„Našli sa ľudia, ktorých moja myšlienka nadchla. Podporili ju aj primátor Šale a starostovia spomínaných obcí,“ zdôveril sa nám autor budúceho kalendára. Pri jeho textovej úprave využil aj kópiu dodatku zakladajúcej listiny Panonhalmského opátstva. Tú v roku 1002 vydal uhorský kráľ Štefan I. Práve v tejto listine sa územie spomína ako Terra Wag a spadali doň časti Diakoviec, Šale a Kráľovej nad Váhom a v malej miere i Tešedíkovo.
V kalendári však nebudú iba grafické ilustrácie. Na dvojstránke sa vždy objaví grafická i fotografická, prípadne iná podoba daného objektu, s príslušnými historickými textami.
František Tóth sa pre ilustrovanie kalendára grafikami rozhodol najmä z dôvodu popularizácie tejto techniky. Je totiž náročnejšia na presnosť, a preto sa využíva čoraz menej. Na jeho kresbách môžeme vidieť i podobu synagógy či židovskej škôlky.
Oba objekty už neexistujú. V kalendári bude aj šaliansky kaštieľ z rokov 1604 až 1620. Jeho stavbu vtedy podporoval známy ostrihomský arcibiskup Péter Pázmany. Nájdeme tu i ďalšiu dominantu Šale, ktorou je rímsko-katolícky kostol sv. Margity Antioch, ale i prvok „z novšieho obdobia“, akým je napríklad artézska studňa na námestí sv. Trojice. „Šaľa je známa aj tým, že ich mala sedem. Jedna z legiend hovorí, že kto sa napije vody zo všetkých, ten sa tu buď ožení, alebo tu ostane bývať.“ Dozvedeli sme sa, že prvá artézska studňa bola vyvŕtaná v roku 1904. Voda z nich v minulosti slúžila nielen pre ľudí, ale aj na napájanie koní a dobytka.
Históriu Šale kalendár mapuje aj kresbou železničnej stanice. „Postavili ju v rokoch 1848 až 1850. Cez Šaľu premávali vlaky z Viedne až do Budapešti,“ približuje ďalšiu etapu histórie mestečka. František Tóth však nemieni skončiť iba pri grafikách, ktoré už pripravil do kalendára. Do tejto podoby chce pretvoriť čo najviac historických objektov aj v okolí Šale. Časť z jeho najnovšej tvorby chce verejnosti predstaviť aj na výstave, ktorá bude v dňoch od 9. do 18. októbra v obradnej sieni Mestského úradu v Šali.