Sneh začiatkom týždňa skomplikoval dopravu, chodci mali problémy na neupravených chodníkoch. Nebezpečenstvo čí-halo aj zo striech - v podobe padajúcich snehových lavín.
Zo strechy súdu na auto
Sneh sa zosunul aj zo strechy nitrianskeho súdu. V pondelok okolo obeda dopadol na škodovku, ktorá parkovala na Cintorínskej ulici. Vodičovi zrejme škoda nevznikla - správcu budovy totiž nekontaktoval. Potvrdil nám to predseda okresného súdu Eduard Heinrich.
Lavína zmrznutého snehu hrozila pádom aj na Lesnej ulici v Nitre. „V stredu ráno visela rovno nad vchodom do paneláka. Keby spadla, zasiahla by aj odparkované autá,“ povedal nám Dezider Erdélyi z Hasičského a záchranného zboru v Nitre.
Obyvatelia domu upozornili na problém políciu, tá kontaktovala hasičov. „Snehový previs sme odstránili pomocou búra-cích sekier. Trvalo to asi tridsať minút,“ upresnil Pavel Juraj. Okolie domu zatiaľ polícia ohradila páskami, aby padajúci sneh nikoho nezranil. Preparkovať bolo treba dve autá.
„Keď som išla po centre mesta, rovno predo mňa dopadla obrovská masa snehu zo strechy. Keby ma zasiahla, rozbije mi hlavu. Kamarátku zas minule takmer zasiahol veľký cencúľ,“ posťažovala sa pani Darina.
Zosuvom snehu môžu zabrániť protisnehové zábrany, veľa budov ich však nemá. „Povinnosťou majiteľa je zabezpečiť nehnuteľnosť tak, aby neboli ohrození chodci ani majetok. Ak napríklad vidíme z budovy visieť cencúle, majiteľa na to upozorníme,“ povedal Miloš Hajnovič, náčelník mestskej polície.
Kontrolovali chodníky
Mestskí policajti kontrolujú aj stav chodníkov. „Ak je na nich neodprataný sneh alebo poľadovica, môžeme dať blokovú pokutu do 33 eur,“ upresnil Hajnovič.
Po poslednom snežení riešili 31 vlastníkov nehnuteľností alebo prevádzok a uložili blokové pokuty v celkovej výške takmer 150 eur. „V 30 prípadoch sme upozornili na povinnosť odstrániť sneh a dali sme termín. V prípade, že ho majitelia alebo prevádzkovatelia nerešpektovali, riešili sme to pokutou,“ dodal Hajnovič.
Tvrdí, že hlavne v centre mesta si podnikatelia uvedomujú svoju povinnosť: „Vedia, že v prípade úrazu sú povinní hradiť regres za ošetrenie. A podľa toho sa k tomu stavajú.“ Ak je poranenie závažné, môže byť zodpovedná osoba stíhaná aj za ublíženie na zdraví. Poškodení si okrem toho môžu na súde vymáhať náhradu škody.
Podľa mestského všeobecne záväzného nariadenia treba sneh odpratať z chodníkov a schodísk najneskôr do 8. hodiny. Poľadovica má byť odstránená čo najskôr po jej vytvorení. Zodpovedá za to vlastník, správca, respektíve užívateľ nehnuteľnosti.
Sneh odvážali aj v noci
Mestské služby odstraňovali sneh z centra mesta aj v noci. Tatrovkami ho odvážali k rieke, kde sa roztopil.
„Túto zimu sme minuli dvakrát toľko posypového materiálu ako rok predtým," povedal nám Ľudovít Janček, riaditeľ Mestských služieb. Keď intenzívne snežilo, s údržbou im pomáhali zmluvní partneri.
Strechy mestských budov, z ktorých by sa mohol zosunúť sneh, nekontrolovali. „Nemáme ľudí, ktorí majú povolenie na prácu vo výškach,“ povedal riaditeľ .
Dodal, že sťažnosť kvôli úrazu či poškodeniu majetku v súvislosti so snehom túto zimu nemali. „Riešime len jednu staršiu vec, keď sa pani šmykla na chodníku, ktorý spravujú Mestské služby. Spadla a zlomila si obe ruky v zápästí. Žiada náhradu škody 3320 eur (100-tisíc korún).“
AUTOBUSY MEŠKALI
Vytrvalé sneženie začiatkom minulého týždňa komplikovalo dopravu v celom Nitrianskom okrese. „Ranný spoj z Párovs- kých Hájov, ktorý mal odchádzať v pondelok o 4.50 hodine, sme úplne vynechali. Autobus sa tam nemal šancu dostať, cesta nebola vôbec odhrnutá. Museli sme volať cestárov. Prvý autobus išiel z tejto mestskej časti až o hodinu neskôr,“ povedal nám Juraj Kusy, riaditeľ Veolie Transport Nitra.
Viaceré spoje v mestskej a prímestskej autobusovej doprave mali 10 až 15-minútové meškanie. Už tradične boli problémy na nitrianskom sídlisku Klokočina. Autobusy museli čakať, kým príde sypač, inak by sa do kopca na Hviezdoslavovej ulici nevyštverali. Ranný spoj číslo 24 dokonca úplne vynechal.