Spánkové laboratórium odhalí zástavy dýchania

Keď ľudia chrápu, znepríjemňujú tým pokojnú noc hlavne svojmu partnerovi. Silný hrdelný zvuk môže byť v mnohých prípadoch „len“ neznesiteľný, u niektorých však signalizuje vážnu poruchu spánku. Pri nej človek aj na niekoľko desiatok sekúnd prestane dýchať

. Jeho život tak môže byť ohrozený. Varovné príznaky, ktoré by pred touto poruchou spánku mohli varovať, sú únava, bolesti hlavy, nadmerná spavosť. Spánok a celý jeho priebeh sledujú vo výnimočnom spánkovom laboratóriu. Zriadili ho v Špecializovanej nemocnici sv. Svorada na Zobore v Nitre - po Bratislave, Košiciach a Martine je vo štvrtom meste na Slovensku. Laboratórium dokáže odhaliť celú škálu porúch dýchania v spánku.
Skoro ako doma
Pacient príde večer po deviatej, prinesie si so sebou len pyžamo. Zoznámi sa s prostredím a izbou, kde bude spať a kde budú jeho telesné funkcie osem hodín monitorovať prístroje. Izba je zariadená jednoducho, ale útulne. Na typickú nemocničnú sa podobá len minimálne – žiadne biele návliečky a sterilné prostredie, na stolíku sú kvetiny. Pacient by sa mal pri vyšetrení cítiť čo najviac ako doma.
Zdravotnej sestre trvá zhruba polhodinu, kým na telo pripevní všetky kábliky a elektródy, ktoré budú celú noc monitorovať spáča.
Spánkové laboratórium vybavené polysomnografom sleduje niekoľko telesných funkcií. Všetky sa zaznamenávajú do počítača v susednej miestnosti. „Snímame elektrické potenciály mozgu, na základe ktorých sa dá zistiť spánok, bdenie alebo štádium spánku. Okrem toho sa sledujú pohyby očí, aktivita svalov brady, napätie svalov, prietok vzduchu cez ústa a nos, množstvo kyslíka v krvi, činnosť srdca sa monitoruje prostredníctvom EKG a pohyby nôh elektromyogramom. Máme aj mikrofón, ktorým registrujeme chrápanie a tiež snímač polohy tela,“ hovorí primár Oddelenia funkčnej diagnostiky zo Špecializovanej nemocnice sv. Svorada Zobor Bohumil Matula. Sestrička celú noc sleduje prístroje. Ak sa pri mimovoľných pohyboch v spánku niektorý z káblikov uvoľní spiacemu z tela, pripne mu ho naspäť. Podľa možností tak, aby ho pritom nezobudila. „Je to určite iná situácia, ako keď spia doma vo svojej posteli. Človeka s normálnou kvalitou spánku by všetky tie kábliky rušili, ľudia, ktorých vyšetrujeme, sú ale nadmerne spaví. Pre nich to nie je obťažujúce. Navyše, kábliky sú veľmi jemné, tenučké, dajú sa ohýbať,“ hovorí primár Matula.
Prístroje sa spúšťajú o desiatej večer, v čase, kedy by už vyšetrovaný mal pokojne ležať a spať. Ak nespí, nič sa nedeje, monitorovanie však už prebieha. Zastavuje sa ráno o šiestej bez ohľadu na to, či človek na posteli ešte spí alebo nie. Vyšetrenie musí prebiehať celú noc, pretože spánok má svoj prirodzený vývoj a svoje fázy. Odborníci sledujú všetky štádia spánku. Stačí jediná noc na určenie poruchy dýchania v spánku? Primár Matula hovorí, že áno. Ak je závažná porucha, prejaví sa každú noc.
V spánku prestanú dýchať
Spánkové laboratórium na Zobore registruje aj iné poruchy spánku. Neorientuje sa len na jednoduché typy chrápania. Ako celá špecializovaná nemocnica, aj ono je zamerané najmä na dýchanie. Sleduje predovšetkým poruchy dýchania v spánku spojené so zástavou dychu a poklesom kyslíka v krvi.
„Existujú poruchy dýchania, ktoré sa prejavia len počas spánku. Z nich najčastejšie je takzvané obštrukčné spánkové apnoe. Je pokročilým štádiom chrápania. Chrápanie samotné je síce nepríjemné, ale nemá zdravotné dôsledky. Obštrukčné spánkové apnoe je porucha, pri ktorej dochádza k prestávkam v dýchaní. Keď človek zaspí, uvoľní sa mu svalstvo, ale pri tejto poruche sa uvoľnia aj svaly, ktoré udržiavajú jazyk, aby nezapadol. Zapadnutý jazyk zúži alebo úplne uzavrie horné dýchacie cesty. Stáva sa to najmä obéznejším ľuďom so širokým krkom a krátkou bradou,“ vysvetľuje primár Bohumil Matula.
Organizmus sa situáciu snaží „predýchať“. Začnú pracovať svaly brucha a hrudníka, telo sa úporne snaží nadýchnuť. Tlak, ktorý na to musia svaly vyvinúť, je priveľký. Napätie svalov stúpa a mozog sa zobudí. Otvoria sa dýchacie cesty a človek zástavu dýchania nakoniec rozdýcha. V praxi to vyzerá tak, že spiaci človek akoby chvíľu ani nedýchal. Po niekoľkých desiatkach sekúnd sa zrazu prudko a poriadne nadýchne, zalapá po dychu. Toto všetko sa opakuje aj niekoľkokrát za hodinu: mozog opäť zaspí a po chvíli sa zase v dôsledku zvýšenej aktivity svalov prebúdza. Neoddychujú svaly ani mozog. „Máme pacientov, u ktorých sa tento cyklus zopakuje aj deväťdesiatkrát za hodinu. Zástava v dýchaní je vo väčšine prípadov 20-30 sekúnd, máme však zaznamenanú aj 90-sekundovú prestávku v dýchaní,“ povedal Bohumil Matula.
Nevyspaní a unavení
Prebúdzacie reakcie v noci si človek neuvedomuje. Mozog sa ale zobúdza, preto nedôjde k hl-bším štádiám spánku, ktoré sú dôležité pre odpočinok. „Takíto ľudia sa ráno zobúdzajú unavení, nevyspaní, s bolesťami hlavy. Celý deň sú veľmi spaví a kdekoľvek si sadnú, zaspia. Človek by o nich povedal, že ako môžu byť nevyspaní, keď stále spia. Ale to je práve dôsledok toho, že sú nevyspaní. Kvalita spánku je u nich veľmi zlá, pretože spánok je rušený prebúdzacími reakciami,“ hovorí primár.
Pomoc našťastie existuje. Na predpísanie liečby je však potrebné komplexné vyšetrenie v spánkovom laboratóriu. Liečba samotná potom spočíva v udržiavaní voľných dýchacích ciest v noci pomocou prístroja a nosovej masky. Prístroj vytvára pozitívny tlak a nafukuje dýchacie cesty zvnútra a nedovolí, aby dýchacie cesty spľasli. „Ak na polysomnografe zistíme viac ako 20-30 páuz za hodinu, predpíšeme prístroj. Liečba musí byť schválená hlavným odborníkom v odbore pľúcnych chorôb a revíznym lekárom. Je hradená zdravotnými poisťovňami,“ povedal primár.
Spánkové laboratórium dokáže odhaliť aj iné poruchy spánku, napríklad syndróm nepokojných nôh, kedy v spánku dochádza k mimovoľným zášklbom svalov dolných končatín a mimovoľným pohybom nôh, ktoré sú často spojené so srdcovo-cievnymi alebo obličkovými ochoreniami. Odhaľuje aj poruchy spánku spojené s REM-fázou spánku. Tieto poruchy patria do pôsobiska iných odborníkov, spánkové laboratórium ale dokáže diagnostikovať poruchy a nasmerovať pacienta k správnemu odborníkovi.
Zhoršený život
Na chrápanie sa chodia sťažovať nielen nespokojní partneri, ale aj samotní pacienti. Prekáža im napríklad, že počas dovolenky s nimi nikto nechce spať v jednej izbe.
Okrem nepríjemného zvuku však človek trpí aj pre oveľa závažnejšie veci. Zlým spánkom sa znižuje celková kvalita života, človek je unavený a priberá a je ohrozený srdcovo-cievnymi ochoreniami a poruchami metabolizmu.
Aktivizácia nervového systému počas spánku spôsobuje, že človek je permanentne v strese, má vysoký tlak aj v noci a je náchylný na poruchy srdcového rytmu. Znižujú sa intelektuálne funkcie, schopnosť pozerať napríklad televíziu, čítať alebo vykonávať inú intelektovú prácu. Dochádza aj k poklesu sexuálnej funkcie. Poruchy dýchania v spánku sú zodpovedné aj za dopravné nehody. Štatistiky pritom varujú, že na Slovensku je asi 70-tisíc pacientov, ktorí majú vážne poruchy dýchania v spánku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 344
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 912
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 169
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 751
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 218
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 696
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 607
  1. Ivan Mlynár: Čurillovci sú zlo, Vagovičove knihy sú zbytočné a Kubina je úmrtným listom právnemu štátu. Tak pravil muscle man Šutaj Eštok
  2. Juraj Ondruška: Rozhovor pre TV Bratislava Staré letisko Vajnory opäť v ohrození: Vajnoráci povedali NIE – budú ich znova ignorovať?
  3. Jozef Pivarník: Oslobodenie Európy: Spojenci verzus Sovieti – mýtus a realita
  4. Marek Mačuha: Prečo sa Fico ide opäť klaňať Putinovi
  5. Ján Šeďo: "Milostpane, tak nám zatvorili arcivévodu Bombica"!
  6. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku
  7. Martina Paulenová: Pravidlá sú na to, aby sa porušovali
  8. Milan Srnka: Minister zimného spánku Huliak nám ukázal, ako nemiešať politiku s hokejom
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 289
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 252
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 20 529
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 364
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 059
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 470
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 814
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 507
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

TUreality ponúka na predaj: 7 samostatne stojacich bungalovov a 2 dvojdomy v projekte NOVÉ ZBEHY!


Organizácia WWF Slovensko a spoločnosť LIDL Slovenská republika spustili novú spoluprácu, ktorej cieľom je reálny dopad na ochranu prírody a podporu biodiverzity v našich regiónoch.


Nitrania mali opäť skvelého lídra v Keyshaunovi Langleym. Stav série je 2:2.

Blue Wings si vynútili rozhodujúci duel semifinálovej série na pôde majstrovských Levíc.


Drogtest odhalil, že bola pod vplyvom omamných látok.


  1. Ivan Mlynár: Čurillovci sú zlo, Vagovičove knihy sú zbytočné a Kubina je úmrtným listom právnemu štátu. Tak pravil muscle man Šutaj Eštok
  2. Juraj Ondruška: Rozhovor pre TV Bratislava Staré letisko Vajnory opäť v ohrození: Vajnoráci povedali NIE – budú ich znova ignorovať?
  3. Jozef Pivarník: Oslobodenie Európy: Spojenci verzus Sovieti – mýtus a realita
  4. Marek Mačuha: Prečo sa Fico ide opäť klaňať Putinovi
  5. Ján Šeďo: "Milostpane, tak nám zatvorili arcivévodu Bombica"!
  6. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku
  7. Martina Paulenová: Pravidlá sú na to, aby sa porušovali
  8. Milan Srnka: Minister zimného spánku Huliak nám ukázal, ako nemiešať politiku s hokejom
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 289
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 252
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 20 529
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 364
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 059
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 470
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 814
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 507
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu