Sochu na podnet Mesta vyrezal mladý rezbár z Veľkého Lapáša Peter Šrank. Na diele pracoval mesiac a Corgoňa museli nakladať žeriavom. Pôvodne mal sedieť na námestí, nakoniec sa rozhodli pre Sihoť.
Corgoň je polonahý, okolo nôh má prevlečenú leviu kožu. Sedí na pníku a na rukách má položený veľký balvan s nápisom Sihoť. To má symbolizovať vstup do oblasti. Ruky má zložené v lone. Uvažovalo sa, že ich bude mať vystreté. „Potom si to rozmysleli - bola by to otvorená rezba a vandali by si na jeho vystretých rukách mohli zgustnúť,“ povedal autor Peter Šrank.
Sochu Corgoňa pod hradom si nafotil a podľa fotiek postupne motorovou pílou a dlátami vyrezával dreveného Corgoňa. Keďže nedávno si pri tvorbe rozrezal motorovou pílou nohu, s dokončením sochy mu pomáhal aj otec Alfonz.
Corgoňa si rezbár vybral ako jeden zo symbolov mesta. Prečo ale nestojí? „Lebo je demokracia a môže si aj sadnúť. Asi sa mu už nechcelo stáť na hrade,“ povedal s úškrnom rezbár. „A tiež preto, aby bola trochu veselšia.“
Soche vyrezal jednu nohu o trochu vyššie ako druhú. Spravil to naschvál, pretože ráta s tým, že na sochu budú loziť deti a fotiť sa na nej. Nebudú jej aj lakovať nechty, podobne ako tej v Hornom meste? „Hádam nie. Loziť však po nej môžu, koľko chcú, neprevráti sa.“
Peter Šrank je svojou tvorbou známy na celom Slovensku. Soškou matky s deťmi nazvanou Čakanie si uctil 42 vojakov, ktorí zahynuli pri páde lietadla nad maďarskou obcou Hejce. Vyrezal aj finalistov reality show Mojsejovci, spevákov zo SuperStar, či plastiku Smútiace Tatry venovanú horám zdevastovaným víchricou. Venuje sa aj náboženskej tematike, zhotovil Betlehem v životnej veľkosti a Krížovú cestu, ktorá nie je dokončená. Corgoňa považuje za doteraz najlepšie dielo.
Článok pokračuje pod video reklamou
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný. Aktivujte si odber správ kliknutím na odkaz, ktorý sme vám poslali e-mailom.