V novom cestnom zákone vodičom najviac prekáža povinné zníženie rýchlosti jazdy motorových vozidiel v obciach zo šesťdesiat na päťdesiat kilometrov za hodinu.
Bude to pomalé
„Podľa mňa je tá päťdesiatka veľmi pomalá. Bude to zdržovať premávku. Aj tak sú problémy, mnohí jazdia aj tak pomaly, my tú rýchlosť potrebujeme,“ povedal nám Ladislav Lelovič z Tešedíkova. Jazdí iba svojím osobným motorovým vozidlom. Za približne tridsať rokov najazdil bez nehody tisícky kilometrov. Chodieva aj do Bratislavy. Najmä v noci vraj bude tá päťdesiatkilometrová rýchlosť veľmi nepríjemná.
„Šesťdesiatka bola v poriadku, len keby ju vodiči dodržovali, nič by sa nediagl. Tí na mercedesoch aj tak budú jazdiť podľa seba,“ reagoval za väčšinu účastníkov cestnej dopravy Peter zo Šale. Cez toto mesto vedie štátna cesta. Nachádzajú sa tu aj značky, ktorými je rýchlosť vozidiel obmedzená maximálne na štyridsiatku.
„Máme avízo, že ich budeme rušiť. Podobne aj cez Vlčany,“ povedal Jozef Pál, vedúci Regionálnej správy a údržby ciest Nové Zámky zo strediska Šaľa.
Rýchlosť bola znížená z dôvodu, že išlo o mimoriadne frekventované ulice, v husto osídlených častiach mesta. Napríklad cez Nitriansku ulicu prechádzajú deti do základnej i strednej školy. Deje sa tak práve v rannej špičke, keď sa tu tvoria aj niekoľko stometrové kolóny vozidiel. Aj z tohto dôvodu tu v každé ráno mávajú službu pri priechodoch cez cestu príslušníci mestskej polície. Štyridsiatka je aj na niektorých mestských komunikáciách. „Počkáme na znenie zákona. Možno značky odtiaľ odstránime, ešte sme o tom nerokovali. Majú tam svoje opodstatnenie, keďže sú tam retardéry. Neviem si predstaviť, že niekto si ich nevšimne, preletí tadiaľ päťdesiatkou,“ reagoval prednosta MsÚ v Šali Ladislav Gáll.
Prísnejšie postihy
S prvým februárovým dňom sa taktiež sprísnili postihy za dopravné priestupky. Najvyššia pokuta stúpla na 1300 eur (39 163,80 Sk) zo súčasných 497,91 eura (15 000 Sk). Vodičovi navyše hrozí zákaz šoférovania až na päť rokov, kým predtým to bolo najviac na dva roky. Najtvrdšie chce polícia postihovať útek z miesta nehody či jazdu pod vplyvom alkoholu a omamných látok. Pokuty je možné priamo na mieste zaplatiť aj platobnou kartou, ďalšou novinkou je možnosť trest si odpracovať.
Hoci sa pokuty pre „podnapitých“ vodičov zvýšia, oficiálne stúpne miera alkoholu, ktorá bude pri dychovej skúške beztrestná. Policajti budú tolerovať 0,2 promile, kým doteraz zákon nepovoľoval žiadny alkohol. V praxi však policajti nepokutovali šoférov, pokiaľ „nafúkali“ do 0,3 promile.