroregióne. Ukončili prvú etapu budovania cyklistických a náučných chodníkov, v ďalšej chcú vylepšiť ich značenie. Ďalším spoločným projektom je informačné centrum mikroregiónu. Sídli v budove obecného úradu, organizačne patrí termálnemu kúpalisku. Disponuje internetovým pripojením, informáciami o kultúrnych a spoločenských akciách v jednotlivých obciach.

Hľadajú dobrovoľných hasičov
Zákon ukladá každej obci a mestu zriadiť dobrovoľný hasičský zbor. Zákonodarcovia však už nemysleli na to, z čoho budú financovať jeho zriadenie a najmä technické vybavenie. Podhájskej pomohlo Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru Nové Zámky, ktoré obci venovalo staré, ale funkčné hasičské vozidlo. Na prvotné zásahy do príchodu profesionálnych hasičov úplne stačí. Okrem toho ho môžu využiť na polievanie ciest a verejnej zelene, čistenie komunikácií po prívalových dažďoch, prípadne čerpanie vody. Obyvatelia obce aj penziónov si, našťastie, dávajú záležať na bezpečnosti. Skôr hrozia požiare porastu od ohníkov alebo cigaretových ohorkov po turistoch. V súčasnosti obec hľadá desiatich ľudí, ktorí by plnili úlohy dobrovoľných hasičov.

Na kúpalisku bude wellnesscentrum
Termálne kúpalisko Podhájska je spoločnosťou s ručením obmedzeným, stopercentným vlastníkom je Obec. Kúpalisko je jedným z mála podobných zariadení, ktoré fungujú a modernizujú sa bez účasti vonkajšieho kapitálu. Prvú letnú sezónu je v prevádzke nový gastrokomplex, ďalším poschodím pokračuje rekonštrukcia hotela Borinka na vyššiu „hviezdičkovú“ úroveň. Na mieste bývalých malých bufetov sa plánuje výstavba ďalšej haly s celoročnou prevádzkou, kde bude wellnesscentrum. Ďalším krokom bude rekonštrukcia „horúceho“ relaxačného bazénu zo súčasnej podoby na antikorovú. Kemping v budúcnosti presťahujú pod les, na jeho súčasnom mieste majú byť športoviská. Základným zámerom je rozšíriť vodnú plochu kúpaliska. Dôležitým horizontom bude vstup Slovenska do eurozóny. Potom sa ukáže, s turistami ktorých krajín sa bude dať v Podhájskejrátať.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 2. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 3. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 4. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 5. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Hygge ako životný štýl
 9. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 41 770
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 32 067
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 14 807
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 286
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 866
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 785
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 345
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 301
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 176
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 041
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Odberné miesto na covid.

Číslami sa radí medzi mestá s najhoršími výsledkami.

52m
Po koncerte 7:0 v Liptovskom Mikuláši si dnes Nitrania užívajú voľno.

Nitrianska pohľadnica z Liptova - najvyšším víťazstvom sezóny na štvrté miesto, prvá nula Cowleyho, štvorbodový Tvrdoň, zranený Hrnka.

3 h
Covid aro v nitrianskej nemocnici.

Od začiatku januára do piatka evidovali 145 úmrtí na COVID 19.

14 h

Štatistiku opäť zhoršili cezpoľní.

14 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

18 h

Polícia prenasledovala auto z Oravy až na Liptov. Komjatnou už vodič neprešiel.

23. jan

Petra inšpirovala k textu tragédia. Na Oravskej priehrade sa utopili bratranci.

24. jan

Pozitivita je zatiaľ nízka.

23. jan

Už ste čítali?