Šalianski ochrancovia prírody zorganizovali jesennú ochranársku brigádu.
Jej cieľom bolo ozdravenie ekosystému v lokalite Síky, neďaleko obce Horná
Kráľová. „V prvom rade sme sa zamerali na kopanie liahnísk pre obojživelníky, zlepšovanie vodného režimu mokrade, upratovanie skládok, odstraňovanie náletových drevín z lúk, sadenie stromčekov a na vešanie hniezdnych podložiek a búdok pre vtáky. Zároveň sme spoznávali krásy okolitej prírody a s prekvapením pozorovali rozmanitosť ekosystémov nížinnej krajiny, ako sú lužné lesy, dubiny, mokrade, lúky a polia. Niekedy totiž človek tieto bežné veci ani nevníma. V rámci tejto poľnohospodárskej oblasti sa nachádza mokraď s hustými porastami trstiny, ktoré sú domovom kane močiarnej, ako aj kane popolavej,“ informoval nás Pavol Stranovský, jeden zo šalianskych ochrancov prírody.
Uviedol, že práve túto jeseň v odvodňovacom kanáli objavili pobytové znaky vydry riečnej. „Našli sme tu trus páchnuci po rybách či vydrie stolčeky. Vo vedľajšom dubovom lesíku zas hniezdi na nížine vzácny jastrab lesný. V jeho susedstve sa ako na jedinej lokalite v okrese Šaľa ešte voľne pasú ovce, čo vyhovuje dudkovi chocholatému. Tam, kde sa už nepasie, pasienky postupne zarastajú náletovými drevinami.“
Na brigáde sa zúčastnili najmä študenti environmentalistiky z Univerzity Komenského v Bratislave. Práve im bola venovaná aj výstižná prednáška o lúčnom ekosystéme v podaní Branislava Bogára. Okrem iného objasnil, prečo je dobré odstraňovať náletové dreviny pre zachovanie tohto na biodiverzitu bohatého biotopu.
Členovia jednej skupiny odstraňovali náletové dreviny z lúky, druhí sa presunuli na mokraď a rýľmi i lopatami zabraňovali nadmernému odtoku vody z mokrade. Tretia skupina likvidovala nelegálnu skládku v jame vzniknutej po ťažbe piesku a následne upravovali steny jamy, ktoré sú vhodným miestom na hniezdenie pre brehule riečne a včeláriky zlaté.
Posledný deň patril exkurzii do divokých lužných lesov Váhu - lokalite plánovaného chráneného krajinného prvku Šebešské luhy. „Použiť sme museli aj člny. Počas plavby po vodnom ramene nám okrem iného spoločnosť robil pestrofarebný rybárik riečny. Na stredovom ostrove sme sa hravou formou - pomocou zrkadielok - pozerali do korún stromov a ticho sa kochali jesenným šatom lužného lesa.“
Autor: PAVOL STRANOVSKÝ