GORNO-ALTAJSK. Členovia astronomického združenia Solar sa v spolupráci s hvezdárňami zo Žiaru nad Hromom a z Kysúc vybrali na Sibír za nevšedným úkazom. Zatmenie Slnka nastáva každý rok, avšak je vždy viditeľné len v určitých zemepis-ných šírkach. Pre astronómov však majú obrovský význam, keďže hlavnými aktivitami združenia je práve pozorovanie úkazov slnečnej aktivity. Nadobudnuté skúsenosti využijú pri organizácii astronomických krúžkov pre deti, mládež a laickú verejnosť, večernom a dennom pozorovaní slnečnej sústavy, ako aj pri propagácii a podpore rozvoja tohto odvetvia astronómie.
„Na expedíciu sme vyrazili z budapeštianskeho letiska Ferihegy, prestupovali sme v Moskve na domácu leteckú linku, aby sme sa mohli dostať do mesta Barnaul. Odtiaľ sme cestovali v prenajatom minibuse približne 300 km južne do hlavného mesta Altajskej republiky – Gorno – Altajsk,“ spomína na dlhú cestu mladá astronómka Klára Baloghová. Okrem členov expedície sa v meste na okraji Altajského pohoria nezdržiavali iní turisti. Gorno-Altajsk je posledné mesto pred Mongolskom, za ním sú až k hraniciam už len menšie dedinky.
Miesto na pozorovanie, ktoré si skupinka vybrala malo štatisticky 98% šancu na jasnú oblohu
„Šofér nás doviezol až k domu, kde sme boli ubytovaní – sem tam som bola na pochybách, či ideme správnym smerom, lebo cesta tu bola väčšinou úzka, prašná a kľukatá. Keď sme dorazili, veľmi sa mi uľavilo. K dispozícii sme mali jeden celý dom, hotel, prijemné a pokojné prostredie, veľké svetlé izby a všetko čo k pohodliu naozaj patrí,“ hovorí Klára. Expedíciu za zatmením Slnka si platili sami. „Niektoré hvezdárne získavajú príspevky od štátu, no získať príspevky na podobné expedície je pre združenia veľmi ťažké.“
Hoci je na Sibíri päťhodinový časový posun, astronómovia si po príchode namiesto oddychu skúšali techniku, aby ich v deň zatmenia nič neprekvapilo. Dôležité bolo zistiť okrem iného aj polohu balkóna a jeho vhodnosť na pozorovanie zatmenia. „Vďaka časovému posunu sme boli dlho hore, plánovali sme čo všetko musíme stihnúť počas zatmenia, kto a čo bude mať za úlohu počas úkazu. Sledovali sme oblohu, žiadny mráčik, na slnku sme namerali až 50 stupňov, v tieni tiež nebolo omnoho chladnejšie. Podľa domácich pred desiatimi rokmi tam neboli takéto horúčavy. Cez zimu zase majú pravý opak, niekedy aj mínus 50 stupňov. Napriek tomu vegetácia je skoro taká istá ako u nás,“ vysvetľuje predsedníčka astronomického združenia Solar, ktoré vzniklo po jednej z podob- ných expedícií za zatmením Slnka.
V deň zatmenia bola obloha čistá a jasná. Skupina slovenských astronómov nič nenechala na náhodu – rozdelila sa na tri časti. „Ja som bola v skupinke, ktorá vyliezla na neďaleký kopec, odkiaľ sme mali krásny výhľad na okolie a mesto. Čiastočné zatmenie sa začalo o 16:48 miestneho času, obloha bola jasná bez mrakov. Asi pol hodinu pred zatmením sa z ničoho nič vytvoril pri Slnku mrak, ktorý namiesto toho aby odišiel, zostal tam, ba dokonca ešte rástol. Pozorovali sme okolie, na kopcoch sme videli ako prichádza tieň, ale oblak bol ešte vždy pred Slnkom. Nádej síce zomiera ako posledná, ale všetci sme dobre vedeli, že ten „hnusný“ oblak sa už ani nepohne,“ hovorí Klára.
Úplná fáza zatmenia nastala pred šiestou hodinou miestneho času. Z nej, žiaľ, skupinka videla iba 15 sekúnd. Fotili ako o dušu, chceli zvečniť zatmenie, no nastala pomerne veľká tma. „Ako keby na nás z ničoho nič spadla noc bez mesačného svitu. Zrazu nastalo ticho, vietor však neustal, videli sme oranžový obzor, ako prichádza tieň a tma. Videli sme planéty Merkúr a Venušu, len nie samotné zatmenie Slnka v plnej kráse,“ spomína na sklamanie.
Domáci, pripisujúci úkazu patričnú dôležitosť, púšťali ohňostroj ihneď po úplnej fáze zatmenia. Klárini sa vrátili do hotela s nepríjemným pocitom nedostatku aj napriek tomu, že niektoré fotky sa vydarili. „Druhá skupina, ktorá sa vybrala asi 150 km smerom na juh, mala väčšie šťastie aj napriek tomu, že nemali úplne jasno. Oblaky sa držali v tej správnej polovici oblohy. Tretia skupina, ktorá zostala v hoteli a chcela pozorovať zatmenie z balkóna, videla najmenej. Síce sa im podarili nejaké fotky zo začiatku a jedna na konci zatmenia, nevideli okolie ani putujúci tieň.“
Čisté a tiché mesto na návštevníkov nebolo pripravené. Expedícia vykúpila všetky matriošky a ruské vajcia, pohľadnice o meste ani nezohnali. Cesta domov sa však predĺžila, nakoľko im posunuli let. Napriek úskaliam pobytu v Gorno-Altajsku astronómovia získali množstvo nových skúseností o priebehu a organizácii expedície. Keďže rok 2009 je rokom astronómie, aj Solar so sídlom v Senci plánuje organizovať rôzne aktivity pre svojich členov a širokú verejnosť. Okrem prednášok s pútavými témami z astronómie pristúpia i k spusteniu digitálnej meteorologickej stanice pre monitorovanie počasia. Skúsenosti nadobudnuté počas expedície v Rusku využijú už onedlho v Číne. Chystajú sa na zatmenie storočia.
„22. júla 2009 bude v Číne a v oblasti Tichého oceánu pozorovateľné zatmenie s maximálnou fázou až 6 minút 38 sekúnd. Úkaz s podobnou dĺžkou bude až v roku 2132. Prípravy sú preto v plnom prúde a dúfame, že budeme mat jasnú oblohu.“
ANGELIKA PUKANECOVÁ