Pre mestskú autobusovú dopravu nie sú zimné pneumatiky povinné. Nezmenil to ani nový zákon o cestnej premávke, platný od februára. A tak autobusy jazdia po meste na letných gumách, aj keď je na cestách súvislá snehová prikrývka.
Vymieňajú pneumatiky
„Prezúvame len autobusy, ktoré jazdia na prímestských linkách. Dávame im univerzálne pneumatiky, na ktorých môžu jazdiť po celý rok. Vydržia 90-tisíc kilometrov,“ povedal nám Juraj Kusy, riaditeľ dopravnej spoločnosti Veolia Transport Nitra.
Pneumatiky už vymenili na väčšine z 215 prímestských autobusov. Každý má šesť až desať kolies. Jedna pneumatika stojí približne 330 eur.
V mestskej autobusovej doprave zostáva všetko po starom. Na letných gumách môžu autobusy jazdiť aj do Lužianok či Ivanky pri Nitre - neopustia totiž hranice obce.
Kritická je Klokočina
Keď napadne sneh, kritická býva najmä situácia na nitrianskom sídlisku Klokočina, na Hviezdoslavovej ulici. „Keď autobus postojí na zastávke, ktorá je v kopci, má problém sa znova rozbehnúť,“ povedal Kusy.
V takýchto prípadoch musia autobusy čakať na sypač. „Naposledy sme preto mali asi pätnásťminútové meškanie,“ dodal riaditeľ. Nahnevaní ľudia zatiaľ vystúpili a radšej išli peši. Mnohí si myslia, že riešením by boli zimné pneumatiky. Kusy má iný názor: „Keď padá ťažký sneh, ktorý sa ujazdí a vytvorí sa ľad, ani zimné pneumatiky nepomôžu.“
Nedávno uviazli aj autobusy na Zobore. „Tam nie je situácia taká kritická ako na Hviezdoslavovej, zastávky nie sú v kopci. Dôvodom meškania bol skrížený kamión,“ tvrdí Kusy.
Potvrdenie o meškaní
V prípade, že autobus mešká, môže cestujúci žiadať od vodiča potvrdenie do školy či práce. „Tlačivá majú k dispozícii všetci vodiči na prímestských linkách,“ povedal riaditeľ. Vodiči mestskej autobusovej dopravy vraj takéto tlačivo nemajú. „Ale ak ho niekto potrebuje, vieme ho dodatočne vydať.“
Stáva sa, že cestujúci rieši meškanie autobusu privolaním taxíka. „Ak sme meškanie spôsobili my, musíme taxík preplatiť. Za nepriaznivé počasie však nemôžeme,“ dodal Kusy.