Kauza sa ťahá roky. V súčasnosti prebieha už druhé - obnovené hlavné pojednávanie, pretože Najvyšší súd zrušil prvý rozsudok. Minulý týždeň pokračovalo vypočúvanie svedkov, vypovedal aj znalec.
Milan Vigláš založil v roku 1996 Slovenskú agentúru pre pomoc a podporu - sídlila na Nábreží mládeže 1, v budove úradu práce, ktorému predtým šéfoval. Podľa obžaloby mala agentúra fiktívne krátkodobo zamestnať takmer tri stovky ľudí, ktorí následne dostali podporu v nezamestnanosti. Podľa vtedajšieho zákona bolo pre priznanie nároku na podporu podstatné, či bol zaplatený príspevok na poistenie v nezamestnanosti. Vigláš tieto príspevky úradu práce odviedol.
Službu jeho agentúry využívali aj čerství absolventi škôl, ktorí by inak mali nárok na podporu až po šiestich mesiacoch, a to vypočítanú len z minimálnej mzdy. Vigláš vtedy argumentoval, že zákon neporušuje, ale využíva legislatívnu dieru: „Zákon neurčuje, aká dĺžka zamestnania je potrebná pre výpočet výšky podpory.“
K rovnakému záveru prišla ešte v roku 1996 aj polícia, ktorá preverovala činnosť agentúry - vyšetrovateľ konštatoval, že nejde o priestupok ani trestný čin. Vigláš bol obvinený až o tri roky neskôr, deväť mesiacov strávil vo vyšetrovacej väzbe.
Väčšina z nezamestnaných musela podpory vrátiť a boli aj podmienečne odsúdení za podvod. Takmer stovka osôb však nebola nikdy obvinená a nemusela vrátiť ani peniaze.
Milan Vigláš bol vlani odsúdený na 6,5 roka odňatia slobody. Krajský súd v Nitre ho uznal vinným z podvodu a z trestného činu prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody. Zároveň mu uložil peňažný trest vo výške 100-tisíc korún a trojročný zákaz vykonávať podnikateľskú činnosť podľa živnostenského zákona. Najvyšší súd však rozsudok zrušil a nariadil ďalšie dokazovanie.
V zrušenom rozsudku sa okrem iného uvádza, že nezamestnaní Viglášovi „pod zámienkou školenia“ vyplatili sumu od 3500 do 5500 Sk - podľa toho im vraj uviedol do pracovnej zmluvy výšku mzdy, od ktorej sa odvíjala výška podpory. Znalec minulý týždeň na súde uviedol, že Vigláš mal takto získať vyše milióna korún.
Pojednávalo sa tri dni, vypočutí boli ľudia, ktorí mali pred rokmi pracovať pre Viglášovu agentúru. Pojednávanie bolo odročené na 2. až 4. decembra. Dovtedy by mal Najvyšší súd rozhodnúť o návrhu obžalovaného odňať vec nitrianskemu súdu.
„Mám obavy, či tento senát bude rozhodovať objektívne - a to aj vzhľadom na uznesenie Najvyššieho súdu, ktorý zrušil prvý rozsudok a nitrianskemu súdu vytkol, že postupoval nezodpovedne,“ uviedol Milan Vigláš.