„V našej obci sme v rámci okresu mali obecnú políciu ako prví,“ tvrdí Macky. Vytvorili si ju podľa vzoru mestských polícii.
Bez prítomnosti strážcov verejného poriadku to vraj v takej veľkej obci inak ani nejde. Zrejme vie o čom hovorí. Ľudia za ním prichádzajú s rôznymi žiadosťami o radu či priamu pomoc.
V Trnovci nad Váhom ho pozná takmer každý. Podobne to bolo pred časom aj v okolitých obciach, keď ako policajt v zelenej uniforme viac ako dvadsaťpäť rokov robil regionálneho inšpektora pre Trnovec nad Váhom a Selice. Ak niečo bolo, išlo najmä o susedské spory. Ako sa vraj hovorí, Jano sa pozrel krivým okom na Jura kvôli Mare.
„Život bol aj tak o niečo veselší ako je dnes. Človek aby sa pomaly obával, že na vás hocikto vytiahne pištoľ. Teraz má takmer každý rýchle auto, takmer sa vám vysmeje rovno do tváre. Také čosi v minulosti neexistovalo,“ porovnáva situáciu s prítomnosťou. Poukazuje tiež na to, že obecní policajti majú oproti zeleným poriadne oklieštené právomoci. Ale aj tak majú svoje opodstatnenie. Voľno takmer nepozná. Aj keď je doma, akoby bol stále v službe, kedykoľvek ho volajú k nejakému prípadu.
Spomenul aj jeden z minulosti, keď sa stratilo dieťa. Hľadala ho celá dedina, nikde ho nebolo.
„Vedel som, že má kamaráta. Zašiel som za ním, tvrdil, že nič o spolužiakovi nevie. Pohľad mu však občas zabehol smerom k posteli. Práve pod ňou sa ukrýval,“ spomína si na jeden z prípadov so šťastným koncom. Chlapec sa schoval zo strachu pre zlú známku v škole.
V Trnovci nad Váhom je podstav v obecnej polícii.
Dôvodom, že do tejto práce sa nikto nejako zvlášť nehrnie, je nízke finančné ohodnotenie a vysoké nároky na znalosti zákonov a rôznych predpisov, ako i veľké riziko ohrozenia zdravia a života.