Šváby sa v trinásťposchodovom dome na Hviezdoslavovej ulici objavili vlani v lete. „Už trikrát sme to dali vystriekať, no zlikvidovať ich je skoro nemožné,“ povedal nám domovník. Ľudia majú strach z infekcie, niektorí sú už zúfalí. Neveria, že sa švábov niekedy zbavia.
Sypali sa z balkóna
„Keď sa trochu oteplí, mama ich má plný byt. Vyliezajú najmä v noci,“ povedala nám Ľubica Mlynková. „Boli v drezoch aj hrncoch. Keď čistili susedov byt, doslova sa sypali z balkóna,“ dodala suseda Mária.
V byte, o ktorom hovorí, žil starší, dnes už nebohý pán. Údajne si rád vypil a navštevovali ho rôzni kamaráti. „Keď tam prišli pracovníci firmy, aby byt vystriekali, našli na záclone doslova zbierku švábov. Práve odtiaľ sa museli rozliezť do celého paneláka,“ myslia si susedia.
„Moja mama je už zúfalá. Na nohe sa jej objavila vyrážka, určite je od švábov. Nemôže sem doniesť ani malého vnuka, aby nedostal infekciu. Predstava, že po vašom oblečení či posteli behá šváb, je hrozná,“ sťažuje sa Ľubica.
Šváby našla v celom byte, aj v zásuvke s príbormi. „Mama ich dala radšej do chladničky, chlieb a čaje má v mikrovlnke. Keď vidí švába, hneď chytá sprej a začne všetko striekať - v noci spí pri otvorenom balkóne, aby sa nepriotrávila. Tu sa nedá normálne žiť. Už nevieme, na koho sa máme obrátiť.“
Ľubicu zarazilo, že sa proti švábom nič nerobí, od posledného postreku už uplynuli mesiace.
Dezinsekcia ich nezničila
„Boli tu odborníci, celý dom trikrát vystriekali - byty aj pivnice, dokonca odmontovali plechy na chodbách. Plyn sa proti švábom v paneláku použiť nedá, to by museli všetci ľudia odísť,“ reagoval domovník.
Dodal, že vystriekanie domu je nákladné - každé vraj stálo okolo 40-tisíc korún (1327 eur), ktoré išli z domového fondu. „Susedom som na domovej schôdzi hovoril, že šváby musia likvidovať aj sami. Ja mám doma tri druhy sprejov, ktoré striekam preventívne do škár, odkiaľ vyliezajú najmä v noci,“ povedal domovník.
Potvrdil, že pri poslednom z troch postrekov sa odborníci nedostali do všetkých bytov. Údaje preto, že niektorí ľudia boli na dovolenkách.
„Ak sa dezinsekcia nespraví celoplošne, nemá to význam, je to nedokončená robota,“ hovorí odborník Vladimír Toman z Nitry. „Ak sa šváby vyskytnú v paneláku, treba urobiť dezinsekciu vo všetkých vchodoch minimálne dvakrát.“
Toman vysvetľuje, že druhý postrek je určený pre novorodence švába - vajíčka sa vyliahnu za 25 až 35 dní. Nie je výnimkou, že priestory treba vystriekať aj tretí raz, opäť však platí, že treba postupovať celoplošne.
NEBEZPEČNÝ HMYZ
Šváby patria medzi najrozšírenejších škodcov v ľudských obydliach. Okrem potravín požierajú kožu, kožušiny, prírodné textílie aj papier. V literatúre sme sa dočítali, že môžu spôsobiť skrat elektrického prúdu alebo poškodenie počítačových systémov. Prenášajú choroboplodné zárodky a vyvolávajú alergie dýchacích orgánov. Na internete sme našli aj informáciu, že sa vo výkaloch švábov nachádzajú karcinogénne látky.