Na detskom oddelení šalianskej nemocnice pribudol na chodbe priestor na hranie sa detí. Namiesto bežne okrovo natretých stien sa na nich objavili obrázky rôznych lesných
a domácich zvieratiek, ako aj priestor s hračkami pre tých najmenších. Nemocnica skrášlenie prostredia získala sponzorským darom, deti ho ihneď nazvali Osmijankov kútik. „Myslím si, že je to pre deti práve to, čo im tu doteraz chýbalo. Steny už nie sú jednotvárne a deti majú k dispozícii spoločné priestory na voľné chvíle," povedal nám primátor Šale Martin Alföldi potom, ako primárke oddelenia Viole Jobbágyovej odovzdal finančný dar päťtisíc korún. Peniaze pochádzajú z reprezentačného fondu primátora a majú poslúžiť na ďalšie dotvorenie prostredia.
Od primárky oddelenia sme sa dozvedeli, že v nemocnici sa v priebehu roka vystrieda okolo osemsto detí. S niektorými tu počas hospitalizácie zostávajú aj ich mamičky. Túto možnosť využíva približne tristo mamičiek do roka. Dieťa je tak pokojnejšie, priebeh liečby je oveľa rýchlejší.
Medzi najčastejšie diagnózy, s ktorými sem deti prichádzajú, sú dýchacie obtiaže, bolesti hlavy, brucha, väčšie deti trápia močové a dýchacie infekcie a hnačky. Keď v minulosti deťom chýbali hračky, nosili im ich sem rodičia. Dúfa, že sa nájde aj ďalší sponzor, ktorý vymaľuje aj zostávajúcu časť chodby, prípadne celé oddelenie. Riaditeľ nemocnice Alexander Tirinda považuje gesto sponzora za akýsi narodeninový darček. „Práve preto, že budova nemocnice bola do prevádzky odovzdaná 27. októbra 1967. Je tomu teda rovných štyridsať rokov, keď sa tu opäť strihá stuha." Na margo vývoja situácie, keď okrem štátnych zdravotníckych zariadení neboli do minimálnej siete nemocníc zaradené žiadne iné, uviedol, že nevidí dôvod na paniku. Je presvedčený, že existenciu nemocnice to neohrozí a jej zamestnanci si svojou kvalitnou prácou zachovajú priazeň zdravotných poisťovní. „Najmä, ak k nám pacienti budú aj naďalej prichádzať s dôverou, tak ako tomu bolo i v minulosti." Dokonca si myslí, že konkurenčné prostredie môže všetkým nemocniciam iba prospieť. Aj vytváraním podobných „kútikov, ako je ten Osmijankov".