Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky
DUNAJSKÁ STREDA - FC NITRA 1:0 (1:0)

Pred veľkým derby pôsty gólové aj herné

Šesťtisícová kulisa sa na Žitnom ostrove tešila zo zaslúženej výhry DAC-u.

Tradičné derby sa dostávalo do obrátok postupne. Prví hrozili vážnejšie v 20. min. hostia, ale pri ostreľovaní brány DAC-u nepochodili Liluašvili ani Racko. Domáca odpoveď prišla prakticky okamžite a bola gólová - pri zlom odkope Sailera podcenili situáciu Štajer aj brankár Hroššo, čo elegantnou hlavičkou trestal pohotový Llend. Ako sa ukázalo, bol to jediný gól zápasu. Nitra mala veľkú príležitosť na vyrovnanie v 36. min., Kolár ale v šestke po rohu Barčíka prudko namieril vedľa brány. Po obrátke sa čakala väčšia aktivita hostí, šance však mali hráči DAC-u, no pred Nlendom aj Kweukem zachraňoval už opäť koncentrovaný Hroššo, ktorý podržal svoje mužstvo aj pri úniku Opoka. Nitra sa snažila o návrat do zápasu cez striedanie, ale bez väčšieho efektu. Naopak, Hroššo prečítal opäť Kweukeho a pri strele Boyu mu pomohla spojnica.

SLOVO TRÉNERA

l Werner Lorant, DAC: „Hráčom som zdôrazňoval, že nás nečaká ľahký zápas, ale niektorí ma asi nepochopili. Musíme hrať proti každému súperovi koncentrovane od začiatku až do konca, čo sa nám najmä v prvom polčase nedarilo.“

l Ján Ilavský, Nitra: „Nevyužili sme šance z úvodu, kým domáci zúžitkovali hneď prvú chybu našej obrany na víťazný gól. Zápas sa tak odvíjal v prospech domácich, aj keď našim chlapcom nemôžem uprieť snahu.“

FAKTY ZO ZÁPASU

l Gól: 23. Nlend.
l R Šuniar, ŽK: Štajer, 5 980 divákov.
l DAC: Novota - Adiaba, Pinte, Marcin, Gerich - Opoku (89. Landerl), Boya, Abena, Moughfire (65. Hassan) - Kweuke, Nlend (59. Regedei).
l FC: Hroššo - Harbuľák, Čeman, Štajer, Ďatko – Liluašvili (78. Bališ), Barčík, Sailer, Mar. Tóth, Kolár (65. Gruber) - Racko (62. Rák).

POSTAVA ZÁPASU

l Bolo obdivuhodné, s akým prehľadom držal nitriansku ofenzívu na uzde 37-ročný stopér DAC-u Attila Pinte.

OKAMIH ZÁPASU

l Jediný gól zápasu padol po nedorozumení nitrianskej obrany, klobúk dole ale pred spôsobom, ako zakončil Nlend.

Zlaté Moravce - Žilina 0:2 (0:2)

Prekvapenie sa nekonalo, hoci Žilina hrala celý druhý polčas s desiatimi hráčmi.

Favorit neponechal nič na náhodu, zápas rozhodol za polhodinu. Skóre otváral Štyvar už v 6. min., keď si do šestky nabehol na krížnu prihrávku Ježa. Vedenie prinieslo ešte viac pokoja na nohy futbalovejších Žilinčanov, v 19. min. mieril Piaček hlavou po rohu Ježa do brvna. Na druhej strane našiel Klabal centrom Kuračku, gólman hostí Perniš bol ale pripravený. Vzápätí sa na Boleka rútil Štyvar a domáci brankár situáciu riešil efektne. Druhý raz zahrmelo v 28. min., po osi Jež – M. Ďurica si na presný center nabehol Adauto, ktorý prudkú hlavičku upratal k ľavej žrdi – 0:2. Zdalo sa byť „vymaľované“, no pred prestávkou si Kožiak vykoledoval faul Vomáčku, za čo Žilinčan videl červenú a domácim sa ponúkla výhoda početnej prevahy. Pokusy Kožiaka a striedajúceho Ščepka ale po obrátke vážnejšie neohrozili súpera, ktorý si už strážil zaslúžené body.

l Ľubomír Moravčík: „Prehra ma nejako nemrzí, Žilina je favoritom ligy a žiaľ nad naše sily. Prvý polčas bol súper lepší, my sme si v druhom nevytvorili nič, chýbala kvalita. Naša bojovnosť zostala v kabíne, preto sme ľahko prehrávali 2:0.“

l Dôležitou mohla byť 44. min. a v nej vylúčenie hosťujúceho Vomáčku. Domácim sa do druhého polčasu núkala šanca na návrat do zápasu, no Zlaté Moravce sa v presile, na svoju škodu, uspokojili s udržaním dvojgólovej prehry.

l Góly: 6. Štyvar, 29. Adauto.
l Pred 1 346 divákmi rozhodoval P. Hrčka, ŽK: Mores, Bakongolia, Pe. Farkaš - Adauto, Štrba, ČK: 44. Vomáčka (Žilina).
l FC VION: Bolek - Klabal (63. Náther), Mores, Pe. Farkaš, Liška - Candrák (46. Minarčík), Greguška, Kuračka, Wisdom (63. Ščepko) - Kožiak, Bakongolia.
l MŠK: Perniš - Šourek, Piaček, Vomáčka, Leitner - Jež, Štrba, M. Ďurica (46. Pekarík), Tesák - Adauto (68. Vladavič), Štyvar (87. Karoglan).

l Odchovanec nitrianskeho futbalu v žilinskom drese Róbert Jež si zápas v Moravciach užíval, hoci sa nijako zvlášť nezapotil. Prsty mal pritom v oboch góloch svojho mužstva, spoluhráčom pripravil Ježko aj ďalšie príležitosti.