Prašná poľná cesta. So všetkým, čo k tomu patrí - blatom, hlbokými jamami, nánosmi štrku, obrovskými kalužami vody. Nie je kdesi za dedinou, ale rovno v krajskom meste. V lokalite, ktorá je pri Nitranov synonymom blahobytu - na Zobore. Napriek všetkému sa aj tam nájde tankodróm, akým nepochybne Jaseňová ulica je.
Viničná cesta
Cesta tam nie je žiadna. A hoci má Jaseňová ulica ďaleko od novopostavenej ulice, zastal na nej čas. Je to len ulica so štrkom. Ľudia ho navozili na vlastné náklady, aby sa po ceste domov nedochrámali.
Na Jaseňovej žijú ľudia už roky s vedomím, že každá doterajšia mestská garnitúra na nich kašle. Žiadali o asfaltku, sťažovali sa, písali petíciu, telefonovali. Zatiaľ márne. „Sľuby boli od viacerých garnitúr. Hovorilo sa, že tu bude dvojsmerná cesta, autobusy tadiaľto mali jazdiť. Od roku 1989 som chodieval na posedenia s poslancami mesta. Vždy sa len plánovalo, zaraďovalo do rozpočtu, ale nikdy sa nič neurobilo,“ hovorí Ján Ferko.
Dom na Jaseňovej si postavil ešte začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia. Nasťahoval sa až v roku 1995. „Toto, čo vidíte dnes, je už vylepšené,“ zasmeje sa sarkasticky. „Kedysi to bola viničná cesta, v strede rástla tráva a pri stavaní domu som si na nej pospať mohol,“ spomína Ferko. „Odvtedy sa veľa nezmenilo. Platím dane ako každý iný, preto ma to škrelo. Ale už nie, lebo vidím, že to je zbytočné,“ dodáva rezignovane.
„Keď tadiaľto idem na prechádzku, vždy sa zamažem,“ povedala Božena Horváthová a opatrne obišla kaluž siahajúcu od krajnice po stred vozovky. „Vždy sme zablatení. My aj naše auto,“ hovorí ďalšia žena, čo na ulici býva už desať rokov.
„Je to tu katastrofálne. Na vlastné náklady sme si museli navoziť štrk, pretože toto je poľná cesta asi len pre chotárne účely, nie pre ľudí, ktorí platia dane. Na Nitru je to hanba,“ povedal Gregor Nagy z ulice.
Pripravení žalovať mesto
Hĺbku jám, ktoré na ulici vplyvom počasia vznikli, odhadol až do tridsať centimetrov. Ak by sa mu na ceste niečo stalo, alebo ak by sa poškodilo jeho auto, bez váhania zažaluje mesto a bude žiadať náhradu. „Pokiaľ tu páni poslanci nebývajú, čo by ich to trápilo,“ povedal Gregor Nagy. Jeho manželka vraví, že stav ešte zhoršili nákladné autá, ktoré po ulici chodia k neďalekým novostavbám. „V tejto lokalite sa býva dobre, je tu ticho. Všetko to ale kazí táto cesta,“ povedala Eva Nagyová.
Mesto už dlhý čas tvrdí, že kým nebude na ulici kanalizácia, cestu sa neoplatí robiť. „To je hlúposť. Na iných uliciach majú cestu z dlaždíc, ktoré sa dajú vybrať a znovu použiť. Škoda na použitom materiáli tak nevznikne žiadna,“ vraví Gregor Nagy.
Ľudia sú na Jaseňovej zúfalí v každom počasí. Keď je zima, jamy sa zväčšujú ešte viac. V lete je ulica prašná a v dažďoch blatistá.
Mesto o zlom stave Jaseňovej ulice vie. Na miesto sa išiel pozrieť primátor Jozef Dvonč aj viceprimátor Štefan Štefek. Obaja sľubujú, že stav Jaseňovej sa v dohľadnej dobe zlepší.
„Mesto bolo prostredníctvom Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti úspešné pri získavaní prostriedkov z eurofondov. Pred pár týždňami schválili kompletný projekt za 360 miliónov korún. Budovanie kanalizácie má týmto v meste zelenú. Dotýka sa to aj určitých lokalít na Zobore,“ povedal primátor Jozef Dvonč.
Do projektu zahrnuli aj Jaseňovú. Okrem Zobora sa ráta aj s mestskými časťami Janíkovce, Dražovce, časťou Mlynáriec, Kynekom, Párovskými hájmi aj Krškanmi.
S kanalizáciou sa má začať v júli. „Predpokladáme, že koncom roka by v tých lokalitách mohla byť kanalizácia hotová,“ povedal Dvonč. V ďalšom roku sa budú môcť ľudia na kanalizáciu pripájať. „O budovaní cesty môžeme uvažovať až po dokončení kanalizácie. Poprosíme o trpezlivosť, situácia sa ale po rokoch konečne rieši,“ podotkol primátor.