13. júl 2008 o 15:59
Implantovali kardiostimulátor s domácim monitorovaním
Zdravotný stav pacienta s novým typom kardiostimulátora monitorujú cez satelit. Môže ho to zachrániť od náhlej smrti.
NOVÉ ZÁMKY. Na 1. internej klinike tunajšej fakultnej nemocnice po prvýkrát implantovali sedemdesiatročnému pacientovi dvojdutinový kardiostimulátor s domácim monitorovaním. Umožňuje podrobne monitorovať jeho zdravotný stav a lekárov vystríhať pred hrozbou náhlej smrti.
„Centrum pre implantáciu trvalých a dočasných kardiostimulátorov tu funguje už približne dvadsať rokov ako spoločná práca 1. internej kliniky a chirurgických oddelení. Kardiostimulátory dostávajú pacienti s vážnymi poruchami srdcového rytmu, ktoré často ohrozujú ich život,“ hovorí prednosta internej kliniky Tibor Ďuriš. „V predchádzajúcich rokoch sme implantovali kardiostimulátory, ktoré mali jednu elektródu a stimulovali len pravú srdcovú komoru. Mali obmedzenú pamäť a zdravotnom stave pacienta uchovávali málo údajov. Pacient prišiel na kontrolu raz za pol roka alebo ak sa mu zhoršil zdravotný stav. Prístroj však nevedel vopred vystríhať pred rýchlymi alebo zvláštnymi komplikáciami, ktoré za niekoľko minút mohli viesť k smrti.
Pred dvomi týždňami sme u nás voperovali prvý „strojček“ s dvomi elektródami, ktoré aktivujú pravú predsieň aj pravú komoru, čo sa viac podobá skutočnému srdcovému rytmu. Výkonnosť srdca je podstatne vyššia. Nový prístroj má takzvaný domáci monitoring. Každú noc sa kardiostimulátor spojí so špeciálnym mobilným telefónom položeným neďaleko postele a odovzdá mu údaje o zdravotnom stave pacienta počas uplynulého dňa. Telefón ich odošle do centrálneho čítacieho centra v Berlíne. Ak sa vyskytne komplikácia alebo hrozí nebezpečenstvo zhoršenia zdravotného stavu, hneď ráno o tom dostaneme mail. Pacienta tak môžeme predvolať do nemocnice skôr, ako sám zaregistruje problém.“
Podstatne ťažšiu úlohu majú chirurgovia, ktorí musia namiesto jednej elektródy zaviesť do srdca dve. „Osobitne tá v predsieni musí byť lokalizovaná veľmi presne. Ak ju krvný prúd a tlak vychýli z miesta, má menšiu účinnosť a batéria sa skôr vyčerpá,“ dodáva primár oddelenia cievnej chirurgie Jaroslav Miček.
Spádovou oblasťou novozámockej fakultnej nemocnice sú okresy Nové Zámky, Komárno, Levice, Galanta, Šaľa. Srdcové ochorenia sa týkajú najmä ľudí vyššieho veku. Pred piatimi rokmi implantovali ročne 50 - 60 kardiostimulátorov, v súčasnosti približne 130. Dvojdutinový kardiostimulátor s domácim monitorovaním sa vo svete používa približne tri roky.
"Zvládnutie jeho implantovania si vyžaduje symbiózu techniky, peňazí a skúseností lekárov, pokračuje Tibor Ďuriš. „Hodnota prístroja je približne 100-tisíc korún. Hradí ho poisťovňa, ale poznáme finančnú situáciu nášho zdravotníctva. Kde nie je nevyhnutný, hľadáme menej náročné riešenia. Každý prípad je však individuálny.“
Sedemdesiatročný pacient z okresu Levice, ktorému voperovali prvý dvojdutinový kardiostimulátor, je údajne mentálne aj fyzicky veľmi aktívny človek. Vyzná sa v elektrotechnike a s lekárskym tímom veľmi dobre spolupracoval. Po týždni ho z nemocnice prepustili domov.
⋌MIROSLAV ANTONI
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou