Vojnový reportér nemôže zasahovať do udalostí

Vojnový reportér. Výraz, ktorým sa na Slovensku dá označiť jediný muž. Martin Rajec z Nitry (33). Novinársky pokrýval hrôzy vojny v Iraku, ale bol aj pri bojoch v Afganistane či Afrike. Rútil sa do vojen bez zaváhania, ale nie bez rozmýšľania. O konflikt

och vydal knihu.
Budiči svedomia
Po stopách konfliktov ide Martin Rajec v Iraku, Afganistane, Libérii, Konžskej demokratickej republike, Sierra Leone, separatistickom regióne Gruzínska Abcházsku a Izraeli. Jeho kniha mapuje nielen vojenské a sociálne konflikty, ale aj tie v zákulisí - medzi novinármi.
Zmysel takejto práce vidí Martin v prebúdzaní svedomia. „Verili sme, že keď ľudia zbadajú všetko to násilie v televízii, tak si povedia: nikdy viac. Od druhej svetovej vojny sme v slobodnej Európe nezažili vojnový konflikt, ak nepočítam Juhosláviu, ktorá ale slobodná nebola. Vojnoví reportéri prispievajú k tomu, aby ľudia považovali konflikt za úplne poslednú možnosť,“ povedal novinár.
Fatálny dátum: Jedenásty september
Vie presne, kedy sa stal vojnovým reportérom. Jedenásteho septembra 2001. Vtedy teroristi zaútočili na „dvojičky“ v New Yorku a na Pentagon vo Wa-shingtone.
Jedenásty september je pre Martina fatálnym dátumom: vtedy sa narodil, na osemnástku dostal od tety zlatý prívesok s dvojičkami a 11. septembra išiel v televízii TA3 prvý raz do štúdia.
Krátko potom mapoval konflikt, ktorý v Afganistane vypukol. Prečo je u nás jediným vojnovým reportérom? „Hlavný dôvod je ten, že na to nikdy neboli vyčlenené peniaze. Televíziu TA3 rozbiehal skúsený novinár Zdeněk Šámal, ktorý si uvedomil, že konflikty sú veľmi dôležité pre spravodajskú televíziu. Menia svet aj naše vnímanie.“
Martin Rajec dostal šancu a tú aj využil. Vycestoval do Afganistanu, ktorý sa neskôr stal jeho srdcovkou. „Afganistan bol prelomový a pre mňa fantastický. Svojimi zákonmi pripomínal stredovek.“ V krajine bol päťkrát a tvrdí, že pre reportéra vo vojnovej zóne je najdôležitejší tlmočník, ktorý sprostredkúva kontakt s ľuďmi, čo nehovoria po anglicky.
A práve v Afganistane prežil Martin chvíle, kedy naozaj pocítil strach z konfliktu. Bolo to po ceste z Džalalabádu do Kábulu v čase, keď v hlavnom meste padol Taliban. Cestoval úzkym horským priesmykom, na mieste, kde len pár dní predtým bojovníci Al-Káidy zabili štyroch novinárov. „Bolo to osem hodín strachu. Až neskôr sme sa dozvedeli, že len kúsok od miesta, kadiaľ sme prechádzali, mali ľudia z Al-Káidy hlavný stan.“
Irak: Skreslený pohľad väčšiny novinárov
Martin okrem Afganistanu spravodajsky pokrýval aj vojnu v Iraku. Strávil tam šesť týždňov a na cestu dostal smiešnych 1500 dolárov. To je rozpočet CNN na jeden deň. „Dokázal som sa vtesnať a cestovať veľmi lacno. Vtedy som rozmýšľal tak, že veď čo ušetrím, to ostane na ďalšiu cestu.“
Žurnalistov v irackej vojne delí na tri typy: prví boli pridelení americkým vojenským jednotkám. Svetu ukazovali to, čo americká bojová jednotka dokázala, mapovali život vojakov a v záujme vlastnej bezpečnosti sa podriaďovali príkazom veliteľa. Druhá skupina novinárov, to bol zase opačný extrém. Dostali povolenie od irackej vlády, ubytovaní boli vo vládnych hoteloch v Bagdade. Štátne autobusy ich hromadne vozili na vopred určené miesta, odkiaľ posielali príspevky o utrpení civilného irackého obyvateľstva. Ani jedna skupina sa po Iraku nemohla pohybovať slobodne a ich vojnové spravodajstvo predstavovalo len skreslený pohľad na udalosti. „Treťou skupinou boli tí šťastní novinári, ktorí sa mohli pohybovať voľne a pokrývať konflikt nezávisle. To šťastie som mal aj ja,“ hovorí Martin Rajec.
Aj v tejto vojne sa spoliehal hlavne na tlmočníkov. „Mali sme aj prípady, že nás tlmočníci podrazili. Pri ich výbere si treba dávať pozor, pretože v Iraku nastali aj situácie, že novinári boli unesení práve preto, lebo do ich únosu bol zainteresovaný aj tlmočník. A potom, na vojnu treba byť pripravený aj inak - treba rešpektovať miestnu kultúru. Sú prejavy, ktoré sú pre nás normálne, ale miestne obyvateľstvo môžu nahnevať a následky môžu byť katastrofálne.“ Ako príklad spomenul nakrúcanie afgánskych žien v burke. Na to citlivo reagujú miestni muži.
Zlyhania
Martin Rajec nie je typ, ktorý sa tvári ako priekopník vo vojenskom spravodajstve. Možno aj pre spôsob, ako vo svojom povolaní začínal. Pripúšťa, že urobil aj zopár školáckych chýb, z ktorých sa poučil. Napríklad, keď zachraňoval topiaceho sa vojaka Severnej aliancie v Afganistane.
To bola situácia, keď vojnový reportér riešil dilemu, či má v hraničnej situácii zasiahnuť do behu udalostí, alebo má ostať len pozorovateľom. Bývalý plavec zasiahol a vojaka v rieke severného Afganistanu sa pokúsil zachrániť. Neúspešne. Dnes vie, že to bola chyba. Skúsenejší ako on sám mu povedali, že vojnoví reportéri nezachraňujú svet, len o udalostiach informujú.
Ďalším zlyhaním bol sľub chudobnej rodine, ktorej chcel pomôcť dostať sa preč z krajiny. Zistil, že je to komplikovanejšie, ako sa zdalo - aj pre komplikované zákony. „Vyčítam si to dodnes, nikdy som im nemal nič sľubovať. V tom momente som si myslel, že im dávam nádej, ale bolo to len porušením toho, prečo som v tej krajine bol - a nakoniec som im možno aj ublížil.“
Podobne zlyhal aj pri chudobných deťoch v Afrike. Chcel byť ľudský, ale zle to vypálilo. „Obklopilo nás možno štyridsať detí. Mal som asi desať cukríkov, rozdal som ich. Výsledok bol ten, že deti, čo cukríky nedostali, zbili tie ostatné. A bola to moja chyba. Uvedomil som si, že nie som humanitárny pracovník. Nie som v krízových oblastiach, aby som rozdával peniaze chudobným, aby som im dával svoju vodu, svoje veci. Časom som sa obrnil - niekto by povedal, že som surovejší, ale bez toho to nejde.“
Najnovšie sa angažuje pre nevidiacich v Libérii. Nakrútil o nich dokument pre STV. V krajine je 76-tisíc nevidiacich, hoci cena operácie, ktorá by mnohým z nich dokázala vrátiť zrak, je menej ako sto dolárov. V Libérii je pritom vyliečiteľná slepota väčším problémom ako AIDS. Problém je o to väčší, že človek, ktorý stratí zrak, je v tamojšej spoločnosti odpísaný. Ak sa lieči, tak len u miestnych šamanov, ktorí sú schopní vyhlasovať aj také hlúposti, že oči slepému dieťaťu zjedli rodičia. To spôsobuje rozvraty a tragédie v rodinách.
Schopnosť súcitu
Martin Rajec sa na miestach zasiahnutých vojnou necíti extrémne ohrozený. Tvrdí, že žurnalisti „nie sú viac ohrození vo vojne ako napríklad v Rusku, kde ročne mizne niekoľko desiatok novinárov“.
Práca vojnových novinárov má zmysel vždy. „V tejto dobe nie je problém zrovnať krajiny so zemou. Civilizácia však napriek tomu prežila - aj vďaka schopnosti súcitu.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 079
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 854
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 130
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 022
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 744
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 991
  1. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  2. Martin Borecky: Rakovina
  3. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  4. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  5. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  6. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  7. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  8. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 897
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 588
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 407
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 319
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 417
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 192
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Jedna z odkrytých rúr. Keď ju našli, valila sa z nej voda. Betónový žľab dokončili v stredu.

Cesta praská a zosúva sa. V apríli urobia hydrogeologický prieskum.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Nitra v Poprade zapísala historickú otočku, góly zvratu z 0:3 na 4:3 strelili výlučne odchovanci. Corgoni vedú sériu 3:2 a v piatok môžu využiť mečbal.

Buček zažiaril a zimák onemel.


  1. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  2. Martin Borecky: Rakovina
  3. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  4. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  5. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  6. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  7. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  8. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 897
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 588
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 407
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 319
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 417
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 192
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu