NOVÉ ZÁMKY. V tohtoročnom treťom ročníku už bolo registrovaných 80 škôl, z ktorých 72 získalo certifikát. Materských škôl bolo 9, základných 51, stredných 9, špeciálne 3. Medzi certifikovaným bolo 5 súkromných a 5 malotriednych zariadení. Trinásti účastníci dostali najvyššie trojhviezdičkové hodnotenie, 49 titul obhájilo už z minulých rokov. „Náš projekt je súčasťou celosvetového programu EcoSchols, v ktorom participuje viac ako 22-tisíc zelených škôl zo 42 krajín štyroch kontinentov,“ uviedol na vyhodnotení Richard Medal z Centra environmentálnych aktivít Trenčín - národného koordinátora projektu. „Najdôležitejšie je, že obsahuje tisíce hodín odučených v prírode, odpracovaných v prírode, stovky odučených tém, tony separovaných odpadov, tisíce vzdelávacích programov a zapálených detí. Obnovili sa školské areály, vysadili stromy, vybudovali jazierka, ekoplochy a učebne v prírode. Ani jedna zelená škola, našťastie, nevyhorela, čím sme unikli aj priazni médií.“
Ako odznelo na programe, niektoré školy stiahli svoju zelenú vlajku a čakajú, kým dostanú novú. Slávnostne ju potom odovzdajú celej škole aj priaznivcom, ktorí pomáhali plniť kritériá súťaže. Hlavným cieľom projektu Zelená škola je pomôcť školám nájsť cestu zmeny vedúcej k zdravšej, "zelenšej" a aktívnejšej škole a spoločnosti.
Projekt Zelená škola organizuje na Slovensku Spoločnosť environmentálne-výchovných organizácií ŠPIRÁLA. Národná kancelária projektu Zelená škola je v Trenčíne. Slovenský projekt Zelená škola je zapojený do svetového hnutia EcoSchools, teda do siete Zelených škôl v medzikontinentálnom meradle.
(MA)