Pomáhajú si aj projektmi

Koncepcia rozvoja obce Hájske je zhrnutá v Pláne hospodárskeho a sociálneho rozvoja a vychádza z analýz možností obce na niekoľko rokov dopredu.


Čo sa týka ľudských zdrojov a demografie sledovaním dlhodobého vývoja počtu obyvateľov zaznamenáva obec klesajúci trend, v posledných rokoch sa počet obyvateľov ustálil.
Pomerne vysoké percento je občanov v dôchodkovom a v poproduktívnom veku. Výrazný je pokles žiakov základnej školy za posledných šesť rokov, keď za toto obdobie klesol počet žiakov zo 141 na 82 v tomto školskom roku. Lepšie sa to ukazuje v poč-te detí, ktoré navštevujú materskú školu a z 37 žiakov v minulom školskom roku je stav v tomto školskom roku 43 žiakov.
Budú ich mať viac
Výhľadovo je počet potencionálnych žiakov na nasledujúce roky naozaj omnoho priaznivejší oproti posledným rokom a to nasledovne: školský rok 2009/2010 – sedemnásť žiakov. Ide o deti narodené v roku 2002 a 2003, ktoré nastúpia do školy v školskom roku 2009/2010, teda už v budúcom školskom roku. V školskom roku 2010/2011 – osem žiakov, v školskom roku 2011/2012 – sedemnásť žiakov, v školskom roku 2012/2013 – štrnásť žiakov, v školskom roku 2013/2014 – desať žiakov.
Telesna výchova a šport
Primeranú pozornosť obec venuje telesnej výchove a športu. Najviac mladých ľudí sa venuje futbalu, ktorý má najdlhšiu tradíciu. Na budúci rok obecný športový klub, futbalový oddiel oslávi 75. výročie svojho vzniku. Výborné výsledky za posledné roky dosahuje dorast, ktorý pôsobí v V. lige, vlani súťaž vyhral, čím si vybojoval účasť v IV. lige, avšak vzhľadom na pomerne úzky káder hráčov výbor rozhodol, aby zostal v V. lige. Dobré je postavenie futbalového mužstva dospelých v II. A triede. Aktívni sú aj bývalí futbalisti, „starí páni“. Aktívne sa do brigádnickej činnosti pri výstavbe tribúny zapojilo viac hráčov aj „starých pánov“. Absolutórium vo vedení klubu, ako aj pri výstavbe tribúny a organizovaní spoločensko-kultúrnych podujatí si zaslúži Štefan Popelka, tajomník výboru OŠK. Vynikajúcu prácu za posledné roky odviedli aj tréneri dorastu Jozef Kaduc a Ing. Jaroslav Franta. Zabudnúť nemožno ani na prezidenta klubu Jaroslava Búrana a člena výboru a správcu ihriska Ľubomíra Mandáka. Vynikajúco udržiavanú hraciu plochu môže ohroziť slabý zdroj vody na polievanie, kde budem žiadať, tak ako to zaznieva aj z úst členov výboru OŠK, aby sa uskutočnila rekonštrukcia zdroja vody v mesia- coch február – marec 2009. K realizácii bude možné prikročiť, ak financie na tento účel OZ schváli v rozpočte na rok 2009. Zrekonštruovať by bolo nevyhnutné aj šatne, nakoľko tieto sú zo 60. rokov minulého storočia a tak po technickej ako aj priestorovej stránke dožívajú.
Ako som už naznačil, bude aj rekonštrukcia šatní závisieť od schváleného rozpočtu obce na rok 2009, čo je len a len v právomoci obecného zastupiteľstva. Niektorí poslanci OZ zatiaľ nepochopili, alebo nechcú pochopiť, že na udržovanie a zveľaďovanie majetku obce a zlepšenie životných podmienok občanov sa môžu použiť i návratné zdroje financovania a to až do výšky 60 percent výšky rozpočtu predchádzajúceho roku, ako to určuje zákon o rozpočtových pravidlách samosprávy. Poslanci túto informáciu od banky Dexia dostali na začiatku roka a v korunách to znamená približne osem miliónov korún. Uvidíme, ako to bude pri schvaľovaní rozpočtu obce na rok 2009.
Za posledné roky veľmi zhodnotili svoj majetok – budovu - záhradkári. Prenajímajú ju na fungovanie prevádzky potravín a kvetinárstva. Vždy vedeli posúdiť prenájom v kontexte s celoobecnými potrebami.
Obec v spolupráci s príslušnými inštitúciami realizuje vo svojom extraviláne jeho funkčné usporiadanie, čo je realizované v plnom rozsahu z fondov EÚ. Usiluje sa spolu s ďalšími piatimi obcami miniregiónu získať financie prístupom programu Leader. Bolo tiež vydané územné rozhodnutie o umiestnení líniovej stavby odvedenie a čistenie odpadových vôd a zásobovanie pitnou vodou. Navrhovateľom je Západoslovenská vodárenská spoločnosť Nitra.
Pomoc aj z fondov EÚ
Bola podaná žiadosť v rámci programu Obnovy dediny. Žiadosť na rozvoj komunitnej sociálnej práce. Hájskemu už päť rokov pomáhajú aj aktivační pracovníci. Financovaní sú z Európskeho sociálneho fondu a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Na základnej škole je jeden počítač na dvanásť žiakov. Uskutočňuje sa majetko-právne vysporiadanie a výkup pozemkov pod miestnu komunikáciu v Ulici Nová.
Realizovať sa dá popri vymenovanom omnoho viac, a to tak z fondov EÚ, vlastných zdrojov a návratných zdrojov financovania. Dôležitý je však prístup, v zmysle ako sa veci dajú realizovať a podľa toho aj rozhodovať. „Moja filozofia je viera v zodpovednosť ľudí oprávnených rozhodovať o rozvoji obce, tiež o prístupe občanov, aby sa účasťou na zasadaniach obecného zastupiteľstva presvedčili, kto kráča správnym smerom, a kto rozvoj obce a zlepšovanie životných podmienok občanov brzdí. A nakoniec, aj keď je niečo dobré, môže byť vždy o niečo lepšie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor: ANTON MANDÁK, starosta obce

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  2. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok.
  3. Máš jedno euro navyše? Pripoj sa do potravinovej zbierky
  4. S appkou Fumbi zvládneš do krypta investovať do pol hodiny
  5. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym
  6. Hudba, ktorá rozžiari váš event: Stavte na Abba show
  7. Slovenská značka získala Obal roka 2025
  8. Rýchla právna pomoc šetrí čas, nervy aj peniaze
  1. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  2. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok.
  3. Máš jedno euro navyše? Pripoj sa do potravinovej zbierky
  4. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym
  5. S appkou Fumbi zvládneš do krypta investovať do pol hodiny
  6. Rýchla právna pomoc šetrí čas, nervy aj peniaze
  7. Slovenská značka získala Obal roka 2025
  8. Hudba, ktorá rozžiari váš event: Stavte na Abba show
  1. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina 8 649
  2. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym 4 412
  3. Prečo sa Kallo opäť rozhodol pre franšízu Kinekusu 4 017
  4. Bratislava sa rozlietala. Karibik aj Ázia sú ešte dostupnejšie 3 894
  5. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok. 3 423
  6. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť 3 197
  7. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie 2 931
  8. Slovenská značka získala Obal roka 2025 2 487
  1. Ján Komrska: Štít Handies, Colorado
  2. Juraj Sališ: "Elektro" versus ropa
  3. Judita Vargová: Priateľské posedenie s Vagovičom - kresťan na papieri
  4. Štefan Šturdzík: Igor tvoje ego je väčšie ako tvoje schopnosti.
  5. Radko Mačuha: Viete čo má spoločné Róbert Fico a Benito Mussolini?
  6. Anton Kovalčík: Kresťania v strednej Európe v boji proti fašizmu. Tretia časť - Čechy.
  7. Juraj Sališ: A ja hlupák naivný som mu ešte dával šancu …
  8. Martin Zielosko: Tron: Ares
  1. Rastislav Puchala: Konečne dobrá správa o slovenskej ekonomike a spoločnosti vôbec 34 407
  2. Ivan Čáni: „Matovič, Lipšic a Naď už dávno mali sedieť v base.“ 19 570
  3. Jozef Černek: André Rieu – muž, umelec, megaloman, otec. Kráľ gýču. Alebo človek, ktorý spravil vážnu hudbu zábavnou. 14 685
  4. Martin Fronk: Slovenský "Mordor": Podzemný labyrint plný vína, bosoriek a atómových krytov, o ktorom vedel len málokto 11 378
  5. Anna Brawne: Drahý Peter, v každej normálnej krajine, by ste vy, tým vedcom, nemohli robiť ani vrátnika! 11 219
  6. Jozef Maťaše: Toto si Martin Benka nezaslúži! 8 127
  7. Ivan Čáni: Súdruh Blaha nie je rozhodne žiadne neviniatko, ale toto si ani on nezaslúži. 6 803
  8. Ján Valchár: Niet dňa bez rafinérie (alebo Pray for Hatatitla!) 6 310
  1. Radko Mačuha: Viete čo má spoločné Róbert Fico a Benito Mussolini?
  2. Věra Tepličková: Podobnosť čisto náhodná alebo Čo sa ti to deje, národ slovenský?
  3. Anna Brawne: Drahý Peter, v každej normálnej krajine, by ste vy, tým vedcom, nemohli robiť ani vrátnika!
  4. Věra Tepličková: Otvárajte kasíno, Huliak nie je diliiino
  5. Radko Mačuha: Ficove vlastenectvo je ako riedené mlieko.
  6. Karol Galek: Kto nič nerobí nič nepokazí - heslo ministerky Sakovej nás stálo miliardy
  7. Monika Nagyova: V lete som ešte nevedela, či som feministka
  8. Radko Mačuha: "Najväčšia hrozba pre EU nieje Rusko".
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Futbalisti FC Nitra sa držia na prvom mieste tabuľky.

4. LIGA: Nitrania majú z 15 súťažných zápasov v sezóne bilanciu 12-3-0, vrátane pohára.


Žilina udala tón víťazstvu 3:1 v Nitre gólom Ranforda v už 57. sekunde.

Stümpelov rekord odolal.


1
O dve pekné gólové trefy sa postarali Martin Macák (vľavo) a Filip Balaj (v klbku radosti).

Zápas ašpiranta na postup s posledným tímom tabuľky musí vyzerať inak.


Soňa Furgaláková pracuje ako učiteľka na základnej škole a stále hrá hádzanú na vrcholovej úrovni.

Pred obedom pani učiteľka, večer elitná hádzanárka.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu