Pri bilancovaní uplynulého roka vyjadril okrem iného radosť z toho, že si kraj v rámci Slovenska aj v roku 2008 upevnil dominantné postavenie v znižovaní nezamestnanosti, keď zo všetkých ôsmich krajov nielenže prispel najväčšou mierou k historickému poklesu nezamestnanosti na Slovensku, ale aj teraz, v čase svetovej ekonomickej krízy, drží jej mieru pod hranicou ôsmich percent. Rozhodujúci podiel na tom, podľa neho, majú nielen veľkí, štátom podporovaní investori, ale najmä desiatky menších či stred-ných firiem, ktoré ešte stále ponúkajú v Nitrianskom samosprávnom kraji vyše 1000 voľných pracovných miest, pričom ohlásené sú i ďalšie.
Milan Belica v tejto súvislosti konkretizoval: „Napríklad iba pri dostavbe Jadrovej elektrárne Mochovce vznikne 4000 nových pracovných miest, okrem toho to budú stovky zamestnaných ľudí, ktorí sa budú podieľať na dobudovaní rýchlostnej komunikácie R1 na trase z Nitry do Banskej Bystrice.“
Ako ďalej predseda NSK pokračoval: „Je logické, že na rast zamestnanosti a pokles nezamestnanosti priamo nadväzuje aj rast miezd, ktorý je v našom kraji zo všet-kých slovenských krajov najdynamickejší. Zúročuje sa tak úsilie nás všetkých, smerujúce k stále lepšiemu životu každého, kto sa oň pričiní, či už vlastným umom a či manuálnou prácou. V tejto súvislosti chcem zdôrazniť to, čo väčšina z vás určite veľmi dobre vie, že všetko, čo sme spoločne dosiahli, je aj zásluhou pedagógov, kvalitne pripravujúcich svojich žiakov, či študentov na vstup do každodennej praxe a následne ich samotných, schopných nájsť motiváciu k zodpovednému štúdiu a cieľavedomej príprave na život v časoch pokojných, ale aj v obdobiach hospodárskych a sociálnych turbulencií. Aj oni majú veľkú zásluhu na tom, že za ostatných 5 rokov vzniklo v našom samosprávnom kraji viac ako 15-tisíc nových pracovných miest.“
Predseda NSK potom okrem iného zdôraznil: „Žijeme v kraji bohatom na prírodné krásy a historické pamiatky, v kraji s dobrým ekonomickým a kvalitným ľudským potenciálom, v kraji, ktorý môže ťažiť a aj ťaží z obsiahleho kultúrneho dedičstva a zo slávnej minulosti. Žijeme v sociálno-ekonomickom priestore, na ktorom sa od nepamäti stretávali, stretávajú a budú stretávať rozmanité kultúry, kde už celé stáročia spoločne vedľa seba žijú viaceré národy a národnosti. V tejto súvislosti pripomínam, že práve odchádzajúci rok 2008 bol pre celú Európu rokom medzikultúrnych a teda aj medzietnických vzťahov. Spoločne si preto zaželajme, aby sme sa vzájomne rešpektovali a predovšetkým, aby sme hľadali a nachádzali to, čo nás spája, nie to, čo nás rozdeľovalo a rozdeľuje. Neoživujme historické traumy a aj v nastávajúcom roku 2009 spoločne budujme spokojnú budúcnosť našich detí, nádejou naplnenú budúcnosť všetkých obyvateľov nášho samosprávneho kraja i celého Slovenska v zjednotenej Európe.“
Milan Belica napokon povedal: „Je zrejmé, že miera spokojnosti s kvalitou života je vec veľmi subjektívna a že navyše nikdy nebudeme všetci so všetkým úplne spokojní. Všetci viac-menej poznáme celý rad objektívnych i subjektívnych problémov, ktoré strpčujú život nás všetkých. Vynaložme preto aj v novom roku spoločné úsilie pri riešení každodenných problémov v školstve, zdravotníctve, sociálnej sfére, v oblasti budovania infraštruktúry, či mobility občanov.
Všetkých vás prosím a prizývam k tomu, aby sme v čase, keď budeme v posledný deň roka 2009 znovu bilancovať, mali dobrý pocit z výsledkov nášho spoločného úsilia a z úspešne prežitých dní. Napokon mi, milí spoluobčania, dovoľte na prahu nového roku 2009 zaželať vám pevné zdravie, veľa šťastia a spokojnosti v pracovnom i osobnom živote. Nech rok 2009 napíše pre náš kraj i pre každého z nás príbeh plný porozumenia a žičlivosti.“