Filatelisti vraj bývajú nesmierne zanietení ľudia so zmyslom pre detail. Spoluorganizátor výstavy Jan Galuška z Poštovného múzea v Prahe toto tvrdenie doplnil: „Filatelistom v prvom rade nechýba vášeň.“ V žiadnom prípade to vraj nie sú nudní ľudia, ako si to možno mnohí myslia. Výstavu československej známkovej tvorby, ktorá potrvá do 4. novembra, nepovažuje za výnimočnú z hľadiska exponátov – poštových známok Českej a Slovenskej republiky, ktoré sa dajú kúpiť v špecializovanom obchode. Výnimočný je vraj spôsob, akým výstava vznikla. „Výstava má svoju dušu. Vznikla z iniciatívy nitrianskeho filatelistu Miroslava Ňaršíka a predostiera spoluprácu do budúcich rokov.“
Jan Galuška sa priznal, že on filatelistom nie je. „Mojím odborom je poštová história. Samozrejme, poštová známka je neodmysliteľnou súčasťou poštovej histórie.“ Naslovo vzatého odborníka sme sa preto spýtali, kam siaha história poštovej známky. „Prvá poštová známka bola vydaná v Anglicku v roku 1840 ako produkt vzrastajúcej poštovej premávky. Rawland Hill prišiel s geniálnym nápadom, ako zjednodušiť spôsob vyplácania poštovného a vymyslel cenovú nálepku. Samozrejme, o filatelii vtedy ešte nepadla žiadna zmienka. Postupne sa z cenovej nálepky stala poštová známka a z poštovej známky celý odbor – filatelia.“
Jan Galuška nám tiež prezradil svoju predstavu budúcoročnej výstavy, ktorá by sa mala posunúť od všeobecnej filatelistickej na vyššiu úroveň. „Moja vízia je, aby bola komponovaná ako výstava dvoch rytcov – slovenského a českého, ktorí by predstavovali svoje umenie nielen na finálnych produktoch, ktorými sú poštové známky, ale aj prostredníctvom svojej ostatnej tvorby. V rámci výstavy by sa usporadúvali workshopy. Umelci by si vzájomne vymieňali skúsenosti. Odborná aj laická verejnosť by tak mohla preniknúť do tajov ryteckého umenia – čiže zrodu poštových známok.“
Článok pokračuje pod video reklamou
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný. Aktivujte si odber správ kliknutím na odkaz, ktorý sme vám poslali e-mailom.
Od riaditeľov škôl zaznel jednoznačný názor, že sprístupnením vzdelávania len pre určitú skupinu žiakov by sa zamedzil prístup k rovnocennému vzdelávaniu zvyšným deťom.