Nitrania, rovnako ako obyvatelia iných krajských miest, mohli v prvých aprílových dňoch navštíviť gazdovský dvor. V predsviatočnom období si tu mohli kúpiť klobásky, jahňacie mäso, surové kravské mlieko, víno, vajíčka aj ovocie. Združenie agropodnikateľov Dvory nad Žitavou malo pri stánku ako atrakciu aj ohrádku s ovečkami.
Návštevníci trhov obdivovali aj maľované vajíčka, predmety z hliny, prútia aj dreva.
Pozornosť okoloidúcich lákali veľkorozmerné obrazy zo sisalového špagátu, ktoré robí Michal Ilečko s manželkou Annou. „Vytvárame ich už 45 rokov a snažím sa na nich zobrazovať tradičné slovenské motívy,“ hovorí Michal Ilečko a ukazuje na veľké obrazy s témami vinárstva, folklóru a tekovskej odobierky. Boli tu aj labute v srdci ako symbol vernosti, gajdoš, slovenská polka, očovskí pastieri aj strom života. „Na svete existujú dva moje obrazy s rozmerom 16 metrov štvorcových - jeden je v Pensylvánii a druhý v Luxembursku. Na jednom som robil pol roka, bola to makačka,“ dodal Michal Ilečko, ktorý ponúkal aj malý drevený mlyn, pokladničku, dinosaura, slona a rôzne dekoratívne predmety. Tento učiteľ na dôchodku si zriadil aj malú galériu, kde prezentuje svoje výrobky.
Jeho manželka Anna priamo na trhu ozdobovala vajíčka. „Je to piplavá robota, výzdoba jedného mi trvá aj dve hodiny,“ povedala pani Anna a na tmavomodrom vajíčku gravírovačkou vyškrabkávala vzor. „Vymýšľam si ich sama, tento je napríklad motívom z mojej záclony,“ dodala.
Háčkované vajíčka, anjelikov, zajkov aj kačičky na gazdovskom trhu predávali Helena Molnárová a Mária Krčmáriková z Nitry. Obe predvádzali aj ich výrobu. „Háčkujeme doma popri kávičke, varení alebo pri telke, tak ani nevieme odhadnúť, koľko času trvá výroba takéhoto textilného vajíčka,“ povedali.