synom. Vodiči si mýlili cestu, skauti kvôli nim zmeškali trajekt z Tallinu do Helsínk.
„Museli sme si kúpiť nové lístky a cestovať náhradnou loďou,“ povedal nám Aurel Kubolka, vodca 36. zboru Stopári v Šali. Vyrazili smerom cez pobaltské republiky, Litvu a Estónsko smerom na fínske mesto Kuhmo.
„Precestovali sme osemtisíc kilometrov. Zároveň sme do nášho partnerského mesta Kuhmo niesli pozdravné posolstvo zo Šale. Na radnici nás osobne prijala starostka Kuhmo Eila Valtanen.“ Prehliadku mesta im zjednodušili poskytnutím sprievodcu. Skauti sa však nikde nezdržali dlho. „Absolvovali sme osemtisíc kilometrov ciest. Všade bolo veľmi pekne. Lenže niektorými oblasťami sme prešli akoby rýchlikom. Síce sme ich videli, ale dotknúť sa nám ich nepodarilo,“ prirovnal situáciu ku skutočnosti. Veľmi dobrý dojem na nich urobila prehliadka prístavného mesta Oulu. Zaujala ich najmä nezvyčajná severská architektúra laponskej kultúry. V Rovaniemi dosiahli na polárny kruh. Ten leží na šesťdesiatej šiestej rovnobežke. Mesto je vraj aj domovom Santa Clausa. V prehliadke pokračovali tiež návštevou švédskeho národného parku s hlavným mestom Kiruna. To leží približne sto kilometrov za polárnym kruhom, počas návštevy štyroch nórskych ostrovov Lofoty sa zas dostali na miesta, ktorým sa hovorí raj rybárov. Ak bolo na jednom mieste pekne, ďalšie bolo ešte krajšie. Vyvrcholením bola prehliadka laponskej regionálnej oblasti Jokkmokk, prehliadka Štokholmu a návšteva vtáčieho ostrova Oland v blízkosti mesta Kalmar. Ostrov je s mestom spojený mostom dlhým 6300 metrov. Potom už len pokračovali smerom cez Ystadt a Baltické more do Poľska a domov.
Účastníci výpravy s výnimkou dvoch nocí spávali v stanoch. Nemali to ľahké, lebo väčšinou pršalo. Teploty vzduchu boli príjemné, cez deň okolo dvadsať, v noci osem až desať stupňov Celzia. Zážitkom vraj bolo sledovanie slnka, ktoré tu svietilo aj o polnoci.