Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Ján Plandora neskrýva, že hokej v Nitre má desaťmiliónový dlh

HOKEJOVÁ EXTRALIGA sa blíži k svojmu vyvrcholeniu. Hráči sa môžu počas reprezentačnej prestávky poriadne nadýchnuť k finišu, ktorý už bude s najväčšou pravdepodobnosťou bez Nitry.

Príčiny pokazenej sezóny sa pod Zoborom budú hľadať ešte dlho, my sme na túto tému hovorili s Jánom Plandorom. Známy nitriansky podnikateľ stál na čele klubu štyri sezóny, na konci minulého roka ale abdikoval.
Všetky riadiace a rozhodovacie kompetencie v klube ste definitívne odovzdali na januárovom valnom zhromaždení akciovej spoločnosti HK Nitra. Aký je váš súčasný status vo vzťahu k klubu?
- Hoci som odstúpil naozaj zo všetkých funkcií, osud nitrianskeho hokeja mi nie je ľahostajný. Viac ako štyri roky som predsa stál na jeho čele, čo nejde zmazať len tak šmahom ruky, naviac som stále najväčším akcionárom klubu.
Prečo ste teda abdikovali?
- Lebo som z každej strany počúval, že angažovanosť ďalších akcionárov v klube klesala z roka na rok kvôli mne. Skutočnosť, že som nedokázal presvedčiť ostatných partnerov o potrebe výraznejšie pomáhať klubu, považujem za svoju najväčšiu prehru. To je jediný dôvod, prečo som odstúpil. Akciovú spoločnosť HK Nitra zakladalo v roku 2005 jedenásť členov, vlani pristúpili ďalší šiesti. Žiaľ, ochota spolufinancovať klub skončila u viacerých kúpou akcií, u iných možno symbolickým príspevkom v hodnote niekoľko desiatok tisíc korún. Pred každou sezónou sme si pritom dali akýsi, nazvem to osobný záväzok, že mimo vlastnej reklamy zabezpečí každý akcionár 200-tisíc korún. Za posledné tri sezóny by sme takto vyskladali asi osem miliónov korún, realitou je zhruba štyridsať percent...
Čo s tým, kde vidíte vy východisko z tejto situácie?
- Myslím, že je najvyšší čas prehodnotiť funkčnosť a samotnú existenciu našej spoločnosti, pretože v tejto akcionárskej zostave nie sme schopní prinavrátiť do Nitry kvalitný hokej a dosahovať ďalšie úspechy.
Myslíte, že je v Nitre klíma na podporu hokeja v takej miere, aby sa hráči v modro-bielych dresoch mohli merať ako rovní s rovným s elitnou slovenskej hokejovej scény?
- Za päť rokov pri hokeji musím z vlastnej skúsenosti konštatovať, že nie. Nitrianske podnikateľské prostredie nie je športu ako takému naklonené priaznivo. Väčšina ľudí je príliš zahľadená do seba, vidia len svoj biznis a len zlomok z nich sú ochotní obetovať niečo zo ziskov na reprezentáciu svojho mesta. Rozprávať o hokeji, kritizovať, poučovať a šíriť zaručené informácie je totiž oveľa jednoduchšie, ako priložiť ruku k dielu. Myslím, že väčšina ešte stále nepochopila, že šport a najmä hokej v našich podmienkach nie je biznis. Jednoducho, že tí, ktorí robia hokej, ho nerobia kvôli ziskom, ale ako svojho koníčka s cieľom robiť radosť sebe i ľuďom v ich meste. Pokiaľ sa nevytvorí väčší lokálpatriotizmus firiem k športu, budeme iba do počtu.
Nitriansky hokej ale kvária aj dlžoby a niektoré vznikli aj za vášho šéfovania...
- Sú realitou, pohybujú sa možno na úrovni desiatich miliónov korún, vôbec to neskrývame. Svoj podiel na chybách, ktoré sa stali, musím priznať aj ja. Nemalú časť záväzkov som však pred piatimi rokmi zdedil po predchodcoch, deficit mohol byť ale aj tak menší. Prečo sa tak nestalo, som už vysvetlil.
Väz vám zrejme zlomila snaha pritiahnuť do Nitry hráčov zvučných mien. Neľutujete dnes takéto ambície?
- Nie, vždy som hľadal možnosti, ako dosiahnuť úspech. Nechcel som sa uspokojiť so šedým priemerom, aj preto som bol možno náchylnejší zariskovať a veriť pritom prísľubom, ktoré často zostali len prázdnymi rečami... Všetko som ale robil hlavne pre divákov, ktorí si zaslúžia úspech. A verte, že zopakovať sezóny z rokov 2004 až 2006 bude veľmi ťažké.
Aký rozpočet vlastne bolo treba naplniť v spomínaných troch ročníkoch, ktoré sa zapísali do histórie nitrianskeho hokeja ako jeho doteraz najvydarenejšie obdobie?
- Ja som dôraz kládol vždy na finančnú stabilitu, pretože bez primeraného rozpočtu nemôžete pomýšľať na dobré výsledky. Žiaľ, napriek veľkému pokroku sa stabilitu nepodarilo dosiahnuť. Do sezóny v roku 2003 sme vstupovali s nenaplneným rozpočtom vo výške 17,5 milióna korún, nakoniec sme zabezpečili takmer tridsať miliónov, čo vtedy stačilo na záchranu. V ďalších troch sezónach sme dokázali dať dokopy spolu už vyše 140 miliónov korún a dostavili sa aj úspechy. Získali sme nových partnerov, rapídne vzrástol príjem zo vstupného, predaja ľadu aj suvenírov. Sme však schopní trvalo udržať rozpočet na úrovni aspoň 55 miliónov, potrebných na dobré mužstvo a zabezpečenie prevádzky klubu? Ja tvrdím, že pri súčasných pomeroch nie.
Ako sa v súvislosti s vykrývaním rozpočtu angažuje Mesto Nitra? Sú financie z mestskej pokladne tabu?
- Spolupráca s mestom funguje, ale stále je len v rovine zabezpečenia prevádzkových nákladov zimného štadióna, resp. financovania rekonštrukcií a opráv štadióna, ktorý má pomaly 35 rokov. Priamo na športové výdavky dostal klub z mestského rozpočtu za päť sezón asi dva razy po 200-tisíc korún. Mesto prispievalo na prevádzkové náklady a energie vo výške 80 percent, ale vlani to bolo napríklad iba 60 percent. Klub zo svojej činnosti za päť sezón prispel na energie sumou vo výške zhruba osem miliónov korún. Mesto investovalo do dostavby druhej plochy asi deväť miliónov korún, ale na kompletné dokončenie chýba ešte aspoň raz toľko. Za mestské peniaze sa modernizovalo osvetlenie, kabíny, kamerový systém, kúrenie, rozrobené sú kotolne a vlani sa vymenila celá strojovňa. Nie je to málo, ale je to dosť? Zimný štadión je predsa verejné športovisko, okrem profesionálneho hokeja ho využíva tristo nitrianskych detí, krasokorčuliari, amatérsky klub, na verejné korčuľovanie príde od novembra do marca možno desaťtisíc detí a dospelých. Voľné hodiny ľadu využívajú firmy a rôzne skupiny, máme asi štyridsať partnerov. Štadión slúži celému mestu, nie iba klubu, preto sú tieto investície aj mestskou záležitosťou. Napriek tomu, že sme príjem z predaja ľadu zvýšili o tristo percent, klub ročne dopláca na prevádzku zhruba tri milióny korún, vlani to bolo vyše 4,5 milióna. A verte mi, nie je veľa štadiónov na Slovensku, kde sú tieto výdavky na pleciach hokejového klubu. Na druhej strane treba vidieť, že ani klub sa nestavia k štadiónu macošsky. Z vlastných prostriedkov sme vybudovali C tribúnu, SKY boxy, inštalovali sme svetelnú tabuľu, teda investície za minimálne desať miliónov korún, ktoré sú pevnou súčasťou stavby. Niekoľkokrát sme kompletne maľovali, vybudovali sa nové sociálne zariadenia, bufet, obchod, kabíny, práčovňa, vymenili sme sedadlá a uskutočnili veľa ďalších úprav v hodnote vyše päť miliónov korún. V plnej miere sme zabezpečovali prevádzku celého štadióna, platili priemerne štrnástich zamestnancov - rolbárov, ľadárov, strojníkov, kuričov, upratovačky, robili všetky drobné opravy na strojovni, rolbách, kabínach, kanceláriách a celom štadióne.
Vráťme sa ešte k tejto sezóne. Naozaj sú za jej krachom iba chýbajúce financie?
- Nie, to určite nie. Ak by som mal príčiny kolapsu zhrnúť jednou vetou, tak poviem, že sa nám v jej priebehu stalo všetko zlé, čo sa mohlo stať. Problémy začali už v lete, ešte do polovice júna sme nemali istotu, či vôbec budeme mať ľad. Strojovňu sme napokon dokončili až začiatkom augusta. Tréneri dostali dôveru pri dopĺňaní kádra, túto úlohu ale nezvládli, keď hlavne neodhadli správne kvalitu vytipovaných hráčov, najmä obrancov. Mali sme pritom možnosť angažovať hráčov, ktorí mohli doplniť mužstvo hneď po minulej sezóne, no neurobili sme to... Čas ukázal, že ani kvalita letnej prípravy na ľade nebola na potrebnej úrovni. Málo sa korčuľovalo, nenacvičovali sa herné situácie, neskladala sa zostava, v prípravných zápasoch sa veľa improvizovalo, zbytočný priestor dostávali hráči bez požadovanej výkonnosti. Na mužstvo pôsobili rušivo aj nekoncepčné kroky pri dopĺňaní kádra, prehnané nepodložené sľuby a snaha určitých ľudí zviditeľniť sa za každú cenu. Dlhodobé zranenia Kováčika a Suura, potom kauza Sedlák, zlá zmluva a odchod Lipianskeho tiež výrazne znížili našu kvalitu. Nevyšla nám ani výmena trénerov. Nová dvojica totiž začala preferovať iný štýl hokeja, ktorý však neprinášal žiadne výsledky a navyše bol neatraktívny pre diváka. Nedarilo sa plátanie dier v zostave, najmä tých v obrane - Burian sa po pár zápasoch zranil, Jass dostal dištanc. Za predsezónnymi očakávaniami zaostali brankár Konrád a očakávané opory Kolník, Tomáš Chrenko a Vozdecký. Mužstvo upadalo často do podpriemeru a nemalo žiadnu vnútornú silu. Keď sme sa konečne dali v januári trochu dokopy, prišlo zranenie Mira Štefanku a ponuky pre viacerých našich hráčov z iných klubov, ktoré rozdelili kabínu aj vedenie.
A ako sa aj vzhľadom k výraznému januárovému „pusteniu žilou“ v kabíne pozeráte na záver sezóny?
- Nemám prečo tajiť, že nie som zástancom takéhoto oslabenia, o čom som sa snažil presvedčiť aj ostatných akcionárov. Z ekonomického hľadiska je to možno dobré riešenie, aj keď skutočný rozdiel v ušetrených nákladoch a možných príjmoch nie je až taký výrazný. Zo športového hľadiska si myslím, že sme sa vzdali práve vtedy, keď sme mali zabojovať. Výsledok je bohužiaľ dnešnou realitou. Pri rozhodovaní o tomto kroku sa potvrdilo, čo som o väčšine našich akcionárov vedel. Buď na zasadnutie neprišli alebo neboli ochotní obetovať ani korunu na zachránenie situácie. Preto sa volila cesta menšieho odporu.

Skryť Vypnúť reklamu


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 2. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 3. Bývanie v meste predlžuje život
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 6. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 7. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 8. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 9. Slovenská výskumníčka odhaľuje tajomstvá starovekého Egypta
 10. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 1. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 2. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 3. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 7. Slovenská výskumníčka odhaľuje tajomstvá starovekého Egypta
 8. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 9. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 10. Bývanie v meste predlžuje život
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 28 706
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 18 986
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 13 314
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 575
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 346
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 226
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 819
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 558
 9. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 477
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 6 855
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Nemocnica v Zlatých Moravciach má niekoľko pozitívnych zamestnancov

Deficit zdravotníckeho personálu nemocnica pociťuje nielen v období pandémie.

Ilustračné foto.

Zlatomoravský vajda zomrel. Ešte bude mela, hovoria miestni

Podľa ľudí blízkych komunite ešte nie je isté, kto ho nahradí.

 Vajda Činko (v strede) s blízkymi.

V Nitrianskom kraji evidujú nárast detskej pornografie. Na jej šírení sa podieľajú aj deti

Natáčajú sa chlapci aj dievčatá. Niektoré ponúkajú záujemcom zábery za 3-4 eurá.

Ilustračné foto.

Staré divadlo je pripravené hrať okamžite, otázkou je pre koho

Divadlo hralo najmä organizované predstavenia pre školy a škôlky. Tým sa v súčasnosti hromadné podujatia neodporúčajú.

Martin Kusenda, riaditeľ Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická nehoda si vyžiadala jeden život

Pri nehode v meste Šaštín-Stráže jeden človek zomrel a traja sa zranili

Zranené dievča prežilo dva dni s vážnymi zraneniami pod holým nebom

Lučeneckí kriminalisti rýchlo vypátrali páchateľa otrasného činu

Už ste čítali?