8. okt 2007 o 0:00
Diecézne múzeum láka
Diecézne múzeum na Nitrianskom hrade je prvým a jediným cirkevným múzeom na Slovensku. Otvorené bolo 5. júla na Sviatok sv. Cyrila a Metoda. Odvtedy ho navštívilo približne šesťtisíc ľudí z takmer celého sveta, o čom svedčia aj zápisy v kronike.
„Úprimne povedané, až takú návštevnosť som nečakal,“ priznáva správca múzea Pavel Žebrák, učiteľ dejepisu na nitrianskom Gymnáziu sv. Cyrila a Metoda.
„Zatiaľ je otvorená len prvá časť múzea. Máme tu vystavených 61 predmetov z počiatkov kresťanstva na našom území, z toho 35 faksimilií, čo sú verné kópie originálov listín. Sú od nich na nerozoznanie,“ hovorí správca.
Návštevníci sa ho často pýtajú práve na to, či je exponát originál alebo kópia. „Táto otázka zaznieva najmä pri Nitrianskom evanjeliári. Je to najstaršia v origináli zachovaná rukopisná kniha na Slovensku. Vznikla okolo roku 1083.“ Z bezpečnostných dôvodov je v múzeu vystavená kópia. Originál sa dodnes používa pri významných cirkevných udalostiach.
„Nedávno vlhkosť v miestnosti trochu nadvihla stránku jedného z exponátov. Všimol som si, ako japonský turista doslova podliezol pod vitrínu, len aby videl, čo je pod tou stranou,“ spomína si s úsmevom správca. Turistu čakalo prekvapenie - nevidel nič. Keďže ide o faksimile, zapísané sú len dve prvé stránky.
Fotiť exponáty je v múzeu z bezpečnostných dôvodov zakázané, treba mať na to povolenie z Biskupského úradu. „Pred časom tu bol návštevník z USA, ktorý tvrdil, že píše prácu o dejinách Veľkej Moravy. Domáhal sa fotenia. Nemal som z toho dobrý pocit. Odporučil som mu, aby požiadal o biskupské povolenie, no neurobil to,“ prezradil nám správca.
Ohlasy návštevníkov zaznamenané v kronike sú veľmi pozitívne, a to od veriacich aj neveriacich. Len v jednom vraj zaznieva kritika. „Prečo sa cirkev bojí ukázať svoje sakrálne pamiatky?“ pýta sa jeho autor. „Nebojí, len zatiaľ nie sú pripravené technické podmienky,“ reaguje Pavel Žebrák. Dodáva, že sakrálne predmety budú v druhej časti múzea. Sprístupnená by mala byť v budúcom roku.
Múzeum sa chce časom stať aj vedecko-vzdelávacou inštitúciou. „Nemôže sa vymedziť ani zbierkovo, ani expozične iba dokumentáciou Nitrianskeho hradu. Plánuje sa obohatiť výpožičkami, presunom iných dokumentov z celej diecézy. Byť vedeckou inštitúciou znamená neustálu spoluprácu s Archeologickým ústavom SAV, s Univerzitou Konštantína Filozofa (s Ústavom výskumu tradície svätých Cyrila a Metoda), so zahraničím, so slovanskými i neslovanskými národmi Európy. A k vedeckému profilu múzea patrí aj publikačná, vedecká a popularizačná činnosť,“ povedal pre Katolícke noviny profesor Peter Liba.
Diecézne múzeum je otvorené denne okrem pondelka od 10. do 17. hodiny. Vstupné je túto sezónu dobrovoľné.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou