Desiatky rokov dostávali prváci polročné vysvedčenia s veľkou jednotkou. Po roku 1989 sa začalo obdobie odbúravania stresu a známky vystriedalo slovné hodnotenie. „Na polrok prváci dostávali pochvalné listy alebo podobné „obrázkové“ vysvedčenia. V júni už dostávali oficiálne tlačivá s hodnotením podľa stupnice,“ hovorí učiteľka prvého stupňa ZŠ so sedemnásťročnou praxou. „Dokonca sa zaviedlo skutočné slovné hodnotenie, ktoré nahrádzalo známky až do štvrtého ročníka. Namiesto rubrík bola na vysvedčení jedna plocha, kam učiteľ vpísal komentár o výsledkoch žiaka za polrok alebo celý rok. Písomky sa hodnotili percentami, ale počas roka neboli žiadne známky. S týmto experimentom však museli súhlasiť aj rodičia.“
Vyše desať rokov dostávali prváci na polrok len pochvalné listy, diplomy alebo podobné neoficiálne tlačivá. Triedny výkaz pre prvý ročník dodnes nemá žiadne rubriky, kam by učiteľ mohol vpísať polročné známky žiaka. Za päť mesiacov ani žiadne nemusel dostať – učitelia dodnes používajú včeličky, šaškov, smajlíkov a iné symboly. Ale na vysvedčení z nich museli vytvoriť číselné alebo slovné hodnotenie.
Dobrý prvák je iný ako dobrý piatak
„Dušanko, pracoval si veľmi pekne, máš samé jednotky,“ ubezpečila prváka učiteľka pri odovzdávaní vysvedčenia. „Pani učiteľka, ale ja tu žiadne nevidím,“ reagoval sklamaný žiačik. Ešte viac dezorientovaní boli rodičia. Prvákom ministerstvo vymyslelo nie päť, ale len štyri stupne: veľmi dobrý, dobrý, uspokojivý, neuspokojivý. „Pôvodný pokyn ministerstva dokonca hovoril, že prvákom máme do vysvedčenia vypisovať ešte širšie formulácie: dosiahol veľmi dobré výsledky, dosiahol dobré výsledky atď. Ale tie sa nám nezmestili ani do počítačového programu, ktorý tlačí vysvedčenia,“ oponuje prvácka učiteľka.
Kto má doma prváka aj piataka, nerozumel už vôbec ničomu. Na druhom stupni sa totiž známky vyjadrujú slovnou stupnicou výborný (teda jednotka), chválitebný, dobrý, dostatočný až po nedostatočný. „Dobrý“ prvák teda dostal dvojku, kým „dobrý“ piatak trojku.
Chaos s nesprávnymi tlačivami sa netýkal iba základných škôl s vyučovacím jazykom maďarským (informovali sme o nich v minulom vydaní). Pôvodné tlačivá vysvedčení pre 2. až 4. ročník sa nedali použiť pre nový počítačový program a učitelia ich museli vypísať ručne. Nové tlačivá sa už dajú vyplniť a vytlačiť počítačom. Na konci roka štvrtáci prinesú domov úplne iné vysvedčenie, ako rodičia videli v januári.
Tabuľky s polročným hodnotením prvákov budú ich učitelia do triednych výkazov pre prvý ročník (teda oficiálnych tlačív) rysovať manuálne. ⋌(MA)