Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Obec Jatov

Obec Jatov je samostatnou obcou od roku 1952 - je obcou s najkratšou históriou v okrese. Predtým patril do obce Tvrdošovce. Hlavná cesta na Bratislavu vedie vlastne len cez časť Jatova. Obec má ešte časti Malý Jatov a Kendereš. Značné vzdialenosti medzi n

Jatovčania si SNP úprimne a hlboko vážia

V novodobej histórii niet azda rozporuplnejšej udalosti ako Slovenské národné povstanie. Zvlášť po zmene politického systému ho jedni označujú za komunistický puč, iní SNP jednoznačne hanobia a znevažujú. My v našej malej obci, samostatnej len od roku 1952 hodnotíme najmä to, čo prevažuje. V každom prípade bolo najmasovejším vystúpením proti nemeckému fašizmu a jeho prisluhovačom, čo Slovensko zaradilo na stranu demokratických vystúpení všetkých vrstiev obyvateľstva vrátane vtedajšej armády proti kolaborujúcej vláde a prezidentovi s fašistickým Nemeckom. Vďaka tomu Slovensko patrí medzi víťazné štáty. Obyčajným ľuďom je úprimne ľúto, že po spolitizovaní SNP Komunistickou stranou sa dnes vyskytujú celkom opačné hlasy bagatelizujúce význam SNP. Vidiecky človek sa neriadi politickými hodnoteniami, ale logikou, pravdivosťou a vecnosťou. Podstatou bolo, že ľud svojím odhodlaným vystúpením so zbraňou v ruke dal vtedajšej vláde, prezidentovi aj medzinárodnej verejnosti najavo svoj nesúhlas s bratríčkovaním sa s fašistickým Nemeckom. Po vojne si však bývalý Sovietsky zväz svoje veľké kompenzoval právom viesť krajiny strednej Európy na dlhú dobu štyridsať rokov v duchu svojho politického systému. Ako stovky iných obcí a miest, aj my v Jatove s necelými 800 obyvateľmi SNP každoročne oslavujeme ako sviatok Slovákov a národností žijúcich na Slovensku. Nezabúdame na obete boja proti fašizmu. Musíme ďalej bojovať proti všetkým formám neofašizmu, rasizmu, xenofóbie a prejavom ľudskej neznášanlivosti. Vojna sa musí stať pre celé ľudstvo veľkým ponaučením. SNP bolo pokrokovým vystúpením proti zvoli fašizmu a stalo sa takpovediac základom našej národnej samostatnosti, suverenity a slovenskej štátnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

JOZEF DUBOVSKÝ - starosta obce

 

Na Dolniaky prišiel ako kolonista, dnes je tu doma

Na Dolniaky prišiel ako chlapec so rodičmi a bratom - vtedy ako kolonisti. Do Jatova prišli za pôdou a gazdovaním na roliach, ktoré boli odjakživa žičlivé úrodám. Túžba rodiny sa naplnila, lenže - ako to už v živote býva, nie nadlho. Bolo treba vstúpiť do družstva a vzdať sa súkromného roľníčenia na poli. ,,A to bolo mojim rodičom drahé," hovorí Pavol Harman oslavujúci 86 rokov (na snímke). "Napokon predsa súhlasili, ale keď zakúsili "výhody" spoločného hospodárenia, otec z družstva vystúpil - a oheň bol na streche. Kto to kedy slýchal, vystúpiť z najpokrokovejšej formy hospodárenia." Pavol Harman sa nakoniec tiež zamestnal v družstve, neskôr bol účtovníkom aj tajomníkom vtedajšieho miestneho národného výboru, dnes obecného úradu. Ako vojaka základnej služby ho zastihlo vypuknutie Slovenského národného povstania. Šlo o veľké životné rozhodnutie, na ktorú stranu sa postaviť. Dnes sa zaň, žiaľ, priamym účastníkom Povstania ujde často iba posmešok. Ľudia akoby pozabudli, vo vojne sa rozhodovalo aj o osude Slovákov a všetkých slovanských národov. "To bola vážna výzva," hovorí zanietene, „a napriek nebezpečenstvu straty vlastného života a života svojich druhov sme čelili tomu, aby sme sa nestali otrokmi cudzej nadradenej rasy a moci," hovorí. Príklad Pavla Harmana a účastníkov odboja je svedectvom boja statočných ľudí, ktorí si nepochybne zaslúžia našu úctu. Ideológia minulého politického systému ich využila vo svoj prospech. Odbojári samotní sa svojou účasťou v odboji vystatovať nemuseli. Je neodškriepiteľné, že boli aktérmi historickej udalosti, ktorá do dejín európskych národov zapísala našu krajinu ako víťaznú mocnosť. Prispeli k porážke fašizmu ako najohavnejšieho politického totalitného systému. Pavol Harman má štyri deti, vnúčatá, ktoré mu vlievajú do žíl silu a energiu žiť. Človek je to jednoduchý, úprimný a statočný - v tomto ohľade sa nelíši od všetkých ostatných Jatovčanov. V obci o ňom vedia, že je svojím dielom prispel k rozvoju dediny. Pri príležitosti jeho 86. narodenín mu želáme pevné zdravie a veľa radosti zo svojich detí a vnúčat.

Skryť Vypnúť reklamu

 

Chcete sa zabaviť na gazdovskom dvore?

Spomienky staršej generácie tvoria nezabudnuteľné príhody spojené s pasením husí, kráv, naháňaním po strniskách, pečením zemiakov či kukurice v poli, ale aj prvou cigaretou v kríži obilných snopov. Nejeden starší si povzdychne: "To boli časy. Aj keď bola všadeprítomná chudoba, život bol krajší a radostnejší." Stavitelia Gazdovstva Jankov Dvor na Kendereši mali pravdepodobne na mysli práve tieto časy. Postavili hostiteľské zariadenie z tradičného dreva dýchajúce spomienkami na staré ľudové stavby a život v nich. Akoby vedeli, že raz príde čas, kedy sa budú mať všetci ľudia lepšie a budú si môcť dopriať návraty do nostalgie čias minulých . Akoby vedeli, že v ľuďoch ožije túžba nesedieť len v najmodernejších skvostoch doby, ale si riadne, bujaro zaspievať, zakrepčiť, buchnúť do stola i zaujúkať, aby sa zobudila hoci aj celá dedina. Asi každý človek sa raz za čas potrebuje poriadne "odviazať". Ako hovorí výrečný správca zariadenia Dušan Szabo, kuchyňou sú pripravení vyhovieť absolútne každej chuti vrátane milovníkov krbu či voľného opekania na ohníku. Špecialitou je pravá domáca pálenka vypálená v Mojmírovciach (ak chcete, aj priamo zo suda v pivnici). Konajú sa tu napríklad firemné prezentácie či rodinné oslavy.

Skryť Vypnúť reklamu

 

Vyrastú z bratov rezbári?

Žiak stredného odborného učilišťa stavebného na Nitrianskej ceste Nové Zámky Jatovčan Peter Krištofík (na snímke) má už úspešne za sebou tri ročníky štúdia. "Priviedol ma k nemu môj individuálny záujem. Predchádzalo mu modelovanie, stružlikanie, kreslenie. Vždy som si uvedomoval, že výber štúdia a neskôr povolania má byť v súlade s osobným záujmom človeka." Pri posedení v príjemnej spoločnosti rodičov nás prekvapil Petrov mladší brat, ktorý priniesol množstvo vymodelovaných figúrok. Možno je tu ďalší adept na rezbára. "Treba mať dôkladnú znalosť dreva, ovládať náradie, poznať všetky nástroje a ich využitie v praxi a predstavivosť, ktorú rezbár spodobuje najskôr do kresby, potom do modelu, ktorý by mu mal uľahčiť vyrezať figúru." Peter chce po maturite pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Je to však vzdialenejšia budúcnosť a človek nikdy nevie.

 

Aj žiaci z málotriednej školy môžu mať dobré vedomosti

Riaditeľka Základnej školy s materskou školou v Jatove Mgr. Eva Kissová je Novozámčanka. V obnovenej škole pôsobí od roku 1995. "Tým, že Jatov zabezpečil znovu otvorenie školy, zaradil sa medzi živé, plnokrvné a moderné obce. Dnes tu máme základnú školu pre ročníky 1.- 4. s materskou školou. Tešíme sa veľmi dobrej spolupráci a pomoci rodičov, obecného úradu aj podnikateľov." Eva Kissová v školstve pôsobí od roku 1984. Spolu s Evou Dočkalovou vybudovali v Jatove pevnú základňu, na ktorej stoja nemalé úspechy. Na deťoch veru neoklamete nič, všetko prezradia výsledky vo vyšších ročníkoch. Škola má aj svoj školský klub . Pre rodičov detí je dôležitý, lebo časti obce sú od seba vzdialené aj niekoľko kilometrov. O malotriedkach učiteľka hovorí: ,,Pracovať tu sa človek musí iba naučiť, to vám žiadna vysoká škola nedá. Už aj k nám do školy chodia praktikantky, ale za mojej éry sa ku všetkému musel človek prepracovať sám." Vysoko oceňuje pomoc bývalej riaditeľky materskej školy Evy Dočkalovej, ktorá tam už pred ňou roky pôsobila. "Posledné dva roky sme mali u nás medzinárodné testovanie, predtým čítanie, v tomto roku matematiku, prírodovedu. Všetko nasvedčuje tomu, že vedomosti našich žiakov sú dobré. Každoročne chodíme do školy v prírode, tretí rok sa u nás vyučuje anglický jazyk." Krédom riaditeľky je odovzdať deťom všetko, čo vie. Snaží sa vytvoriť zo školy miesto, na ktoré sa deti tešia.

 

Recitátorka

Ľudia v Jatove ju často počujú recitovať pri príležitostiach rôznych osláv. Prváčku nastupujúcu do Obchodnej akadémie Šurany sme navštívili v kruhu jej rodiny. „K recitácii ma priviedla pani učiteľka Ondrejková. Jej vďačím za veľa, lebo dnes viem, že umelecké slovo nám treba počuť častejšie. Netrúfam si vyjadriť, že môj vzťah k poézií je aktívny. Skôr cítim, že som iba na samom začiatku budovania tohto vzťahu. Chcela by som sa viac venovať čítaniu poézie, hoci u niektorých autorov mi jej význam ešte robí problémy.“ Sympatická recitátorka Alexandra Žatková si v tomto čase užíva posledné takpovediac „žiacke“ prázdniny. Ako budúca študentka obchodnej akadémie síce prázdniny bude mať, ale jej detstvo sa jej už nikdy nevráti.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 6. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 7. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 8. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 9. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 10. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 1. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 4. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 5. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 112
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 452
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 492
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 18 688
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 15 188
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 12 626
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 204
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 690
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 363
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 530
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Štart výroby nového produktu v Zlatých Moravciach

Spoločnosť Secop s.r.o. plánuje zdvojnásobiť výrobu hermetických kompresorov v nasledujúcich 4 rokoch.

Už oficiálne: FC Nitra má nového majoritného akcionára

Karová má oddnes absolútne rozhodovacie právo.

Erika Karová je oddnes už aj na papieri šéfkou FC Nitra.

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre dostane nový vzhľad

Modernizácia čaká aj vnútorné priestory všetkých troch blokov študentského domova.

Ilustračné foto

Primátor Hattas: Situácia je v Nitre veľmi kritická, chýbajú lekári

V pätnástich dedinách budú testovať len jeden deň.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie v liptovských mestách.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

V Martine bude obyvateľov testovať 50 odberových tímov

Mesto Martin zverejnilo zoznam odberových miest.

Už ste čítali?