V meste je čajovňa považovaná za raritu, i keď v okolitých štátoch ju vnímajú už ako prirodzenú súčasť hektického mestského života. ,,Keď ide človek do čajovne, určite nie kvôli čaju. Zákazník tu nachádza vytúžený pokoj, dokáže sa tu dokonale zrelaxovať. Čaj je iba jeden z prostriedkov na dotvorenie atmosféry,“ vyjadril sa pre MY Kristián, majiteľ čajovne. ,,Toto miesto neslúži pre hromadné akcie ortodoxných čajíčkarov, je pre každého, kto potrebuje jednoducho vypnúť. Okrem toho si to Nové Zámky priam žiadali. Chýbalo to tu.“ Podľa Kristiána, medzi priateľmi známy ako Gumi, si čaj a jeho príprava vyžaduje najmä trpezlivosť. V tom je pohoda. Mnohí z nás prípravu čaju odfláknu iba čajovým vrecúškom a vriacou vodou. Prípadne si narýchlo zalejeme instantnú kávu. Chyba! Tým sa blahodarný účinok vytráca, na pitie čaju treba hlavne čas. ,,Káva je ako uponáhľaná cesta do roboty. Čaj je opak. Je to prechádzka ružovou záhradou,“ vraví. Touto vetou sa aj sám riadi, snaží sa svojim zákazníkom ponúknuť to najlepšie. Do čajov sa investovať nebojí, dováža ich dokonca z celého sveta. Na policiach čajovne nájdeme zmesi z Bratislavy, Čiech, Nemecka. Ak máte chuť na niečo neurópske, máte k dispozícii čaje z Taiwanu, Číny, Japonska, Vietnamu, dokonca aj Tibetu. Nie ste práve čajový typ? Nevadí. Môžete si tu pochutnať napríklad na káve z Etiópie, Brazílie, Kostariky či Indie. Káva je však medzi mladou generáciou vcelku neobľúbený nápoj, má ale povzbudzujúce účinky. Viacerí z nás sa dokážeme premôcť a kvôli čulosti si párkrát odpiť. To už však robiť nemusíme.
Cejlón ponúka aj čaj z Mate
Je vyrobené z Cesmíny Paraguayskej, je to vynikajúca náhrada za kávu. Je dvakrát silnejšie ako káva, nie je ani návykové. Namiesto kofeínu obsahuje mateín a ten sa na organizmus neviaže. Okrem toho nám zvyšuje imunitu, detoxikuje telo, lieči nespavosť „spomaľuje starnutie" či upravuje chuť k jedlu. Ľuďom, čo majú málo červených krviniek sa to odporúča piť dokonca aj každý deň.
Nie všetky čaje sú vhodné na každodennú konzumáciu
Existujú aj príležitostné čaje. ,,My ľudí upozorňujeme, ktorý čaj má aký účinok, veď aj nato sme tu“ Ja osobne by som nepil bylinné čaje. Pokiaľ mi nič nie je, také čaje nepijem,“ hovorí Gumi. Za veľkú atrakciu považujú zákazníci aj vodnú fajku. Viacmenej ju obľubujú nefajčiari, neobsahuje totiž žiadny decht a fajčievajú sa často bylinné zmesi na báze nulového nikotínu. Do fajky sa môžu zamiešať aj ovocné tabaky a rôzne sirupy. ,,Človek z toho nemá ani žiadne stavy, neškodí mu to, ale ani ho to nelieči,“ smeje sa Kristián. Ľudia to vraj fajčia iba kvôli pohode a opäť to skvelo dotvorí tú pravú orientálnu atmosféru. Presne do takéhoto štýlu je zhotovený aj celý interiér čajovne. So zariaďovaním mu pomáhala blízka rodina, pri aranžovaní čajovne sa použili aj dekorácie, ktoré si Gumi podovážal z ciest či dostal od známych. ,,Rád sa obklopujem predmetmi mne blízkymi. Som na ne už citovo naviazaný a každá vec, na ktorú sa pozriem, evokuje vo mne spomienky. Keď sa niečo rozbije, nevadí mi to. Nič predsa nie je večné,“ hovorí. Tu musím s Kristiánom súhlasiť, naozaj nič nie je večné. Možno ani láska. Čo takto jej trocha napomôcť? Čajovňa myslela aj na toto. Tu si môžete trocha erotična nabudiť čajom lásky, africkou bylinnou zmesou Amorov šíp či Catuabou. Jedná sa o nápoj z Južnej Ameriky získaný zo sušenej kôry stromu, ktorý je účinný na nádorové ochorenia. Okrem iného sa osvedčil aj afrodiziakálnymi účinkami. Indiáni v Južnej Amerike si ho dokonca veľmi pochvaľujú. Hovorí sa, že keď má niekto z nich dieťa po 60-tke, vďačí zato práve Catuabe. Kristián má svoju prácu rád. Miluje kontakt s ľuďmi a väčšina zákazníkov sa mu stali aj priateľmi. ,,My sme tu všetci ako jedna veľká rodina,“ uzatvára.
DAŠA RAČKOVÁ