18. feb 2008 o 0:00
Odhalili pamätník obetiam holokaustu
Mestské zastupiteľstvo prijalo vlani uznesenie, podľa ktorého sa mal vybudovať pamätník na pamiatku bezmála 3000 obetí holokaustu z mesta. V nedeľu 10. februára popoludní ho odhalili.
NOVÉ ZÁMKY. V júni 1944 vypravili z Nových Zámkov dva vlaky s príslušníkmi židovskej komunity z mesta a okolia sústredenými vo vtedajšej Grünfeldovej tehelni. Konečnou stanicou bol koncentračný tábor Osvienčim, odkiaľ sa po vojne vrátila len približne desatina.
Príhovory o histórii a vzájomnej tolerancii
„Pripomenuli sme si 63 rokov od oslobodenia najväčšieho vyhladzovacieho a koncentračného tábora Osvienčim, kde každých 24 hodín zabili 60-tisíc ľudí. Spolu tu údajne bolo zavraždených 2,5 milióna ľudí, ďalších 500-tisíc zomrelo kvôli hladu a chorobe,“ povedal na slávnostnom odhalení pamätníka primátor Nových Zámkov Gejza Pischinger. „Generácia, ktorá stratila vo vojne najbližších, pomaly vymiera. Je mimoriadne dôležité, aby sa nezabudlo, aké hrozné veci dokážu ľudia vykonať ľuďom. Odhaleným pamätníkom vzdávame úctu našim židovským spoluobčanom a miliónom nevinných ľudí. Má byť mementom pre budúce generácie, aby to nikdy viac nepripustili. Treba ich od útleho veku viesť, aby bdeli a prejavy intolerancie odmietali.“
„Keď v dvadsiatych rokoch prijímali v Maďarsku Horthyovci prvé zákony numerus clausus na budapeštianskej univerzite vo vzťahu k Židom, všetci mlčali. Keď nastupoval taliansky fašizmus a nemecký nacizmus, mnohí predstavitelia demokratickej Európy ešte mlčali. Až konkrétne skutky otvorili oči, kam vedie intolerancia a nenávisť rasová, politická etnická či náboženská,“ povedal v príhovore podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič. „Len pred niekoľkými dňami 2000 skinhedov vzývalo svoju úctu k Nyilasovcom a nemeckým nacistom na námestí v Budapešti. Aj na Slovensku sa dejú podobné javy, polícia SR však voči nim uplatňuje nulovú toleranciu. Chcem vysloviť poďakovanie a presvečenie že pamätník bude varovať, aby sa to, čo sa v minulosti stalo, už sa neopakovalo.
„Protižidovské zákony boli v niektorých oblastiach tvrdšie ako norimberské zákony. Keď 25. marca 1942 v Poprade naložili do prvého dobytčieho vagónu tisíc nevinných židovských dievčat, začala najväčšia likvidácia židovského obyvateľstva Európy,“ pripojil sa čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Pavol Traubner. „My vieme odpúšťať, ale nesmieme zabudnúť.“
Viceprimátor na protest odišiel zo slávnosti
Slávnosti sa zúčastnilo mnoho čestných hostí. Okrem spomenutých rečníkov prišiel veľvyslanec štátu Izrael v SR Zeev Boker, chargé d'affairs Rumunskej republiky v SR Angel George, radca veľvyslanectva USA v SR Lawrence R. Silverman, primátor Satu Mare v Rumunsku Iuliu Ilyés s predsedom tamojšej židovskej náboženskej obce, riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan, zástupcovia samosprávy, cirkví, škôl aj samotní príslušníci novozámockej židovskej obce, ktorí osobne prežili holokaust alebo stratili najbližších.
Priamo počas podujatia zo slávnosti odišiel viceprimátor mesta Nové Zámky Dénes Száraz. „Bol som nahnevaný, pretože prejav pána Čaploviča nebol adekvátny tento slávnosti." Viceprimátor nás odkázal na internetovú stránku Strany maďarskej koalície, kde je uverejnené Stanovisko miestnej organizácie SMK v Nových Zámkoch a poslancov SMK Mestského zastupiteľstva.
SMK v ňom označila prejav podpredsedu vlády za provokujúci. „Na začiatku svojho príhovoru pripísal vinu tragédie 3000 židov, ktorých odvliekli z mesta a jeho okolia do Osviečimu, fašistickým zákonom Horthyho, pričom zabudol na zločiny Tisovského Slovenska páchané proti Židom. Prvý transport do koncentračného tábora z územia vtedajšieho Slovenska odišiel už v októbri 1942 z Popradu (t.j. o dva roky skôr ako z Maďarska). V tom čase našlo veľa Slovákov a Poliakov židovského pôvodu útočisko práve v Maďarsku,“ píše sa okrem iného v stanovisku.
Poslanci protestujú aj proti tomu, že D. Čaplovič spomenul okupáciu tohto územia v roku 1938 a zameral sa najmä na neofašistické incidenty v Maďarsku.
Spoločná pieta
Po odhalení pamätníka nasledovala spoločná modlitba prítomných, ktorí k pylónu položili kvety a kamene spomienky. Na záver sa účastníkom prihovoril predseda Židovskej náboženskej obce v Nových Zámkoch Tomáš Lang. „Tento pamätník natrvalo vnáša spomienku na tritisícčlennú komunitu, ktorá bola 120 rokov neoddeliteľnou súčasťou Nových Zámkov. Pamätník je spoločným majetkom verejnosti nielen vo fyzickom slova zmysle, ale najmä v mysliach. Všetci bez ohľadu na jazyk, národnosť či vieru budeme môcť plniť jedno z talmudických prikázaní: rozpovedz to svojmu synovi, čo prežili predchádzajúce generácie.“
Po zverejnení protestu poslancov SMK sme Tomáša Langa požiadali aj o stanovisko, či v prejavoch na slávnosti odzneli nesprávne historické údaje.
„Slávnosť nebola vedeckou konferenciou o histórii, ale hlavne o symbole, ktorý predstavovala,“ uviedol pre MY. „Je pravdou že v dvadsiatom roku prijali v Maďarsku jeden z pr - vých protižidovských zákonov v Európe. Slovenský štát začal s transportmi o dva roky skôr – to na akcii nakoniec odznelo z úst profesora Traubnera. Slávnosť však nebola miestom, kde by sa o tom malo polemizovať. Postup a výsledky oboch štátov boli rovnaké, obidva režimy boli pre svojich židovských občanov zločinné, lúpežné a vražedné.
Keby bola v Nových Zámkoch ochota zorganizovať vecnú historickú diskusiu, mohol by som poskytnúť ďalšie údaje z archívnych prameňov, ktoré som v poslednom období získal.“
⋌MIROSLAV ANTONI
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou