Nitrania v obchodoch platili najmä korunami

Od januára máme novú euromenu. Problémy zatiaľ spôsobila len v autobusoch - viacerí cestujúci ich chcú využiť ako zmenáreň a za lístok platia veľkými bankovkami.

Viaceré lekárne zatvorili
Až do 16. januára možno platiť za tovar a služby aj slovenskými korunami. Obchodníci by mali vydávať už len eurá. Počas prvého pracovného dňa po zavedení novej meny stále výrazne prevažovali platby v korunách. Podľa prieskumu, ktorý zverejnila Európska komisia, platilo v piatok eurami len 18 percent ľudí. Podobná bola situácia aj v nitrianskych obchodoch.
Viaceré menšie prevádzky mali v piatok zatvorené - na dverách bol nápis dovolenka alebo inventúra. Niektorí si myslia, že sa za tým mohla skrývať aj obava z novej meny.
V centre Nitry bolo zatvore-ných tiež viacero lekární. Spôsobila to aj nová kategorizácia liekov platná od 1. januára. V lekárni na Farskej ulici ju museli zvládnuť za chodu - 1. aj 2. januára mali pohotovostnú službu. „Od samého rána máme veľmi veľa zákazníkov, je to veľký nápor,“ povedala nám v piatok lekárnička. Zaskočilo ju, že viaceré okolité lekárne boli zatvorené. „Ide to trošku pomalšie, ale ľudia sú väčšinou trpezliví. Platia v eurách aj korunách. Väčšiu slovenskú bankovku nám doniesol len jeden pán, no o chvíľu sa vrátil s rozmenenou,“ dodala lekárnička.
Aj v čase našej návštevy bolo v lekárni plno. Práve platila pani Nataša - korunami: „Dnes som do banky vložila slovenské koruny, euro v hotovosti zatiaľ nemám, budem preferovať platbu kartou. Eurobalíček som si nekúpila, mali sme ho dostať v práci, no nejako to nevyšlo.“
Zákazníkov bolo menej
V potravinách na Párovciach bolo v piatok menej zákazníkov ako obvykle. Pokladníčka Marika Ondrejková si myslí, že to môže súvisieť aj s eurom a strachom z novej meny. „Ľudia väčšinou platia slovenskými korunami, eurá mali zatiaľ len mladí. S eurokalkulačkou som nikoho nevidela. Nevšimla som si ani, že by mali europeňaženky. Aj my sme ich predávali, ale hneď sa minuli,“ povedala nám pokladníčka.
Dôchodkyňa Zuzana bola v týchto potravinách nakupovať spolu so synom Štefanom Šagim. Za mamou prišiel v piatok vyslovene preto, aby jej pomohol zorientovať sa v novej mene. „Dnes mala prvý dôchodok v eurách. Spravíme to tak, že jej slovenské korunky, ktoré ešte má, zamením, aby už platila len v eurách a nemala z toho zmätok,“ povedal nám pán Štefan.
Autobusy môžu meškať
Nitrianska tržnica bola v piatok poloprázdna. Prišli len predajcovia odevov a kvetov. Tí prví sa tvárili, že našim otázkam nerozumejú - hovorili niečo po vietnamsky či čínsky. Zhovorčiví neboli kvetinári. Zákazníkov mali pomenej, a tak viacerí zrejme ľutovali, že prišli.
Pani Mária Peťovská bola na tržnici kúpiť dve kytice. Jednu platila v eurách, druhú v korunách. „Mám tu tri peňaženky - na slovenské koruny a na eurá, jednu som zobrala manželovi - pre prípad, že by mi chýbali peniaze. Doma mám aj europeňaženku od Ježiška,“ povedala s úsmevom.
Dôchodkyni z Nitry, ktorá ani za svet nechcela prezradiť meno, dal europeňaženku premiér Fico. „Bola som na úrade vlády na dni otvorených dverí,“ vysvetlila nám. Peňaženku na mince vytiahla aj jej známa, tiež dôchodkyňa: „Na euromince stačí.“
Obe ženy sa zhodli, že sa v novej mene orientujú dobre a žiadne eurokalkulačky nepotrebujú. „My to máme v hlave, my sme len počty ľúbili,“ zasmiala sa staršia a hneď vypočítala, koľko je 50 centov: „To je päť krát tri - pätnásť korún.“ No netajila ani kritiku: „Neľúbi sa mi to. No čo si pomôžeme?“
Mladšia dôchodkyňa poznamenala, že v porovnaní s rokom 1953, kedy prišlo k mene a znehodnoteniu peňazí, sa nič nedeje. „Pani profesorka nám vtedy ako prvákom priemyslovákom sľúbila, že nás vezme na výlet do Luhačovíc. Vtom došla mena a z Luhačovíc bol Zobor. To bola vtedy katastrofa, ale teraz je to jedna k jednej.“
Dôchodkyne sme zastihli, kým čakali na autobus. Obe majú čipové karty. Vodiči majú takýchto cestujúcich, najmä v čase duálneho obehu, najradšej. Ak im niekto platí za lístok veľkou slovenskou bankovkou a oni mu musia vydať eurá, zdržuje ich to. „Ľudia nás využívajú ako zmenáreň a prichádzajú s veľkými bankovkami, čím komplikujú vybavovanie cestujúcich. Mimoriadne meškania autobusových liniek zatiaľ neevidujeme, sú to väčšinou len dve - tri minúty. No cestujúcich je menej, sú prázdniny a dovolenky. Obávame sa, že keď si ľudia udržia tento kurz aj v stredu, meškanie bude veľké,“ povedal nám Milan Jankulár, obchodný riaditeľ spoločnosti Veolia, ktorá prevádzkuje mestskú autobusovú dopravu.
Za muziku dostal aj euro
Veľkými bankovkami chceli platiť aj dvaja zákazníci, ktorí si kupovali noviny v stánku na Párovciach. Evidentne takto chceli získať eurá - po námietke predavačky hneď vytiahli drobné.
Pokladníčka v Tescu nám povedala, že nemajú problém prijať hoci aj päťtisíckorunáčku za dvestokorunový nákup. Zákazníkovi vydajú eurá. „Ale veľa takých prípadov nie je. Menej je aj nakupujúcich,“ dodala.
Taxikár Ivan z taxislužby Centrum hovorí, že väčšina zákazníkov stále platí korunami. „Ľudia sa ich potrebujú zbaviť. Dnes mi len jeden zákazník zaplatil eurom.“ Najnižšia cena je v tejto taxislužbe 60 korún, teda dve eurá. Sumy sa snažili zaokrúhľovať tak, aby neboli problémy s drobnými: „Niekde prerobíme, niekde zarobíme.“
Nová mena sa v piatok objavila aj v puzdre na husle, ktoré mal pred sebou pouličný huslista Jozef. Jedno euro a päťdesiat centov boli položené bokom od slovenských mincí, ktoré prevažovali. Muzikantovi, ktorý pravidelne vyhráva pred domom módy, dali euromince dvaja okoloidúci. Ďalší pán mu do puzdra vysypal celý obsah svojej peňaženky s komentárom, že sa aspoň zbaví slovenských mincí. Mohli mať hodnotu asi 40 korún.

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 995
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 405
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 905
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 248
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 063
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 830
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 792
  1. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  2. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  3. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  4. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  5. Martin Borecky: Rakovina
  6. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  7. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  8. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 075
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 434
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 890
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 449
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 365
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 261
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  8. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Jedna z odkrytých rúr. Keď ju našli, valila sa z nej voda. Betónový žľab dokončili v stredu.

Cesta praská a zosúva sa. V apríli urobia hydrogeologický prieskum.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Nitra v Poprade zapísala historickú otočku, góly zvratu z 0:3 na 4:3 strelili výlučne odchovanci. Corgoni vedú sériu 3:2 a v piatok môžu využiť mečbal.

Buček zažiaril a zimák onemel.


  1. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  2. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  3. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  4. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  5. Martin Borecky: Rakovina
  6. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  7. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  8. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 075
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 434
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 890
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 449
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 365
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 261
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  8. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu