Výcvik sa koná každý piatok v predpoludňajších hodinách pod odborným dohľadom inštruktora Pavla Peciara. Je majiteľom plaveckej školy, ktorá spolupracuje na projekte občianskeho združenia Nautilus „Ponáraj sa s autíkom“. Pavol Peciar už skúsenosti s výcvikom autistických detí má. „Dvoch autistov som mal predtým, tak som si to vlastne len obnovil. S Jakubkom, vnukom Marty Harmatovej, sme sa stretávali raz do týždňa. Na konci leta vznikla myšlienka spraviť projekt s viacerými deťmi, tak sme sa zapojili,“ povedal inštruktor.
Podľa neho deti vyzerajú v bazéne spokojné a s vodou sa spriatelili. „Chce to čas a hlavne trpezlivosť. Je to iné ako so zdravými deťmi zo škôlok. Autisti začnú spolupracovať o-mnoho viac až pri 4.-5. hodine. Osobne som spokojný a rád, že náš záber sa rozšíril aj do oblastí, v ktorých niečo robíme nielen pre zdravé deti,“ dodal Pavol Peciar.
Plávanie je výborná pohybová aktivita, pri ktorej si deti môžu zlepšiť motoriku a pohyblivosť. Tiež si môžu vychutnať radosť z pohybu vo vode, ktorú milujú.
Plavecký kurz privítal aj Peter Földéši, otec autistického Peťka. „Syn je funkčný autista, ale chodí so zdravými deťmi do školy. Vlani navštevovala jeho trieda plavecký výcvik, okrem neho. Nemohli by sa mu na ňom individuálne venovať. Preto sme sa potešili tejto aktivite. Syn má rád vodu, hoci je trošku zimomravý. Ale robí postupné kroky, pri ktorých musíme byť trpezliví.“
V projekte, ktorý finančne podporilo Mesto Nitra, sú zapojení aj dobrovoľníci z Univerzity Konštantína Filozofa. Tri študentky a jedna absolventka Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva pomáhajú deťom pri plávaní, sprchovaní a obliekaní. „V Prahe som začala diaľkovo študovať kurz o autizme a v budúcnosti by som sa tomu chcela venovať profesionálne. Skúsenosti s ľuďmi s autizmom nemám, škola mi pomôže získať teoretické znalosti a plávanie praktické,“ povedala dobrovoľníčka Zuzana Chrástková.
Autor: LAZ