Zaočkovaná škôlka
Po preočkovaní detí bratislavskej materskej škôlky projekt pokračuje v Nitre - na MŠ Čajkovského a MŠ Zvolenská.
Ako povedala zástupkyňa riaditeľky MŠ v Bratislave Jana Janíková, v ich zariadení sa zhruba pred rokom a pol vyskytla vysoká chorobnosť, veľa detí bolo dlhodobo chorých, prekonávali zápaly pľúc, stredného ucha, boli hospitalizovaní, jednému chlapcovi hrozila dokonca strata sluchu. V mnohých prípadoch sa ako príčina zistila pnemokoková infekcia. „Rodičia našich detí založili neformálne združenie rodičov Nahlas, ktoré vypracovalo projekt Zaočkovaná škôlka. V rámci neho sa dalo zaočkovať 56 detí.“
Do projektu sa zapojili aj oslovené nitrianske MŠ na Čajkovského a Zvolenskej ulici. Podľa slov riaditeľky prvej škôlky Viery Sádovskej, z kolektívu 120 detí sa do projektu prostredníctvom svojich rodičov prihlásilo 30 detí. „V našej škôlke sme z celkového počtu 168 detí oslovili 75 detí mladších ako 5 rokov, 50 z nich sa do projektu zapojilo,“ skonštatovala riaditeľka MŠ Zvolenská Viera Gajdošová.
Keď antibiotiká nestačia
Juraj Jakubička, nitriansky pediater a detský pneumológ - garant projektu zaočkovania škôlok, vysvetlil, že pneumokokové infekcie majú osobité postavenie práve u detí do 5 rokov, u ktorých sa imunitný systém vyvíja. V dospelej populácii je nosičstvo baktérie Streptococcus pneumoniae bežné (20%), choroby sa u nositeľov nemusia prejaviť. V predškolských kolektívoch je však takýchto nositeľov až asi 60 percent. Ochorenie sa šíri kvapôčkovou infekciou, pneumokok môže spôsobovať zápal stredného ucha, prínosných dutín, ale aj také závažné ochorenia, ktoré sa môžu skončiť trvalým poškodením alebo smrťou. Celosvetovo zomrie na následky pneumokokových ochorení viac ako 1 milión detí do 5 rokov.
„Pneumokok môže spôsobiť zápal mozgových blán, zápal pľúc či pneumokokovú bakteriémiu. Zápal mozgových blán sa až u 15 percent malých detí končí úmrtím, vyliečené deti môžu trpieť doživotnými následkami, napríklad epileptickými záchvatmi, hluchotou alebo mentálnou retardáciou,“ hovorí Juraj Jakubička. Napríklad Zuzka ako 18-mesačná náhle ochorela, zrazu mala teplotu 39 stupňov. Lekár zistil zápal stredného ucha, nasledovalo prepichnutie blanky bubienka, aby hnis odtekal, nasadenie antibiotík, veľké bolesti a bezsenné noci. Ani neskôr sa stav nezlepšil, Zuzka musela do nemocnice, kde jej cez zavedené drenážne trubičky vytekal hnis. Ako príčina zápalu sa zistil pneumokok, ktorý antibiotikám odolával. Zuzke museli nasadiť antibiotiká pre dospe-lých priamo do žily a dievčatko sa stalo jedným z prvých detí v SR, ktoré sa dali zaočkovať vakcínou proti pneumokokom.
Pri liečbe bakteriálnych infekcií sú najčastejšie využívané lieky antibiotiká, ich nadmerné užívanie však znižuje ich účinnosť. „Snažíme sa preto pôsobiť preventívne, naším cieľom je zaviesť širokoplošné očkovanie proti pneumokokom."
Vakcína je dostupná
Pre deti do 2 rokov je konjugovaná vakcína hradená poisťovňou, rodičia doplácajú 87 Sk. „To je, myslím si, viac ako dostupné,“ skonštatoval Juraj Jakubička. „Pre deti nad 2 roky je drahšia - stojí okolo dvoch tisíc Sk, rodičia uhrádzajú plnú cenu. Rodičia detí, ktoré majú chronické ochorenia, napríklad chronický zápal obličiek, astmu či vrodenú srdcovú chybu, neplatia ani spomínaných 87 Sk. Počet dávok vakcíny je závislý od veku - do 1 roka odporúčame tri dávky, pre deti od 12 - 23 mesiacov dve a pre deti nad 24 mesiacov stačí jedna dávka. Očkovanie je vhodné najmä pre deti do veku 5 rokov, kedy sa ešte imunitný systém nevie účinne brániť. Efekt očkovania je viacnásobný - ochraňuje očkované deti, iné neočkované deti v spoločnom kolektíve, ale i rodičov a starých rodičov.“
Zaočkovanie však ešte neznamená, že dieťa nebude choré. „Existuje asi 100 sérotypov pneumokokov, spomínaná vakcína je účinná proti 6 najčastejším. Očkovanie má pomôcť predchádzať komplikáciám pri ochorení, dlhým absenciám či nadmernému užívaniu anti-biotík.“