Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Basketbalisti Nitry majú dva postupové mečbaly

Štvrťfinálová séria medzi Nitrou a Komárnom nie je pre slabšie žalúdky.

Komárno nastupovalo v stredu na domácej pôde s možnosťou zvýšiť vedenie v sérii na 2:0. Duel bol testom pre srdcovú činnosť všetkých prítomných v hale. Štyri minúty pred koncom mali Nitrania komfortný 12-bodový náskok, ale domáci ho presingom zmazali. Jedna nadstavená porcia piatich minút však nestačila, pri Dunaji sa hralo napokon až 50 minút čistého času, a na konci vytryskla nitrianska radosť. „Ďalší zápas s neuveriteľnou koncovkou, dnes sme boli šťastní my. Sme nesmierne radi, že sa nám podarilo revanšovať. Mali sme na to, aby sme dohrali celý zápas, ale dopúšťali sme sa neuveriteľných chýb. Sú to vypäté situácie, chýba nám chladnokrvnosť,“ povedal tréner víťazov Ľubomír Urban.
Aj v sobotu pod Zoborom Komárno riadne hrýzlo. Nitriansky útok bol v prvom polčase paralyzovaný obrannou sieťou Riekeru, hoci tentokrát nie zónovou. Po prestávke za stavu 38:44 však zavelil do útoku Lawrence, po jeho ďalšej trojke a dupli Pohánku viedla Nitra už 58:50 a vykročila k druhému bodu v sérii. Za stavu 59:58 prišla desaťbodová séria domácich, ktorá dvíhala skvelých divákov zo sedadiel.
„V prvom polčase nás zdobila kolektívna hra, ale to sa potom z našej hry vytratilo. Nitra vyhrala zaslúžene,“ podotkol tréner Komárna Maroš Kováčik. Celý jeho tím mal v sobotu iba 7 asistencií. „Opäť sme však odohrali kvalitný zápas s Nitrou, ktorá má vynikajúci káder. Séria je stále otvorená. Myslím si, že keby sa nám podarilo prísť sem na piaty zápas, tak nôž na krku bude mať Nitra, nie my,“ dodal.
„Prvý polčas nám nevyšiel podľa našich predstáv, dostali sme veľa bodov z protiútokov. Celé družstvo bojovalo, hlavne v nepriaznivom vývoji sme vsadili na obranu. Vyzdvihnúť musím Tomeka, ale pochváliť iba jeho by bolo nekorektné, všetci podali výkon potrebný na víťazstvo,“ povedal tréner Nitry Urban. Ten sa rozhodol po prvom prehratom zápase hrať väčšiu časť zápasu s dvoma vysokými hráčmi, čo prináša ovocie v doskokoch. V tomto ukazovateli Nitra jasne dominuje. „Play off je iná súťaž, kladie nároky na psychiku. Základom je pripraviť hráčov, aby podali optimálny výkon na úrovni svojich schopností. Pred štvrtým zápasom budeme mať drobnú výhodu, ideme ďalej za naším cieľom,“ dodal Urban.
Fakty zo štvrťfinále
2. zápas: MBK Rieker Komárno - BK AX SPU Nitra 93:95 po dvojnásobnom predĺžení (15:23, 16:13, 13:14, 27:21 - 9:9, 13:15)
l R Sudek, Kuzmiak, Szibilla, TH: 34/26 - 46/28, fauly: 28 - 32, trojky: 9 - 7, 5 OCH: 40. Jurík, 50. Šulovič, 50. Závodný - 50. Lawrence, 550 divákov.
l RIEKER: Majoroš 14, Gibson 9, Suja 7, Blagojevič 8, Seman 2 (Závodný 16 (3), Jurík 15, Barišič 12 (3), Šulovič 10, Lehman).
l AX SPU: Hill 25 (10 dosk.), Lawrence 22 (8 as.), Fapšo 14, Vido 11, Červenka 6 (Tomek 9 (10 dosk.), Pohánka 6, Votroubek 2). Užitočnosť: Hill 26, Lawrence 23, Fapšo 15, Tomek 14.
l Ostatné výsledky 2. zápasov: Poprad - Pezinok 77:80, B. Bystrica - Prievidza 64:74, Levice - Spiš. N. Ves 69:66.
3. zápas: BK AX SPU Nitra - MBK Rieker Komárno 74:65 (17:24, 13:13, 19:11, 25:17)
l R Brziak, Pipíška a Hlinka, TH: 26/17 - 12/6, fauly: 18 - 24, trojky: 7 - 5, 5 OCH: 40. Závodný, 40. Šulovič, 650 divákov.
l AX SPU: Lawrence 18 (8 as.), Hill 11, Červenka 6, Fapšo 5, Vido (Tomek 23 (14 dosk.), Pohánka 9, Votroubek 2). Užitočnosť: Tomek 42, Lawrence 17, Pohánka 14, Hill 12.
l RIEKER: Majoroš 17, Barišič 9, Závodný 5, Seman 5, Blagojevič 4 (Jurík 11, Šulovič 6, Gibson 6, Suja 2, Lehman).
Stav série: 2:1.
l Ostatné výsledky 3. zápasov: Pezinok - Poprad 94:74 (stav série 2:1), Prievidza - B. Bystrica 88:74 (konečný stav série 3:0), Spiš. N. Ves - Levice 81:70 (stav série 2:1).
l Skupina o 9.-12. miesto: Inter - Handlová 108:111 pp, D. Kubín - Košice 86:79 pp, Handlová - D. Kubín 79:70, Košice - Inter 103:85.
l Ďalší program štvrťfinále - 4. zápas - 8. 4. o 18.00 h Komárno - Nitra; príp. 5. zápas - 11. 4. o 18.00 h Nitra - Komárno.

ZÁKLAD JE OBRANA

V oboch víťazných dueloch hral dôležitú rolu nitriansky pivot Branislav Tomek, v sobotu bol dokonca mužom večera. Fanklub právom skandoval po poslednom hvizde práve jeho meno. „Myslel som si, že dnes to pôjde ľahšie, ale znova sme zle začali. Rozhodlo až naše zlepšené úsilie v obrane,“ povedal skromne muž, ktorý nevyhľadáva novinárske mikrofóny a pokračoval: „Komárno je nepríjemný súper, majú viac vyrovnaných obvodových hráčov. Niekedy nám vychádza proti nim hra s dvoma pivotmi, niekedy nie. Dnes bola lepšia atmosféra ako v prvom zápase. Keď fanúšikovia povzbudzujú, hrá sa lepšie. Chceli by sme rozhodnúť už v stredu. Základom bude opäť obrana,“ dodal Tomek. V sobotu mal 14 doskokov, neomylnú streľbu a pridal aj dva bloky.