ŠAĽA. Pracovníci Obvodného úradu životného prostredia Šaľa sa presťahovali do nových priestorov. Nájdete ich na zmenenej adrese Hlavná 2186/73A, v modrej budove MTM Plast, oproti mestskému cintorínu.
Podarilo sa im ostať v centre mesta
„Náhradné priestory sme si museli hľadať z dôvodu, že do Šale sa vracia okresné riaditeľstvo policajného zboru. Vlastne sme sídlili v ich budove, ktorá patrí ministerstvu vnútra,“ povedala nám Petronela Vižďáková, prednostka Obvodného úradu životného prostredia Šaľa.
Ich snahou bolo, aby ostali pokiaľ možno čo najbližšie v centre mesta. Napokon sa im to aj podarilo. Tu ich môžu pomerne ľahko nájsť tak starostovia obcí, ako aj občania.
Vybavujú
aj bežnú agendu
V rámci svojich kompetencií sa vyjadrujú aj k otázkam riešenia ochrany ovzdušia, odpadového hospodárstva, ochrany vôd, ochrany prírody a krajiny a rybárstva.
„Máme kompetencie na vyhlasovanie chráneného krajinného prvku. Robíme zisťovacie konania, prípadne aj posudzovanie podľa príslušných zákonov o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Bežný človek sem môže prísť so žiadosťou o vyjadrenie sa k územným alebo stavebným konaniam," hovorí P. Vižďáková. Uvádza, že vydávajú aj stavebné povolenia na vodné stavby.
Majú šesť chránených území
V spolupráci s ďalšími orgánmi a organizáciami ochrany prírody a krajiny zabezpečujú tiež revízie chránených území nachádzajúcich sa v rámci okresu.
V regióne Šaľa ich majú šesť. Sú to Jahodnianske jazierko, Bábske jazierko a Vlčianske mŕtve rameno, Čierne jazierko, Bystré jazierko, Trnovecké mŕtve rameno. Chránenou oblasťou je aj park v Močenku.
Zaujímavosťou regiónu Šaľa je minimálna, iba 3,86-percentná zalesnenosť plôch. Lesíky sú pre túto oblasť pritom mimoriadne dôležité, najmä z hľadiska príjemného prostredia v okolí mŕtvych ramien Váhu.
Sledujú aj vodné stavy
Petronela Vižďáková, ako predsedníčka obvodnej protipovod-ňovej komisie, zvýšenú pozornosť v súčasnosti venuje aj rýchlo sa topiacim snehom v hors-kých oblastiach Slovenska.
Problémy s veľkými vodami v rámci okresu mali naposledy pred tromi rokmi z dôvodu zrážkovej činnosti a veľkého objemu vody z topiaceho sa snehu, čo zapríčinilo naplnenie vodných nádrží a vodných tokov. Povodňová situácia v obciach vznikla v dôsledku zvýšenia hladiny v toku Derňa, následkom zvýšenia hladiny v tokoch Dunaj, Malý Dunaj, Čierna Voda a Dudváh.