Nitra doma vyhráva, FC ViOn stráca dych

Futbal

FC Nitra - Dubnica 2:1 (0:0)

Nitra dala zabudnúť na trápenie z prvého polčasu dvojgólovým obratom.

Začalo sa opatrne, uzimených divákov zohrieval dlho iba čaj. Obranu súpera dostal dva razy do strehu Šťastný, z jeho aktivity sa zrodili prvé nitrianske šance, od 20. min. ale začali hroziť aj čiperní hostia. Po akcii Grendela si Tóth v 26. min. v snahe zažehnať hroziace nebezpečenstvo takmer strelil vlastenca a pred prestávkou dva razy zachránil brankár Hroššo pred Ondrášom a Obertom. Dubničania vyšli smelší aj na druhý polčas. V 50. min. Hroššo odvážnym vybehnutím zmaril brejk Kuzmovi, o chvíľu však potiahol loptu Seye, prihral Zápotokovi a hostia viedli. Dlho sa ale netešili. Rák totiž vyrovnal z penalty za faul na Hodúra a do vedenia dostal Nitru vzápätí Leško, keď sa po dlhej prihrávke Tótha výborne zbavil aj brankára hostí Zajaca a z 10 m sa nemýlil. Hoci potom Dubnica pridala, Ondráš, Seye a Zápotoka svoje šance zahodili, stav sa už nemenil.

FAKTY ZO ZÁPASU

l Góly: 61. Rák (11 m), 66. Leško - 55. T. Zápotoka.
l Pred 1 010 divákmi rozhodoval Michlian, ŽK: Držík, Jánošík (obaja Dubnica).
l FC: Hroššo – Šťastný, B. Labant, Mar. Tóth, Leško – Barčík, Kopačka (46. Glenda), Babic (46. Hodúr), Simunovič (75. Kolár) – Semeník, Rák.
l MFK: Zajac – Obert, Jánošík, Chmelík, Ondráš – T. Zápotoka (90. Vlasko), Pleva, Držík (77. Porázik), Grendel – Kuzma (71. Zapalač), Seye.

SLOVO TRÉNERA

l Petar Kurčubič: „V príprave som nedokázal hráčov presvedčiť, že nás čaká ťažký zápas. V prvom polčase sme nevyhrali jediný súboj, striedania nám ale pomohli. Po prvom góle sme sa vrátili do hry aj so šťastím, futbal je ale aj o tom.“

OKAMIH ZÁPASU

l Víťazný gól priniesol radosť do hľadiska aj rozhodnutie na trávnik. Tóthov nákop si Leško dobre spracoval, po prieniku do 16-tky hostí sa zbavil aj brankára hostí Zajaca a delovkou z 10 m takmer roztrhol sieť dubnickej brány.

POSTAVA ZÁPASU

l V bráne Nitry dostal príležitosť, prvú na jar, Lukáš Hroššo a za dôveru sa oplatil, ako najlepšie vedel. Svoje mužstvo podržal 21-ročný gólman už v prvom polčase, Nitru držal aj po prestávke, na troch bodoch má najväčší podiel.

Artmedia - Zlaté Moravce 5:0 (3:0)

Zlaté Moravce nepremenili sľubný vstup do zápasu na góly, za čo tvrdo pykali.

Zverenci Štefana Horného vyrukovali na Pasienkoch s otvorenou partiou a v prvej štvrťhodine mali hneď dve dobré šance na otvorenie skóre, ale Tomko ani Tomášek si nepotykali s koncovkou. Trest prišiel hneď a gól Sylvestra zo 17. min. odštartoval nečakanú demontáž hostí. Za dvadsať minút potom bolo po zápase, keď sa presadil opäť Sylvestr a na 3:0 zvyšoval Majtán. Znížiť mohol ešte do prestávky Lalák, lopta mu ale po štandardke Candráka ušla z nohy a dobre nezareagoval vzápätí ani Tomko. V druhom dejstve už domáci kontrolovali priebeh, a hoci sa Zlaté Moravce sympaticky pokúšali o návrat do zápasu, obrany Petržalky na čele s Burákom bola pre hostí neriešiteľným problémom. Zaslúžené víťazstvo ešte hráči Petržalky podčiarkli ďalšími gólmi Salátu a Struhára, ktorý pečatil výsledok 5:0 prudkou hlavičkou po rohu.

l Góly: 17. a 22. Sylvestr, 37. Majtán, 57. Saláta, 77. Struhár.
l Pred 440 divákmi rozhodoval Havrilla, ŽK: Saláta, Mikulič - Pavlenda.
l ARTMEDIA: Kamenár - Mikulič, Struhár, Burák, R. Konečný - Kóňa (83. Čikoš), Saláta (62. Guedé), Czinege, V. Horváth - Majtán, Sylvestr (71. Pa. Ďurica).
l FC VION: Bolek - Pavlenda, Klabal (46. Pa. Farkaš), Pa. Majerník, Candrák - Kuračka (68. T. , Macko), Lalák, Náther, Tomášek - Ró. Tomko (55. Kožiak).

l Štefan Horný: „Začali sme veľmi dobre, mali sme aj dve vyložené šance. Potom nás však súper kruto vytrestal. Hoci sme hrali pomerne vyrovnaný zápas, utrpeli sme debakel. Musíme mať ale hlavy hore, stále ideme ďalej.“

l Gólov bolo ako maku, žiaľ, pre Zlaté Moravce, ani jeden v domácej bráne. Výnimočnú efektivitu Petržalky korunoval piatym gólom Struhár, ktorý razantným zakončením najlepšie poukázal na rozdiel medzi oboma súpermi.

l Tréner Petržalky Michal Hipp si nevie vynachváliť služby Petra Buráka. Nitriansky odchovanec potvrdil povesť žuly, zo stredu domácej obrany dokázal svojou rýchlosťou i schopnosťou čítať hru uhasiť každú hrozbu zo strany hostí.

MŠK Žilina
- DAC Dun. Streda 5:1 (2:0)
Hneď prvý útok domácich sa skončil gólom. Lietava vysunul do voľného priestoru Rilkeho - 1:0. Od začiatku hrali obe mužstvá útočný futbal. Hostia mohli vyrovnať v 13. min., pokúšali sa o to Boya a Regedei. V 33. min potiahol Rilke a Oravec zvýšil. V 38. min Esad Veledar inzultoval po odpískaní domáceho Rilkeho a šiel pod sprchy. Po prestávke prišli dve strelecké chvíle Vladaviča. V 69. min Regedei vystrelil spoza veľkého vápna, lopta sa pred Pernišom odrazila od zeme a skončila v sieti. Posledné slovo mal Adauto z penalty po faule Parvina na Rilkeho.
l Góly: 52. a 59. Vladavič, 1. Rilke, 33. Oravec, 90+. Adauto (11 m) - 69. Regedei.
l R Hriňák, ŽK: Piaček, Štrba - Esad Veledar, Gerich, Abena, Adiaba, ČK: 38. Esad Veledar, 3462 divákov.
l DAC: Novota - Adiaba, K. Németh, V. Varga, Gerich (46. Parvin) - Boya, Abena - Regedei, Esad Veledar, Hassan - Beniušis.

Servis Corgoň ligy

Ostatné výsledky 22. kola
Slovan - Ružomberok 2:0 (0:0), 46. a 85. (11 m) Masaryk.
Prešov - Košice 1:2 (0:1), 76. Penksa - 5. R. Cicman, 58. Milinkovič.
Trnava - Banská Bystrica 2:0 (1:0), 24. Doležaj, 78. Kožuch.
Dohrávka: Artmedia - Dubnica 3:0 (1:0), 39. Czinege (11 m), 55. Horváth, 75. Saláta.
1. Slovan 21 14 5 2 43:13 47 (+17)
2. Žilina 21 13 3 5 40:15 42 (+9)
3. Trnava 20 11 6 3 30:19 39 (+6)
4. Košice 21 8 7 6 30:28 31 (+1)
5. Dun. Streda 21 7 7 7 24:31 28 (-2)
6. Artmedia 21 7 6 8 35:29 27 (-6)
7. Ružomberok 20 6 7 7 26:24 25 (-2)
8. Prešov 21 6 6 9 22:33 24 (-9)