Občanom maďarskej národnosti prekáža rozdelenie volebných obvodov, aké navrhla slovenská koalícia. Menenie obvodov označili za účelové. Boja sa, že kvôli zmenám získajú v župných voľbách oveľa menej poslancov za SMK.
Takmer šesťtisíc ľudí z Novozámockého okresu sa podpísalo pod petíciu Strany maďarskej koalície. Krajský parlament v petícii ľudia žiadajú, aby zmenil svoje rozhodnutie o rozdelení predtým kompaktného okresu Nové Zámky na dva volebné obvody – Nové Zámky a Štúrovo.
Politická hra
Strana maďarskej koalície vidí za rozdelením novozámockého obvodu zámer. Z politickej hry má najviac vytĺcť slovenská koalícia strán, ktorú v župnom parlamente reprezentujú Smer, SDKÚ, KDH a HZDS. Tá pohodlne presadila návrh, ktorým rozsekla obvod na dve časti.
V obvode Štúrovo, ktorý je v južnej časti okresu, má SMK šancu získať len troch poslancov. V severnej časti okresu, teda v obvode Nové Zámky, nemá SMK šancu na poslanca žiadnu. Na severe okresu totiž žije 85 % Slovákov a 15 % Maďarov. Keďže volebný systém v župných voľbách je väčšinový, SMK v tejto časti územia má skoro nulové šance uspieť.
Z celého Novozámockého okresu pritom dnes SMK zastupuje v 52-člennom zbore 5 poslancov, v predchádzajúcom volebnom období to bolo dokonca až 11 poslancov.
Pripravení rozštiepiť okres
„Nové Zámky by mali ostať kompaktným obvodom tak ako doteraz. Rozdelenie považujeme za účelové a vidíme v ňom politický motív,“ povedal krajský šéf SMK Iván Farkas.
„Za chodu zmenili pravidlá hry,“ povedal o slovenskej koalícii László Szigeti. Podľa neho je to účelová snaha o „vytesnenie“ SMK.
Petíciu už SMK odovzdala župnému úradu, ktorý preverí podpisy. Ak by návrh, aby sa volebné obvody vrátili do stavu spred júna minulého roka, neprešiel, SMK je pripravená ísť ešte ďalej. „Nevylučujeme v takom prípade ani návrh, aby severná časť okresu bola ďalej rozštiepená, a aby sa vytvoril šuriansky volebný obvod. To by boli obvody na úrovni kedysi fungujúcich obvodov štátnej správy,“ povedal Farkas.
Dva extrémy
Župan Milan Belica je spokojný so súčasným stavom. Povedal, že bude potrebné vyvolať politické rokovania slovenskej koalície a SMK, lebo o volebných obvodoch nerozhoduje len jedna strana. „Zmeniť obvody môžu len poslanci, ak by mali na to vôľu. Dosť dobre si to ale neviem predstaviť,“ podotkol župan.
Upozornil, že zo zákona je viac možností, ako upraviť volebné obvody. Zákon pripúšťa aj dva extrémy. „Umožňuje aj jeden volebný obvod - a to som zvedavý, aká by bola ich reakcia potom,“ hovorí Milan Belica. Druhým extrémom je zriadenie obvodov podľa počtu obyvateľov tak, aby na jeden pripadalo zhruba 12-tisíc obyvateľov. V takom prípade by v našom kraji mohlo vzniknúť až 52 volebných obvodov.
Pribudnú poslanci
Strane maďarskej koalície tiež prekáža štatistika, z ktorej vychádzali krajskí poslanci, keď v júni 2008 rozdelili novozámocký obvod. Iván Farkas povedal, že vtedy sa vychádzalo zo štatistík o obyvateľstve z januára 2008.
„Tie údaje sa dynamicky menia, treba ich zobrať do úvahy,“ povedal. Reagoval tým aj na to, že po jesenných župných voľ-bách bude v krajskom parlamente až 54 poslancov namiesto súčasných 52. Pribudne jeden poslanec v obvode Topoľčany a obvode Nitra. „Nemyslím si, že by bol úbytok ľudí taký výrazný. Skôr si myslím, že je evidovaný na juhu a nie na severe,“ komentoval argumenty SMK župan.
SLOVENSKÁ KOALÍCIA - REPETE
Pred jesennými župnými voľbami sa aj tentoraz združili slovenské strany. Do volieb chcú ísť spoločne Smer, SDKÚ, KDH a HZDS. Slovenskú národnú stranu medzi seba neprijali.
Viacerí predstavitelia slovenskej koalície naznačili, že dôvodom je to, aby ich nikto neobvinil, že so SNS hrajú s maďarskou kartou.