Mnohým sa prezývka zdá nezvyčajná, ale ona si vrásky na čele nerobí. ,,Som zaťažená na draky. Safira bola dračica z krajiny Eragon,“ objasňuje význam svojho pracovného mena mladá dídžejka. Tejto záľube sa začala venovať pred rokom a pol, podnet jej dali práve priatelia. ,,Mnohí moji kamaráti sú dídžeji a ako partia sme sa chodievali vyblázniť do jednej kancelárie aj s gramofónmi. Spočiatku som ich iba sledovala, ale neskôr som to chcela sama vyskúšať. Zapáčilo sa mi to a stále ma to baví.“ dodáva. Sama sa ešte s negatívnymi reakciami nestretla, mnohí rovesníci vrátane chalanov sú z jej záľuby nadšení. Vraj konečne nejaká normálna baba. Ani rodičia či starí rodičia nenamietajú. ,,Robiť niečo predsa musím. Starí rodičia vlastne ani nevedia, čomu som to podľahla,“ smeje sa nastávajúca maturantka. Myslím, že ani mnohí z nás si to nevedia predstaviť. Dídžejing a úloha dídžeja sa časom totiž zmenila. Staršie generácie si spomínajú skôr na konzervatívnych takzvaných „púšťačov platní“. Dnes sa však od „párty-dídžeja“ očakáva už viac, než sa podivne mihať na pódiu a dať do davu pár výkrikov typu „dnes tu bude horúco!“. Aj šikovná Novozámčanka vie svoje.
Beaty a dnb
,,Naozaj je to veľmi zložité. Na hranie potrebujem dve platne, každá sa skladá z 32 beatov. Tie beaty sa musíš naučiť počúvať, pretože inak nebudeš vedieť nič hrať,“ zasväcuje do tajomstiev dídžejingu Lenka. Na gramofónoch musí mať Dj vždy dve platne. Tlačidlom na mixpulte si vie zvoliť, či chce počuť hudbu z prvej, druhej platne alebo naraz. Toto všetko je naozaj potrebné a nesmierne náročné, pretože potrebuje vystihnúť situáciu, kedy jej konči 32. beat na prvej platni a zároveň začína prvý beat na druhej platni. Iba tak docieli plynulý prechod medzi piesňami a tancujúci ani nepostrehne, že už hrá další song. Okrem toho Dj potrebuje poznať štruktúru každého použitého ,,tracku“, musí mať dobrý sluch, presný rytmus a perfektne zaobchádzať s mixpultom a dvomi gramofónmi. Človek, čo sa chce venovať práve tejto činnosti musí počítať s obrovskými výdavkami. Gramofóny sa pohybujú vo výške od 30 do 100 tisíc korún - záleží na kvalite. Platne si Dj musí kupovať sám, Lenka si ich objednáva dokonca až z Anglicka prostredníctvom internetu. ,,Ide to skutočne do peňazí, jedna stojí okolo 450 korún - a to ich mám doma iba 40,“ sťažuje sa.
Mladí chcú byť cool
Na platniach má nahratý dnb (drum and bass - bicie a basy). Štýl je podobný technu, no nie je monotónny. Prevažujú bicie a basy sprevádzané vokálmi (pri bežných piesňach je naopak spev dominantný a sprevádza ho hudba). Tento hudobný štýl preferujú hlavne mladí, no podľa Safiry mnohí ani nevedia, o čo tu vlastne ide. ,,Proste to frčí, mladí chcú byť ,,cool“. Tu v Zámkoch sa hrával kedysi dobrý dnb. My, vyznávači sme mali aj skutočne dobrý podnik, no dnes tam chodia štrnásťročné decká, čo hudbe vôbec nerozumejú! Poznajú iba pár skomerčnených skupín. Príde sem skúsený Dj s dobrou kvalitnou a hlavne nekomerčnou hudbou a na akcii skoro nikoho! Keby naozaj obľubovali dnb, zúčastnili by sa.“ Energická Safira sa chce venovať dídžejingu aj v budúcnosti, ale ak by to nevyšlo, chcela by pracovať so zvieratkami. Už dnes ubytováva zvieratká dovolenkujúcich majiteľov.
DAŠA RAČKOVÁ