Okrskové volebné komisie môžu pri prezidentských voľbách vytvoriť zápisnicu aj v elektronickej podobe. Umožní im to štatistický úrad, aby si komisie skontrolovali logické chyby v zápisniciach.
Štatistický úrad spustil minulý týždeň sériu skúšok, ktorými sa odborníci pripravujú na spočítavanie hlasov v nastávajúcich prezidentských voľbách. Sčítavanie prebehne v noci po prvom kole prezidentských volieb.
Starší techniku asi nevyužijú
„Pripomienkovali sme softvér z hľadiska užívateľov, všetky pripomienky zapracujeme. Zároveň prebehli školenia predsedov a podpredsedov okrskových volebných komisií, kde moji kolegovia vysvetlili metodiku zisťovania výsledku volieb v okrskovej volebnej komisii vrátane všetkých činností, ktoré je potrebné vykonať po ukončení hlasovania v okrsku a súčasne prezentovali softvér, s ktorým môžu pracovať,“ povedala Renáta Dušová, riaditeľka Štatistického úradu Slovenskej republiky - pracoviska ŠÚ SR v Nitre.
Použitie softvéra a vypracovanie zápisnice v elektronickej podobe je dobrovoľné. Či túto možnosť komisie využijú, bude zrejme závisieť od ich vekového zloženia a schopností pracovať s počítačmi.
„Zákon neumožňuje prevziať zápisnicu len v elektronickej podobe, musíme ju prevziať v tlačenej podobe. Softvér je však aj pre komisie veľmi výhodný, pretože pomôže skontrolovať, či zápisnica obsahuje všetky logické kontroly, či sa komisia nedopustila omylu pri opisovaní a sčítavaní,“ hovorí Renáta Dušová.
Výsledky budú skôr
Softvér je pomerne jednoduchý a zvládnuť by ho mala v prípade záujmu každá okrsková volebná komisia.
Ak sa ho rozhodne komisia použiť, uľahčí prácu aj štatistickému úradu. „Keď zápisnicu prinesú zároveň aj na CD alebo USB, odbudne nám ďalšia práca - za takýto okrsok nebudeme musieť zaznamenávať výsledky do nášho softvéru, ale rovno ich načítame do systému z prinesenej elektronickej zápisnice,“ povedala riaditeľka Dušová.
Sčítavanie hlasov by tak mohlo aj vďaka tejto možnosti doručenia dát prebehnúť rýchlejšie ako pri iných voľbách.
Čakajú na každý okrsok
Renáta Dušová ale hovorí, že je to relatívne a čas, kedy môžu byť známe výsledky volieb, si netrúfla odhadnúť.
„Spomínam si na prípad z malého volebného obvodu, ktorý má menej ako 50 okrskov. Pri posledných komunálnych voľbách by spočítavanie ukončili veľmi rýchlo, ale dlho sme čakali na posledný okrsok, ktorý mal problémy so sčítaním,“ hovorí Renáta Dušová. Spomínaný obvod takýmto zaváhaním jediného okrsku skončil so sčítavaním hlasov až po inom, dvojnásobne väčšom obvode.
Celkovo je v Nitrianskom kraji sedem volebných obvodov – Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Šaľa, Štúrovo a Topoľčany. Pracovať v nich bude spolu 739 okrskových volebných komisií.
Najväčším obvodom je Nitra. Patrí doň aj okres Zlaté Moravce. V tomto obvode je až 203 okrskov. V najmenšom, štúrovskom obvode, je okrskov len 36.