Film Tobruk je najmä o ľuďoch a emóciách

Staré vojenské vozidlá, sanitka, strelné zbrane, vojaci v uniformách a stan - to všetko minulý štvrtok na Svätoplukovom námestí symbolizovalo príbeh Tobruk. Uskutočnila sa tu road-show k najnovšiemu česko-slovenskému filmu režiséra Václava Marhoula.

Malachovskú pritiahla charizma režiséra
Tvorcovia i herci filmu na námestí predstavili vojenskú techniku, zbrane i uniformy, ktoré sa vo filme skutočne objavili. Prostredníctvom obrazovky pod vojenským stanom priblížili aj samotný príbeh a, samo-zrejme, aj svoje pocity, ktoré ich sprevádzali pri zrode filmu.
Iveta Malachovská, ktorá film propaguje a je aj jeho koproducentom, prezradila, že téma bojov v Tobruku ju oslovila z dvoch dôvodov. „Bola vždy v úzadí, v škole sme sa učili len o východnom fronte, a druhým momentom bola osobnosť režiséra Václava Marhoula. Poznám ho už asi 20 rokov, stretli sme sa ešte, keď bol v Bratislave na vojne. Svojou charizmou a zápalom ma dokázal presvedčiť, aby som projekt podporila.“
Tobruk, ktorý videla už niekoľkokrát, je drámou, ktorá diváka prinúti zamyslieť sa nad životom, nad tenkou hranicou medzi odvahou a zradou. „Človek si pri filme uvedomí, že je to možno otázka jednej situácie, kedy sa nám môže úplne zmeniť život. Nie je to akčný film, sú v ňom však drsné vojnové scény, na ktorých autentickosti si režisér Marhoul dal záležať. Herci odviedli skvelú prácu. Doteraz sme ich z filmov asi príliš nepoznali, ale to bol práve cieľ – aby divák uveril ich postavám,“ vysvetlila Malachovská, ktorá priamo na nakrúcaní nebola, keďže vraj nechcela rozbíjať čisto mužskú „vojnovú partiu“.
V Café Bagdad čapoval alkohol
Režisér Václav Marhoul síce bol v líbyjskom Tobruku, ale na autentických miestach sa nenakrúcalo, lebo by to tam vraj bolo veľmi drahé a nebezpečné, keďže sa tam nachádzajú ešte nevybuchnuté míny. „Tobruk je prvým filmom, ktorý sa dotýka tejto historickej kapitoly Čechov i Slovákov. K natočeniu filmu ma viedlo prečítanie knihy Červený odznak odvahy. Popisuje príbeh vojaka, ktorý nastúpil do vojny Sever proti Juhu. Kniha vo mne vzbudila tak silné emócie, že som sa rozhodol, že niečo podobné musím natočiť,“ vysvetlil svoje pohnútky režisér Marhoul.
„Vybral som si druhú svetovú vojnu a rozhodol som sa pre Východný prápor 11, ktorý bojoval v Sýrii a Afrike a ktorý bol najviac zabudnutý. Bývalý režim úplne vygumoval spomienky na týchto vojakov. Druhým dôvodom bolo aj to, že púšť je pre kameru veľmi pôsobivá,“ povedal Václav Marhoul, pre ktorého bol počas natáčania najťažší paradoxne práve deň voľna.
„V čase nakrúcania sme bývali v stanoch na púšti. Vtedy som bol šťastný, nerušili ma televízor, rádio, internet ani mobil. Púšť sama o sebe bola veľmi magická, spolu s hercami sme sa tu zžili, urobili sme si tu takzvané Café Bagdad, kde som každý večer povinne čapoval alkohol proti črevným príhodám. Preto bol deň voľna pre mňa hrôzou, lebo sme išli do hotela a namiesto oddychu som len mailoval a telefonoval,“ priznal sa český režisér, ktorý sa do líbyjskej púšte plánuje vrátiť o rok na jeseň. „Urobíme si spomienkový výlet. Zoberieme si stany a spacáky a vydáme sa po stopách Tobruku.“ A na margo svojho nového filmu dodal: „Tobruk vzbudzuje silné emócie. Pri tomto filme sa vám nestane, že odídete z kina a zabudnete, čo ste videli. “
Mali pocit, že umierajú
Jedným z trojice slovenských hercov, ktorí si vo filme zahrali, je aj člen Divadla A. Bagara Martin Nahálka. „Najťažšie na filmovaní bolo pre mňa teplo, muchy, trochu aj jedlo. Ale ja som taký typ, ktorý má rád zmeny, takže som sa rýchlo prispôsobil. Začal som pomaly žiť ako Tunisan. Náročné to bolo aj na výcviku vo Vyškove, ale človek vedel, že to tam za pár dní skončí, aj keď sme niekedy mali pocit, že už umierame,“ prezradil úskalia filmovania Martin Nahálka, ktorý v Tobruku hrá veliteľa družstva, čatára Borného. Režisér si ho pred rokmi „našiel“ v Nitre na predstavení Kone sa strieľajú. Tobruk je jeho prvým väčším celovečerným filmom. Hoci klasické vojnové filmy vraj „nemusí“, Tobruk ho zaujal ako príbeh o ľudských osudoch. „Je to zabudnutá vec, za ktorú bojovali naši starí otcovia, za svoje hrdinstvo boli ocenení, ale doma boli mnohí z nich trestaní väzením.“
Kus hrdinu je v každom z nás
Popri Martinovi Nahálkovi a Andrejovi Polákovi si v Tobruku zahral aj Matúš Krátky, ktorý sa od januára stane členom súboru Divadla Andreja Bagara.
„Stvárnil som postavu slovenského vojaka. Tak ako ostatných hercov, aj mňa si režisér Marhoul vyhliadol v divadle - hral som vtedy ako študent 3. ročníka VŠMU v školskom predstavení,“ uviedol Matúš Krátky. Pre neho bol vraj najnáročnejší prípravný výcvik vo Vyškove - mesiac a pol pred odchodom do Tuniska. „Bol to taký rýchlokurz vojenčiny. Veľmi nás to všetkých stmelilo. Potom sa nám už počas nakrúcania vďaka emocionálnej pamäti ľahšie spätne spomínalo, aké to bolo, keď sme spali maximálne tri hodiny denne, keď sme museli byť pripravení na nočné poplachy každý druhý deň. Program bol naozaj drsný, ale počas nakrúcania nám to neuveriteľne pomohlo. Natáčanie na púšti sa začalo 2. septembra 2007, skončilo sa asi v polovici novembra, ale väčšina z nás z Tuniska odišla koncom októbra. Bolo tam veľmi horúco, jeden deň sme mali 54 stupňov v tieni, a bolo tu aj strašne veľa múch. Potom sme ešte dotáčali scény vyloďovania na Slapoch pri Prahe a ešte zopár dní v ateliéri,“ priblížil nám prípravu filmu Matúš Krátky. „Klobúk dolu pred tobruckými vojakmi - bojovali v strese, že každú chvíľu môžu byť zastrelení, trpeli nedostatkom spánku a vody. V tých horúčavách na púšti mali len jeden liter vody na deň a osobu.“
Film videl Matúš už trikrát a vraj si na seba zvyká. „Je to môj prvý film, ak nerátam Jánošíka, ktorého výroba bola pred rokmi zastavená a teraz sme ho dokončili v poľskej produkcii. Mám sa ešte čo učiť, miestami som sa schovával pod sedadlo,“ zhodnotil svoje herecké umenie. „Som strašne sebakritický, niektoré scény by som dnes zahral inak. Ale mám len 24 rokov a človek sa vekom zdokonaľuje.“ Ako Matúš dodal, Tobruk síce je film o vojne, ale najmä o ľuďoch, o tom, aké neuveriteľne ťažké je byť hrdinom. „Mnohí si môžu povedať, že aj oni by vedeli v kritickej chvíli zachrániť kamaráta, ale ktovie, ako by sa tí ľudia zachovali naozaj. V každom z nás je kus hrdinu, ale stresom z toho hrdinstva neustále ubúda a môže sa stať, že z neho nezostane nič...“ dodal Matúš.
Tobruk emotívnym spôsobom spracúva málo známu kapitolu II. svetovej vojny. Na jeseň 1941 príslušníci Československého pešieho východného práporu 11 bránili strategický prístav na severe Líbye Tobruk. Hlavný hrdina je konfrontovaný s peklom vojny, on aj ostatní vojaci sa v hraničných situáciách dozvedajú, čoho všetkého sú schopní. V deň nitrianskej roadshow si Tobruk mohli návštevníci Cinemaxu pozrieť v premiérovom predstavení za účasti hercov i tvorcov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 103
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 990
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 279
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 039
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 794
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 499
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 065
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 565
  1. Anton Kovalčík: Ako "Volský Jano" prispel k porážke nacizmu - prvá časť.
  2. Anna Miľanová: Diktátori, sadisti v rôznych oblastiach spoločnosti, počnúc od rodín, zvyknú byť zákerne útoční...
  3. Milan Srnka: Ako poslať Fica do politického dôchodku: Opozícia musí urobiť kompromisy
  4. Štefan Šturdzík: Výstrel Igora Matoviča.
  5. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh.
  6. Anna Šuhajdová: Nemecký bankový obor láme rekordy: Po 14 rokoch zažíva finančný vrchol. Ide o začiatok novej éry?
  7. Ján Valchár: O Máriových muliciach II.
  8. Aleksander Prętnicki: Slepý bod - Bratislavský expres
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 24 423
  2. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 696
  3. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 9 480
  4. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 8 758
  5. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 7 750
  6. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 7 191
  7. Elena Antalová: Ane pred 20 rokmi oznámili, že jej dieťa pri pôrode zomrelo 6 579
  8. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 5 940
  1. Radko Mačuha: Viem ako oslabiť Fica, zoberme mu tému.
  2. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  3. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  4. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  5. Tupou Ceruzou: Smerákov
  6. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  7. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  8. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

FC ViOn zvíťazil v Trnave proti Malženiciam 5:1. Už za polčas dosiahol hetrik Marek Kuzma.

Päť gólov je najlepšia vizitka mužstva v sezóne.


Aktuálna situácia.

Komplikuje sa to, mesto ešte nevie, čo nahradí Pandu.


Ilustračné foto.

Jesť môžu v priestoroch bufetu, v blízkosti je pitná voda.


Tréner Andrej Kmeč doviedol Nitru centimetre od obhajoby titulu. Poctivou prácou - v sprievode celého realizačného tímu - potvrdil, že pred sezónou o ňom mnohí pochybovali neprávom.

Komentár MY Nitrianskych novín.


  1. Anton Kovalčík: Ako "Volský Jano" prispel k porážke nacizmu - prvá časť.
  2. Anna Miľanová: Diktátori, sadisti v rôznych oblastiach spoločnosti, počnúc od rodín, zvyknú byť zákerne útoční...
  3. Milan Srnka: Ako poslať Fica do politického dôchodku: Opozícia musí urobiť kompromisy
  4. Štefan Šturdzík: Výstrel Igora Matoviča.
  5. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh.
  6. Anna Šuhajdová: Nemecký bankový obor láme rekordy: Po 14 rokoch zažíva finančný vrchol. Ide o začiatok novej éry?
  7. Ján Valchár: O Máriových muliciach II.
  8. Aleksander Prętnicki: Slepý bod - Bratislavský expres
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 24 423
  2. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 696
  3. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 9 480
  4. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 8 758
  5. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 7 750
  6. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 7 191
  7. Elena Antalová: Ane pred 20 rokmi oznámili, že jej dieťa pri pôrode zomrelo 6 579
  8. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 5 940
  1. Radko Mačuha: Viem ako oslabiť Fica, zoberme mu tému.
  2. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  3. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  4. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  5. Tupou Ceruzou: Smerákov
  6. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  7. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  8. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu