Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

ŠURANY

Kruhová križovatka v centre už má projekty

Na pôde mestského úradu bolo stretnutie o príprave projektu kruhovej križovatky na hlavnom ťahu v centre mesta pri VÚB. Investor VÚC Nitra predstavil vizuál budúceho objazdu. Pozemky, ktorých sa výstavba dotkne, patria správe ciest, niektoré sú vo vlastníctve Mesta - so stavbou by teda nemali byť problémy. V súčasnosti sa k projektu vyjadrujú správcovia jednotlivých inžinierskych sietí. Potom už bude záležať len na tom, kedy VÚC zaradí akciu do svojho investičného plánu. Križovatka patrí k najnebezpečnejším v Šuranoch, osobitne pre chodcov. Už pri stavbe prieťahu mestom sa uvažovalo o svetelnom riadení križovatky, boli pripravené podzemné chráničky pre káble. V súčasnosti sa v mestách uprednostňujú skôr kruhové objazdy, Šuranom pribudol nový po dobudovaní hypermarketu pri autobusovej stanici.

Skryť Vypnúť reklamu

Končí sa budovanie kanalizácie a rekonštrukcia osvetlenia

Od pondelka 27. augusta sa začínajú práce na poslednej vetve kanalizácie v meste Šurany, na Ulici T. Vansovej. Investorom aj realizátorom je Západoslovenská vodárenská spoločnosť, ktorá bude dielo za približne 4,7 milióna korún po jeho dokončení spravovať a vlastniť. Na Hradnej ulici v okolí bývalého Elitexu sa súčasne začína rekonštrukcia jedného z posledných úsekov verejného osvetlenia, ktorý ešte nemá namontované úsporné žiarivky. V meste je spolu takmer tisíc svetelných bodov, rozpočet šetrí niekoľko desiatok tisíc korún mesačne. Posledný augustový týždeň je v znamení príprav na začiatok školského roka. Pracovníci Mesta budú kosiť a upravovať areály škôl a školských zariadení v kompetencii samosprávy, pomôžu však aj stredným školám patriacim pod správu VÚC. Gymnázium uvoľňuje starú budovu Šurianske gymnázium od septembra uvoľňuje starú budovu pri mestskom úrade, kde boli dočasne gymnaziálne triedy. Objekt je mestským majetkom a podľa všetkého bude potrebovať opravy. Predpokladá sa, že v ňom budú kancelárie odboru sociálnych vecí s rodiny. Nedávno navštívila Šurany ministerka Viera Tomanová. Po mítingu s občanmi mala neformálny rozhovor s primátorom mesta. Okrem iného uviedla, že sa uvažuje o prechode ďalších kompetencií v sociálnej oblasti zo štátu na samosprávu. (Mal by však byť aktuálny až vtedy, keď k povinnostiam Mesta v sociálnej oblasti štát pridelí aj peniaze.) Ak mestskému úradu pribudnú ďalšie povinnosti, bude potrebovať kancelárie.

Skryť Vypnúť reklamu

Centrum voľného času už v Kostolnom Seku

Od septembra bude Centrum voľného času Šurany pôsobiť v priestoroch Základnej školy v Kostolnom Seku. Budovu na Partizánskej ulici, kde doteraz CVČ sídlilo, Mesto plánuje predať. V súčasnosti sa pracuje na úradnom odhade, po jeho stanovení bude vypísané ponukové konanie. Hlavnou investíciou v kultúrnej oblasti má byť nové spoločenské centrum, ktoré má vyrásť na mieste súčasného amfiteátra.

Pripravuje sa jarmok

V dňoch 21. a 22. septembra 2007 sa bude konať tradičný Šuriansky jarmok. V nasledujúcich dňoch sa stretnú organizátori, aby posúdili stav príprav a záujem predajcov. Doteraz na mestskom úrade evidujú takmer stovku žiadostí o pridelenie predajného miesta, celkom sa predpokladá asi dvesto stánkov. Podnikatelia z oblasti stravovania a predaja rôznych druhov tovarov môžu o pridelenie miesta písomne požiadať na mestskom úrade v Šuranoch v termíne do 7. septembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Brankár Lašák podnikateľom?

Reprezentačný hokejový brankár Ján Lašák sa stále viac cíti byť občanom mesta, odkiaľ pochádza jeho manželka. Na neformálnom stretnutí s primátorom mesta hovoril o svojich budúcich podnikateľských plánoch. Nasledoval by tak príklad viacerých našich hokejových hviezd, ktoré vložili kapitál do vlastných projektov na Slovensku. Jána Lašáka by dozaista uvítali ako hosťa aj na športových či spoločenských podu- jatiach v Šuranoch.

 

V synagóge rekonštruujú stropné kazety

Ústredný zväz Židovských náboženských obcí (ŽNO) venoval sumu 240-tisíc korún na obnovenie ozdobných stropných kaziet v šurianskej synagóge. Oficiálne suma stačila na obnovenie ôsmich štvorcov, reštau- rátori zdarma pridali ešte dva. S prvou, ktorá slúžila ako vzor a obnovili ju už pred časom, bude teda hotových celkom jedenásť kaziet v celkovej hodnote približne 300-tisíc korún. "Na drevenom záklope bolo rákosové podbitie a na ňom omietka s maľbou," hovorí umelecký historik Martin Mitz, ktorý spoločne s akademickou maliarkou Evou Mitzovou (na snímke) kazety reštauruje. "Dve kazety boli už veľmi poškodené a oduté, museli sme injektovať do omietky nové pojidlo, aby držala pohromade. Veľa roboty bolo so štukovou výzdobou okolo stropných kaziet, niektoré sme museli odlievať nanovo." Strop má približne sedemdesiat kaziet. Vo vnútornom vlyse majú dekoratívnu maľbu, na nosníkoch sú pravdepodobne vyobrazené chanukové deväťramenné svietniky a zuborez. Pri rekonštrukcii interiéru synagógy ich zatreli hrubými nátermi vápna, ktoré museli opatrne odstraňovať skalpelmi. "Za vojny tu bola strelnica pre nemeckých dôstojníkov, potom väznica pre vlasovcov," hovorí poslanec Mestského zastupiteľstva Šurany a voľakedajší primátor Jozef Šutka. "Po oslobodení tu začínali výrobu mnohé podniky - Združené služby, Elitex, drevovýroba, na konci učilište Elitexu. Fabrika tu začala, potom postavila vlastnú halu a rozbitý interiér prenechala ďalším. Keď synagógu prevzalo Mesto, ako prvú opravilo strechu a tým budovu uchránilo pred úplným zborením. Doteraz sa do rekonštrukcie vložilo okolo šesť miliónov korún z prostriedkov Mesta, ŽNO, štátneho rozpočtu či nadácií. Bočné steny síce mali tiež výzdobu, boli však natoľko znečistené farbami a chemikáliami, že z nich bolo treba omietku obiť až na tehlu. Zachovali sa aspoň stropné kazety, tých jedenásť stačí aspoň na ukážku, ako pôvodne vyzerali." Manželia Mitzovci pracujú v Šuranoch prvýkrát, v súčasnosti pôsobia najmä pri reštaurátorských prácach v Banskej Štiavnici.

 

Staré Šurany ako na dlani

Jedným z exponátov pripravovaného mestského múzea je maketa Šurian - rekonštrukcia ich výzoru z obdobia okolo roku 1660. Autorom je Miroslav Eliáš z mestského kultúrneho strediska, okrem iného autor knihy o histórii šurianskeho hradu. Trojrozmerný model na platni s plochou približne jedného štvorcového metra vytváral asi štyri mesiace. "Dôležitou pomôckou najmä pri zameraní pôvodného koryta Niterky boli mapy, najstaršia pochádza z Jozefínskeho mapovania v roku 1782," hovorí M. Eliáš. "Šurany boli akoby vodou obklopeným ostrovom s dvoma návršiami. Pamätníci spomínajú, že k domom na Podzámečku sa chodilo cez most, paneláky na dnešnom Sídlisku MDŽ stoja vlastne za hranicou vtedajšieho chotára. Šurany mali vtedy tri ulice, kostol obklopený múrom, na ostrovčeku stál opevnený hrad. Podľa tureckého daňového súpisu z roku 1664 tu vyberali dane od 49 domácností, domov v meste bolo teda o niečo viac. Na modeli je šuriansky ostrovček Sigota (pieseň o nej zaznamenal už Michal Matunák v 19. storočí) aj Benkovičov mlyn." Maketa mesta je vypracovaná do detailov vrátane mestských brán a miniatúrnych vahadlových studní. Celý Šuriansky hrad sa zmestí do dlane. Model bude jadrom stálej expozície múzea, ktoré majú otvoriť na poschodí synagógy počas Šurianskeho jarmoku. Návštevníci tu uvidia zaujímavé archeologické a historické predmety.

 

Mestské oslavy SNP

Mesto Šurany, mestský úrad, mestské kultúrne stredisko, Mestská organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Šurany a politické strany pozývajú občanov na mestské oslavy 63. výročia Slovenského národného povstania, ktoré sa uskutočnia v utorok 28. augusta o 18.00 h pri pamätníku padlým v 2. svetovej vojne. Po oficiál- nej časti a kultúrnom programe nasleduje zapálenie vatry. Oslavám bude predchádzať stretnutie členov MO SZPB.

 

Tamburáši druhí na festivale v Slovinsku

Šurianski tamburáši sú v lete "na roztrhanie". Jeden deň koncertovali v Podhájskej, nasledujúci leteli na festival do Slovinska a hneď po návrate hrali v rodisku predsedu vlády Roberta Fica, kde ich počúvali naši ministri aj srbský veľvyslanec. "Do slovinského Dragatuša nás pozvali na druhý medzinárodný festival tamburášskych orchestrov a skupín," hovorí vedúci tamburášov Gustáv Augustín. Dedina je centrom tamburášskej brnkacej hudby. Má asi 500 ľudí, ale divákov prišlo dvakrát toľko. Konkurencia bola veľká, zišlo sa 14 súborov a my sme skončili druhí." Tamburášov počas leta videli diváci najčastejšie v Podhájskej, Nových Zámkoch, Dudinciach. V Leviciach hrali na medzinárodnom rybárskom pikniku, odkiaľ ich vraj chceli Bratislavčania angažovať rovno na "open" koncert pred starou budovou Slovenského národného divadla. O niekoľko dní sa chystajú do Budapešti, kde sa oslavuje sté výročie pripojenia časti Újpest k Pešti. Vtedajšiu štvrť Újpest založili práve ľudia z tohto regiónu, ktorí tam šli postaviť koželužňu. V súčasnosti šurianski tamburáši koncertujú v zostave osem hráčov plus dve speváčky. Pôvodne ich bolo viac, dôvod zúženia zostavy je prostý - zmestia sa do dvoch áut a ušetria náklady na dopravu.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 7. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 8. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 9. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 31 625
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 29 520
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 019
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 277
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 414
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 981
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 635
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 799
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 491
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 892
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Počas veľkonočných sviatkov divadlo uvedie aj populárnu inscenáciu Povolanie pápež.

V pláne je tiež spustenie divadelného e-shopu.

16m
Futbalisti z tretej ligy a nižších súťaží zatiaľ nemôžu ani trénovať. Archívna snímka je z jesenného duelu ViOn B Vráble - Galanta.

V Šali už vedia o odchodoch niekoľkých hráčov. Marián Süttö navrhuje zastaviť reorganizáciu.

4 h
Marián Tvrdoň je v Ústí nad Labem už sedem rokov, letné (18. 8.) 27. narodeniny však už možno oslávi na lukratívnejšej adrese.

Nitran fascinuje príbehom o nepoddajnosti.

17 h
Tréner Nitry Michal Ščasný.

Už teraz je neskoro, vie tréner Nitry po vyhorení so Šamorínom.

21 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragédiu vyšetruje polícia.

23 h

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

19. jan

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

19. jan

Už teraz je neskoro, vie tréner Nitry po vyhorení so Šamorínom.

21 h

Už ste čítali?