Projekt zrealizovalo občianske združenie Občania za zlepšenie života so sídlom v Alekšinciach v spolupráci s nitrianskou župou. Trval rok a mal pozdvihnúť komunity ohrozené sociálnym vylúčením. V Nitrianskom okrese sa doň zapojili Alekšince, Jelšovce, Mojmírovce, Svätoplukovo, Telince a Zbehy. V Šalianskom okrese to boli dediny Diakovce, Horná Kráľová, Močenok, Neded a Selice.
Na uvedenom území žije 23 870 ľudí, z toho 3300 je Rómov. Zvláštnosťou bolo, že rómske komunity v obciach sú rozdielne zastúpené. Podiel Rómov v dedinách sa pohyboval od 3 % v Močenku do 50 % v Seliciach. „V porovnaní s ostatnými regiónmi Slovenska, kde je koncentrácia Rómov väčšia, to tu nie je také vypuklé. Komunity žijúce v lokalitách však neparticipujú na občianskom živote,“ povedala Zuza Kumanová, manažérka projektu.
Spolu pätnásť terénnych sociálnych pracovníkov, z toho deväť Rómov, poskytlo odbornú pomoc 4600 obyvateľom, ktorí sa ocitli v nepriaznivej sociálnej situácii a sami si nevedeli poradiť. Našli zamestnanie 55 osobám, doučovali 67 žiakov, zlepšili dochádzku 22 detí do školy. „V každej zo zapojených obcí vzniklo počítačové centrum prístupné verejnosti a 121 ľudí získalo vzdelanie v počítačových zručnostiach,“ povedala Agnes Horváthová, koordinátorka pre komunitné plánovanie. „Rómski spoluobčania nepotrebujú ryby, ale udice. A práve cez vzdelávanie by mali tieto udice dostať,“ povedal na vyhodnotení projektu župan Milan Belica.
Súčasťou projektu bolo aj komunitné plánovanie. Aktívne sa doň zapojili i samotní Rómovia,“ povedala Andrea Žiaková, vedúca externého monitorovacieho tímu. Celkovo doň zapojili dvesto ľudí, členovia pracov- ných skupín navrhli 72 úloh. Mnohé z nich občania v spolupráci so samosprávami aj uskutočnili. Napríklad v Mojmírovciach postavili nové detské ihrisko, v ôsmich obciach odstránili nelegálne skládky komunálneho odpadu.
„Pracovníčka úradu práce nám povedala, že odkedy máme v obci terénnu pracovníčku, znížil sa na úrade počet klientov,“ povedal Igor Miškolci, starosta Alekšiniec.
Autor: T. HOLÚBEK