Nitrania v obchodoch platili najmä korunami

Od januára máme novú euromenu. Problémy zatiaľ spôsobila len v autobusoch - viacerí cestujúci ich chcú využiť ako zmenáreň a za lístok platia veľkými bankovkami.

Viaceré lekárne zatvorili
Až do 16. januára možno platiť za tovar a služby aj slovenskými korunami. Obchodníci by mali vydávať už len eurá. Počas prvého pracovného dňa po zavedení novej meny stále výrazne prevažovali platby v korunách. Podľa prieskumu, ktorý zverejnila Európska komisia, platilo v piatok eurami len 18 percent ľudí. Podobná bola situácia aj v nitrianskych obchodoch.
Viaceré menšie prevádzky mali v piatok zatvorené - na dverách bol nápis dovolenka alebo inventúra. Niektorí si myslia, že sa za tým mohla skrývať aj obava z novej meny.
V centre Nitry bolo zatvore-ných tiež viacero lekární. Spôsobila to aj nová kategorizácia liekov platná od 1. januára. V lekárni na Farskej ulici ju museli zvládnuť za chodu - 1. aj 2. januára mali pohotovostnú službu. „Od samého rána máme veľmi veľa zákazníkov, je to veľký nápor,“ povedala nám v piatok lekárnička. Zaskočilo ju, že viaceré okolité lekárne boli zatvorené. „Ide to trošku pomalšie, ale ľudia sú väčšinou trpezliví. Platia v eurách aj korunách. Väčšiu slovenskú bankovku nám doniesol len jeden pán, no o chvíľu sa vrátil s rozmenenou,“ dodala lekárnička.
Aj v čase našej návštevy bolo v lekárni plno. Práve platila pani Nataša - korunami: „Dnes som do banky vložila slovenské koruny, euro v hotovosti zatiaľ nemám, budem preferovať platbu kartou. Eurobalíček som si nekúpila, mali sme ho dostať v práci, no nejako to nevyšlo.“
Zákazníkov bolo menej
V potravinách na Párovciach bolo v piatok menej zákazníkov ako obvykle. Pokladníčka Marika Ondrejková si myslí, že to môže súvisieť aj s eurom a strachom z novej meny. „Ľudia väčšinou platia slovenskými korunami, eurá mali zatiaľ len mladí. S eurokalkulačkou som nikoho nevidela. Nevšimla som si ani, že by mali europeňaženky. Aj my sme ich predávali, ale hneď sa minuli,“ povedala nám pokladníčka.
Dôchodkyňa Zuzana bola v týchto potravinách nakupovať spolu so synom Štefanom Šagim. Za mamou prišiel v piatok vyslovene preto, aby jej pomohol zorientovať sa v novej mene. „Dnes mala prvý dôchodok v eurách. Spravíme to tak, že jej slovenské korunky, ktoré ešte má, zamením, aby už platila len v eurách a nemala z toho zmätok,“ povedal nám pán Štefan.
Autobusy môžu meškať
Nitrianska tržnica bola v piatok poloprázdna. Prišli len predajcovia odevov a kvetov. Tí prví sa tvárili, že našim otázkam nerozumejú - hovorili niečo po vietnamsky či čínsky. Zhovorčiví neboli kvetinári. Zákazníkov mali pomenej, a tak viacerí zrejme ľutovali, že prišli.
Pani Mária Peťovská bola na tržnici kúpiť dve kytice. Jednu platila v eurách, druhú v korunách. „Mám tu tri peňaženky - na slovenské koruny a na eurá, jednu som zobrala manželovi - pre prípad, že by mi chýbali peniaze. Doma mám aj europeňaženku od Ježiška,“ povedala s úsmevom.
Dôchodkyni z Nitry, ktorá ani za svet nechcela prezradiť meno, dal europeňaženku premiér Fico. „Bola som na úrade vlády na dni otvorených dverí,“ vysvetlila nám. Peňaženku na mince vytiahla aj jej známa, tiež dôchodkyňa: „Na euromince stačí.“
Obe ženy sa zhodli, že sa v novej mene orientujú dobre a žiadne eurokalkulačky nepotrebujú. „My to máme v hlave, my sme len počty ľúbili,“ zasmiala sa staršia a hneď vypočítala, koľko je 50 centov: „To je päť krát tri - pätnásť korún.“ No netajila ani kritiku: „Neľúbi sa mi to. No čo si pomôžeme?“
Mladšia dôchodkyňa poznamenala, že v porovnaní s rokom 1953, kedy prišlo k mene a znehodnoteniu peňazí, sa nič nedeje. „Pani profesorka nám vtedy ako prvákom priemyslovákom sľúbila, že nás vezme na výlet do Luhačovíc. Vtom došla mena a z Luhačovíc bol Zobor. To bola vtedy katastrofa, ale teraz je to jedna k jednej.“
Dôchodkyne sme zastihli, kým čakali na autobus. Obe majú čipové karty. Vodiči majú takýchto cestujúcich, najmä v čase duálneho obehu, najradšej. Ak im niekto platí za lístok veľkou slovenskou bankovkou a oni mu musia vydať eurá, zdržuje ich to. „Ľudia nás využívajú ako zmenáreň a prichádzajú s veľkými bankovkami, čím komplikujú vybavovanie cestujúcich. Mimoriadne meškania autobusových liniek zatiaľ neevidujeme, sú to väčšinou len dve - tri minúty. No cestujúcich je menej, sú prázdniny a dovolenky. Obávame sa, že keď si ľudia udržia tento kurz aj v stredu, meškanie bude veľké,“ povedal nám Milan Jankulár, obchodný riaditeľ spoločnosti Veolia, ktorá prevádzkuje mestskú autobusovú dopravu.
Za muziku dostal aj euro
Veľkými bankovkami chceli platiť aj dvaja zákazníci, ktorí si kupovali noviny v stánku na Párovciach. Evidentne takto chceli získať eurá - po námietke predavačky hneď vytiahli drobné.
Pokladníčka v Tescu nám povedala, že nemajú problém prijať hoci aj päťtisíckorunáčku za dvestokorunový nákup. Zákazníkovi vydajú eurá. „Ale veľa takých prípadov nie je. Menej je aj nakupujúcich,“ dodala.
Taxikár Ivan z taxislužby Centrum hovorí, že väčšina zákazníkov stále platí korunami. „Ľudia sa ich potrebujú zbaviť. Dnes mi len jeden zákazník zaplatil eurom.“ Najnižšia cena je v tejto taxislužbe 60 korún, teda dve eurá. Sumy sa snažili zaokrúhľovať tak, aby neboli problémy s drobnými: „Niekde prerobíme, niekde zarobíme.“
Nová mena sa v piatok objavila aj v puzdre na husle, ktoré mal pred sebou pouličný huslista Jozef. Jedno euro a päťdesiat centov boli položené bokom od slovenských mincí, ktoré prevažovali. Muzikantovi, ktorý pravidelne vyhráva pred domom módy, dali euromince dvaja okoloidúci. Ďalší pán mu do puzdra vysypal celý obsah svojej peňaženky s komentárom, že sa aspoň zbaví slovenských mincí. Mohli mať hodnotu asi 40 korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 061
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 673
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 572
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 552
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 334
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 918
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 902
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 221
  1. Ivan Čáni: Dokáže NR SR prijať uznesenie odsudzujúce cestu Roberta Fica do Moskvy?
  2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Nazvali po ňom policajnú akciu, viac ako 20 rokov pôsobil v zločineckej skupine, priznal sa k násilným činom. Ostal bez trestu
  3. Zuza Fialová: Prečo potrebujeme prepísať históriu
  4. Štefan Šturdzík: Igor v Kyjeve.
  5. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  6. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  7. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  8. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 559
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 989
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 583
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 034
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 10 519
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 427
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 053
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 710
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Lukáš Both pred svojím najnovším výtvorom, za ktorý dnes dostal certifikát.

Jeho veľkou záľubou sú aj hlavolamy, expresne zložil Rubikovu kocku pre nevidiacich.


Vionistov v piatok gólovo načal ich bývalý hráč Matej Moško (druhý sprava).

Z prvej jarnej prehry sa škandál nerobil.


Amfiteáter, osemdesiate roky minulého storočia.

Na Filmový festival pracujúcich chodili tisíce ľudí, premiéru tam mal aj Pacho.


Jozef Račko hneď po finálovej sérii odcestoval do hôr, aby prišiel na iné myšlienky. Na snímke vpravo je na vrchole Ďumbieru.

Kašík a Aittokallio sú odlišní, a to bola výhoda, zdôrazňuje tréner brankárov.


  1. Ivan Čáni: Dokáže NR SR prijať uznesenie odsudzujúce cestu Roberta Fica do Moskvy?
  2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Nazvali po ňom policajnú akciu, viac ako 20 rokov pôsobil v zločineckej skupine, priznal sa k násilným činom. Ostal bez trestu
  3. Zuza Fialová: Prečo potrebujeme prepísať históriu
  4. Štefan Šturdzík: Igor v Kyjeve.
  5. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  6. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  7. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  8. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 559
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 989
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 583
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 034
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 10 519
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 427
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 053
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 710
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu