Zariadenie opatrovateľskej služby (ZOS) sa stará o chorých a bezvládnych z mesta. Klientov prijíma na štvrť roka. Ak sú čakateľmi na klasický domov dôchodcov a podajú si žiadosť na predĺženie, môžu ich v zariadení nechať až pol roka. Dlhšie nie.
O starých ľudí sa starajú kvalifikované ošetrovateľky a zdravotné sestry. „Starostlivosť o nich je nepretržitá, podobná ako v nemocnici,“ hovorí riaditeľka Jana Bošiaková.
K žiadosti musia klienti pripojiť sociálne záznamy, špeciálne vyšetrenia, výmer o dôchodku a ročné zúčtovanie dôchodkov za minulý rok.
Zariadenie je plné, kapacitne nestačí. Čakateľov je asi pätnásť. „Už dlhšie sme sa snažili zvýšiť počet miest,“ povedala riaditeľka. Podarilo sa to až po tom, čo sa uvoľnil byt v Dome s opatrovateľskou službou. Zariadenie sídli na prízemí domu. „Uvoľnil sa jeden byt v dome, ktorý nám preradili na zariadenie opatrovateľskej služby,“ hovorí Jana Bošiaková.
Priestory jedálne a spoločenskej izby prerobili na izbu s troma lôžkami. Izbu vystierkovali a vymaľovali. Z uvoľneného bytu spravili zase jedáleň.
Nastali ale komplikácie, pretože hygienici nechceli, aby sa jedlo z jedálne nosilo cez chodbu až k posteli klientov cez krátku chodbičku v obyčajných ria- doch. Zháňať sa preto museli špeciálne riady, ku ktorým je pokrývka na každú misku aj tanierik. Špeciálna dvanásťdielna sada stála až päťdesiattisíc.
Teraz má zariadenie tri trojlôžkové a dve dvojlôžkové izby. Byty pre imobilných klientov vyčlenili ešte v roku 1992.
Mesačne zaplatia klienti poplatok približne štyritisíc korún.
V Dome s opatrovateľskou službou je asi 90 bytov. Žijú v nich mobilnejší klienti. Môžu, ale nemusia požiadať o opatrovateľskú službu. Upratovanie, varenie alebo iná pomoc im je potom účtovaná zvlášť. Byty v dome prideľuje Mesto, rozhoduje o nich bytová komisia.