Necelá stovka sympatizantov vojnového slovenského štátu aj jeho prezidenta sa zhromaždila v Panteóne slovenských dejateľov v Čakajovciach. Na 70. výročie vzniku prvého slovenského štátu sa pod dohľadom polície klaňali soche Jozefa Tisa.
Chlapci a dôchodcovia
Medzi prevažne dôchodcami postávalo zopár chlapcov s vyholenými hlavami. Na sebe mali vypásané rifle alebo kapsáčové nohavice a tmavé bundy. Tváre si kryli slnečnými okuliarami a poniektorí mali na hlave šiltovky. „Svoju materčinu milujeme, cudzej reči slúžiť nebudeme,“ spieval zbor. Mamička s jednoročným dieťaťom na rukách húpala bokmi v rytme melódie. Ďalšie deti pobehovali okolo parku, Tiso zaujal len ich rodičov.
„Ja som žil v tom štáte, a dobre bolo. Otec zomrel, keď som bol malý. Mama dostávala penziu štyristo korún. Ani hladu ani smädu sme nemali,“ povedal 76-ročný Jaroslav Lauko z neďalekých Lužianok.
Tisovi zarecitoval svoje vlastné básničky jeho bývalý žiak Michal Števko. Potom ohúril oduševneným prejavom. „Kam speješ, národ slovenský, keď už v kostoloch spievame falošné piesne? Pred päťdesiatimi rokmi slobodomurárska americká židovská lóža nariadila, že musíme dostať do katolíckych kostolov metalovú muziku, aby sme narušili nábožný spev katolíckeho slovenského ľudu,“ zahlásil Števko a pobaveným ľuďom krátkou ukážkou predviedol, ako sa čisto spievalo v kostoloch a ako sa teraz spieva falošne. Poďakoval sa čakajovskému spevokolu, ktorý zaspieval aj hymnu prvého slovenského vojnového štátu Hej, Slováci. „Ďakujem našim pionierom a pionierkam,“ povedal a dodal, že oslovil mnohé spevokoly v Nitre, aby sa „prišli prejaviť“ do Čakajoviec. „Báli sa, aby ich niekto neohováral, že sú fašisti,“ povedal.
Radšej nebyť ako byť prostitútom
„Nikdy sa nevzdáme prezidenta Tisa. Nebudeme spoločenskí prostitúti, to radšej nech nie sme,“ povedal organizátor akcie Róbert Švec zo Slovenského hnutia obrody.
Sedemnásťročný chlapec z Bratislavy v slnečných okuliaroch prejavom Števka aj Šveca hlasno tlieskal. Keď netlieskal, túlil sa k priateľke. „Čo sa stalo slovenským Židom, nepovažujem za nejakú dôležitú vec, ktorú on vykonal. Zaujímam sa o túto vec už asi tri roky, mám prečítané všetky knihy od Kamenca aj od Vnuka. Doktor Tiso mohol za deportácie v tom, že on bol prezident a musel niesť politickú zodpovednosť. Ale žeby zo svojej vôle posielal Židov do koncentračných táborov, to je nepravda,“ povedal chlapec.